Son Dakika Haberleri: Armstrong'un Takım Direktörüne 10 Yıl Ceza Verildi

Armstrong'un Takım Direktörüne 10 Yıl Ceza Verildi

6 yıl önce

Doping yaptığı gerekçesiyle ömür boyu pistlerden men edilen ABD'li eski bisikletçi Armstrong'un antrenörü 10 yıl ceza aldı.

Armstrong'un Takım Direktörüne 10 Yıl Ceza Verildi, System.String[]

Amerikan Tahkim Birliği (AAA), doping yaptığı gerekçesiyle ömür boyu pistlerden men edilen ABD'li eski bisikletçi Lance Armstrong'un 1999-2005 yıllarında takım direktörlüğünü yapan Johan Bruyneel'e, doping planını yönettiği gerekçesiyle 10 yıl men cezası verdi.

USADA'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, AAA, doping yaptığı gerekçesiyle ömür boyu pistlerden men edilen Armstrong'un elinden alınan 7 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğunda da (1999-2005) takım direktörlüğünü yapan Belçikalı eski bisikletçi Bruyneel için istenen 10 yıllık men cezasını, Armstrong'un doping planına önayak olması nedeniyle onayladı.

AAA, Armstrong'un Fransa Bisiklet Turu'nu 7 kez kazandığı US Postal Service (1999-2004) ve Discovery Channel (2005) takımlarının doktoru Pedro Celaya ve antrenörü Jose Marti'ye ise 8 yıl ceza verdi.

Birlik, açıklamasında, "Kanıtlar, Bay Bruyneel'in, yıllar boyunca US Postal Service ve Discovery Channel takımlarında birçok sporcunun da karıştığı yaygın bir doping tezgahının başında olduğunu kesin olarak ortaya koymaktadır. Dr. Celaya ve Bay Marti de planın parçası olmuş veya en azından bu planda kendilerini kullandırmışlardır" ifadelerini kullandı.

Bruyneel'in cezası, 11 Haziran 2022, Celaya ve Marti'nin cezası da 11 Haziran 2020'de sona erecek.

USADA Üst Yöneticisi Travis Tygart, USADA'nın Armstrong dosyasıyla ilgili gerekçeli kararı açıkladığı 2012 yılının ekim ayında yayımladığı açıklamasında, "Kanıtlar, (Armstrong'un 6 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu aldığı) US Postal Service Pro Cycling takımının, herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde spor tarihinin 'en sofistike, en profesyonel ve en başarılı' doping programını uyguladığını göstermektedir" değerlendirmesini yapmıştır.

Haber Yayın Tarihi: 22.04.2014 05:18 Kaynak: AA

YORUMLAR


Fenomen Merve Taşkın'dan "Bakireliğini kaybettin mi?" sorusuna yanıt: Ölene kadar bakireyim
Kapalı kasa kamyondan 82 kaçak göçmen çıktı Rapor yayınlandı: Seçimden sonra İBB'den 3 bin 400 işçi işten çıkarılmış