Arpanın Sağlığa Faydaları - Son Dakika

Arpanın Sağlığa Faydaları

02.01.2018 15:00
Arpanın Sağlığa Faydaları, System.String[]

Yapılan araştırmalar insanlığın asırlardır yetiştirip gıda olarak tükettiği arpanın sağlık üzerindeki 3 önemli yararını ortaya koydu. İşte lif ve mineral zengini arpanın sağlığa faydaları..

İlk olarak on bin yıl önce Mısırlılar tarafından kullanıldığı düşünülen arpa, yeryüzündeki en eski tahıllardan biri.

Arpa, sadece yiyecek olarak değil, arpa suyu olarak da tüketildiğinde büyük yarar sağlıyor. Bir bardak pişmiş arpa, günlük lif ihtiyacının yaklaşık yüzde 25'ini karşılayan zengin bir kaynak. Günümüz araştırmacıları, bunun yanın sıra, arpanın sağlık için çok önemli 3 faydasını ortaya koydu. İşte o faydalar:

1. Kötü kolesterolü düşürür

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, arpanın en az yulaf kadar kandaki kolesterol seviyesini kontrol ederek kalp damar hastalıklarından vücudu koruduğunu ortaya çıkardı.

Öte yandan, arpada bulunan kalori miktarı, yulaftaki kalori miktarından daha az. Bir porsiyon arpada, yaklaşık 200 kalori bulunurken yulafta 300 kalori bulunuyor. Dolayısıyla kahvaltılarınızda yulafla değişimli olarak arpayı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

2. Kan şekerini düşürür

Yapılan bir başka araştırma da, arpanın, içerdiği magnezyum miktarı sayesinde, kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, günde iki porsiyon arpa yiyen insanlarda tip 2 diyabetin kontrol altına alındığını ve kalp rahatsızlıklarının önemli derecede azaldığını belirtiyor.

3. Ömrü uzatır

Arpa, diğer bütün tahıllar gibi erken ölüm riskini azaltmaya yardımcı oluyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak tahıl tüketen insanlarda erken ölüm riski yüzde 22 daha az.

Sonuç olarak, beyaz un ürünleri, beyaz şeker ürünleri, beyaz pirinç ve beyaz makarna gibi rafine karbonhidratların yerine arpa ve diğer besleyici tahılları tercih etmenin kalp ve bağırsak sağlığı üzerindeki önemli olumlu etkileri yadsınamayacak kadar fazla.

PembeNar Özel

Arpanın Sağlığa Faydaları

Kaynak: Pembenar

Son Dakika Kadın Arpanın Sağlığa Faydaları - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Deprem sırasında gelgit oluştu, tekneler sürüklendi Oyun oynarken depreme yakalanan gencin yaşadığı korku kameralara yansıdı İzmir'den yürek yakan görüntüler! Çöken binaların başında feryatlar yükseliyor Mustafa Kılıç isimli sosyal medya kullanıcısı, İzmir depremini 15 saat önceden haber verdi İzmir'deki depremde binanın çökme anı anbean kamerada! İzmir'i sallayan depremde bazı binalar yıkıldı! Gelen görüntüler korkunç Son Dakika! İstanbul ve İzmir Valiliklerinden 6,6'lık depremle ilgili ilk açıklama Nihat Hatipoğlu'dan bira içen kızlarla ilgili yeni açıklama: Ben de sizinle beraber oturayım mı deseydim