Arsuz'u Altyapıya Kavuşturacak Dev Projenin Temeli Atıldı - Son Dakika

Arsuz'u Altyapıya Kavuşturacak Dev Projenin Temeli Atıldı

09.10.2018 10:56
Arsuz'u Altyapıya Kavuşturacak Dev Projenin Temeli Atıldı, System.String[]

HATSU, Arsuz ilçemiz için büyük öneme sahip olan ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı'ndan finanse edilen 'Arsuz 1. Grup Kanalizasyon Şebekesi ile Belen Kollektör Hattı İnşaatı'nın temelini attı.

Arsuz ilçesine bağlı Nardüzü ve Karaağaç mahallelerinin altyapı çilesine son verecek, modern, temiz ve daha yaşanabilir bir Arsuz'a katkı sağlayacak dev projenin temel atma törenine Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin, Serkan Topal, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, CHP Belen ilçe Başkanı Fevzi Yüksel, CHP Büyükşehir meclis üyeleri, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Çok meşakkatli bir yol içerisinde Hatay'ın dört bir tarafına hiçbir rengi ayırt etmeden, birlik ve beraberlik içerisinde hizmet etmenin onurunu yaşadıklarını vurgulayan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, "İnsanımızı insan gibi sevip onlara ibadet gibi hizmet etme derdindeyiz. Hatay'ın geleceği ve sağlığı için yaptığımız hizmetlerde çok huzurlu taraftayız" dedi.

"En Fazla Altyapı Yapan Belediyeyiz"

Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye'de en fazla altyapı yatırımı yapan belediye olduklarına dikkat çeken Başkan Savaş, en çok köprüyü Arsuz'a yaptıklarını birçok yolu beton asfalta kavuşturduklarını ifade ederek, "bu hizmetleri yaparken de ilçe belediyemizle sürekli istişare halindeyiz. Bizler memleketimize hizmet etmek için bu makamlardayız. Bu makamlarda kavga etmemek üzere çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Gece-Gündüz Mücadele Ediyoruz

Hatay'ın gerçeklerinin Türkiye gerçeklerinden çok farklı olduğunu dile getiren Başkan Savaş, Türkiye'nin kırsal kesim oranının yüzde 24.5, Hatay'ın kırsal kesim oranının yüzde 50.5 olduğunu vurgulayarak, "kırsal kesim demek kanalizasyon hattı, yol, içme suyu, arıtma tesisi, sula suyu ihtiyacı demek. Bütün bunları karşılamak için gece-gündüz mücadele ediyoruz. Şu anda Hatay'ın her noktasında inşaat var, ben bundan korkmuyorum. Çünkü, biz tarih, kültür ve medeniyet şehriyiz. Yalnız bunlar altyapı ile birlikte olan işler. Örnek verecek olursak Arsuz çok güzel bir turizm bölgesi, ama hiçbir yerinde altyapı yok. Yollarını yeni düzelttik ve şimdi altyapısını yapıyoruz. Belen, yayla turizmi meşhur oranın da kanalizasyonunu ve içme suyunu biz yaptık" dedi.

Bugüne kadar verilen destekten, hayır dualarından mutlu olduğunu ifade eden Başkan Savaş, hizmetlerinin ve birlikteliğin daim olmasını dileyerek emeği geçen ve katılım gösteren herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Sıradan Projeler Üretmiyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin sıradan projeler üretmediğine ve insan odaklı, ihtiyaçlara yönelik çalışmalar gerçekleştirdiğine vurgu yapan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Büyükşehir'in 50-100 yıllık çalışmalara imza attığını belirterek, "Yapılan çalışma sayesinde taşa, toprağa, kuyulara ve suya karışan kanalizasyon akıntıları artık olmayacak. Büyükşehir, Belen'den Arsuz'a kadar yüzyıllardır olmayan kanalizasyon problemini çözdü ve bu bir ilk" dedi.

Milletvekili Şahin, çalışmalarda verilen emeklerden ötürü Başkan Savaş, Genel Müdür Çaparali ve HATSU teknik heyete teşekkür etti.

Hizmetlerimiz, Toplumsal Olarak Yapılıyor

Hayata geçirilen projenin sıradan bir proje olmadığını, Arsuz için hayati bir önem taşıdığını ve özlemle beklenen devrim niteliğinde bir proje olduğuna vurgu yapan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz'da altyapını olmadığını hayata geçen projeyle Arsuz'un altyapıya kavuştuğunu belirtti.

Hizmetleri bireysel olarak değil, toplumsal olarak yapma gayreti içinde olduklarının altını çizen Başkan Culha, Başkan Savaş'ın da bu anlayışla 15 ilçede hiçbir ayrım yapmadan kentimizin acil ihtiyaçlarını imkanlar doğrultusunda projelendirip hayata geçirildiğini söyledi.

Altyapıdan Sonra Üstyapıya Geçilecek

Temeli atılan altyapı projesi için Başkan Savaş, Genel Müdür Çaparali, HATSU teknik ekibi ve Arsuz Belediyesi'nin gece gündüz ter döktüğünü, mücadele ettiğini ifade eden Başkan Culha, Dört koldan çalışmaların sürdüğünü ve altyapının tamamlanmasıyla birlikte üstyapı çalışmalarına geçeceklerini ifade etti.

Sağlıklı gelecek ve temiz çevre için yapılan bu çalışmadan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Başkan Culha, bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen Başkan Savaş, Genel Müdür Çaparali ve HATSU teknik ekibine teşekkür etti.

163 km Kanalizasyon Şebekesi Yapılacak

Arsuz ve Beleni kapsayan dev kanalizasyon projesi ile ilgili teknik bilgiler aktaran HATSU Genel Müdürü Çaparali, Karaağaç veNardüzümahallelerinin kanalizasyon şebekelerinin ve Belen ilçesinin kanalizasyon kollektör hattı yapılmasıyla atık suyun İskenderun Arıtma Tesisi'ne iletimininsağlanacağını belirtti.

Çalışmanın 56 milyon 456 bin 620 TL bedel üzerine sözleşmesi imzalandığını ve 10 Ağustos 2018 tarihinde yer teslimiyapılarak işe başlandığını belirten Genel Müdür Çaparali, Karaağaç ve Nardüzü mahallelerine farklı çaplarda 157 bin 152 metre kanalizasyon şebeke ve kolektör hattı yapımı yapılacağınıbelirtti.

Belen ilçesinin atık suyunun iletimi için de1 adet terfi merkezi yapımı, terfi hattı ve 5 bin 15 metre beton boru ile Nardüzü kollektör hattına bağlanması işleri dahil toplamında 163 km kanalizasyon hattı yapılacağını açıklayan Çaparali, "Karaağaç ve Nardüzü mahallelerimizde İskenderun Arsuz çevre yolu/İskenderun Arsuz sahil yolu arasında kalan caddeler ile bu caddelere açılan; imar planında yol olarak belirlenen ve terki yapılmış sokaklarınkomplekanalizasyon şebekeleriyapılacaktır" dedi.

Arızalara Anında Müdahale Ediliyor

Kazı esnasındaiçme suyu, elektrikve telefon/internetkesintisiyaşanmaması amacıyla itina ileçalışmaktaarıza durumlarında ise anında müdahale edilerektamirleriyapıldığına dikkat çeken Çaparali, "Tahrip olan yol kaplamaların tamiri ihale kapsamımızda bulunmakta olup kanalizasyon şebekesitamamlanan bölgelerdeyol genişliklerinegöre, büyükşehir veya ilçe belediyesinceyol kaplamalarının tamirigerçekleştirilecektir" dedi.

Şu ana kadar kanalizasyon inşaat işi kapsamında farklı çaplarda beton boru olmak üzere toplamda 7 km kanalizasyon hattının yapımı tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Çaparali, çalışmanın Nardüzü Mahallesi'ndekiBereket, ŞehitEr AliTürkmen, Cumhuriyet, Yunus Emre, Hürriyet, Atatürk, İsmet İnönü, Cemal Gürsel, 75. Yıl, Varyant caddelerini kapsadığını, Karaağaç Mahallesi'nde ise; Atatürk, Şehit Bedi Acar,Gül, Yayla, Ortayol, Hacı Bektaş Veli, Fatih, Güleryüz, Deniz, İnönü, Yarıkkaya, Ahmet Vesvesi, Şirin, Demet, Akdeniz, 1 Mayıs, Nazım Hikmet, ve Atarlar caddelerini kapsadığını belirtti.

Arsuz 2. Grup Kanalizasyon Hattı İçin de Çalışmalar Sürüyor

Arsuz 2. Grup Kanalizasyon hattı çalışmaları için de Avrupa İmar ve kalkınma Bankasıyla(EBRD) 27 milyonu kredi 7 milyonu hibe olmak üzere toplamda 34 milyon Euro'luk bir anlaşma yaptıklarını açıklayan Çaparali, bu paranın 40 milyon TL'si Samandağ'ın içme suyu için kullanılacağını geri kalanın ise Arsuz 2. Grup için kullanılacağını belirtti.

Atıksu Arıtma Tesisi Onay Aşamasında

Arsuz Üçgüllük'te bir atıksu arıtma tesisi projesi hazırlandığını ve onay aşamasında olduğunu ifade eden Çaparali, onaylandıktan sonra arıtma tesisi içinde bir finansman sağlayıp ihale ederek Arsuzlulara kazandıracaklarını müjdeleyerek, çalışmaların hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Altyapı, Belediyeler İçin Çok Meşakketli Yatırımlar

CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin yaptığı konuşmada ise, altyapı yatırımlarının belediyeler için çok meşakketli yatırımlar olduğunu ifade ederek, "biz buraya Arsuz ilçesi diyoruz ama bu ilçede altyapı namına hiçbir şey yok. Bu yüzden önce bu süreçte cefayı çekeceğiz, bu yatırımlar bittikten sonra da sefasını hep beraber süreceğiz" dedi.

Arsuz ve geleceği için hayati önem taşıyan projenin hayata geçmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Çekin, bu dev projede emeği geçen Başkan Savaş, Genel Müdür Çaparali, HATSU teknik ekibine ve tüm çalışanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından protokol mensupları ve vatandaşlar, okunan dualar eşliğinde 'Arsuz 1. Grup Kanalizasyon Şebekesi(Karaağaç ve Nardüzü Mah.) ile Belen Kollektör Hattı İnşaatı'nın temelini attı.

Arsuz'u Altyapıya Kavuşturacak Dev Projenin Temeli Atıldı

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Arsuz'u Altyapıya Kavuşturacak Dev Projenin Temeli Atıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Demiryolları "Çin'e giden ilk ihracat treni yolundan döndü" iddialarına yanıt verdi: Gümrükleme için Halkalı'ya geldi Her hareketiyle gündeme bomba gibi düşen Şevval Şahin, bikinili pozlarıyla yine çok konuşulacak Doğu Perinçek'in ABD analizindeki sözleri sosyal medyaya damga vurdu: Biraz kapatsana kamerayı Şarkıcı Sevda Demirel, bornozlu paylaşımıyla hayranlarının ağzını açık bıraktı Sağlık Bakanı Koca yüksek risk altındaki 5 ilimizi uyardı: Hatay'da vaka artışı yüzde 125 Yunan televizyonuna konuşan Avrupa Komisyonu yetkilisinden Türkiye'ye küstah tehdit: Yaptırımlar orta ve uzun vadeli de olacak Dayakçı hala, 7 yaşındaki kız çocuğunun hayatını kararttı! Kangren yüzünden kolunu kaybetti Erdoğan'ın da katıldığı ilk milli helikopter motorunun teslim töreninde kriz: Hakkımızı helal etmiyoruz