Artık 'gün'e değil 'lokal'e gidiyorlar - Son Dakika

Artık 'gün'e değil 'lokal'e gidiyorlar

26.01.2020 08:32
Artık 'gün'e değil 'lokal'e gidiyorlar, System.String[]

Burası Ümraniye'de çarşı ve metro durağına yakın, dışarıdan bakıldığında şirin mi şirin bir kafe. Uygun fiyata çay içip tezgahındaki tamamı el yapımı börek ve kurabiyelerden sipariş edebileceğiniz bir yer. Ama içeri girince daha fazlası olduğunu anlıyorsunuz.

Burası Ümraniye'de çarşı ve metro durağına yakın, dışarıdan bakıldığında şirin mi şirin bir kafe. Uygun fiyata çay içip tezgahındaki tamamı el yapımı börek ve kurabiyelerden sipariş edebileceğiniz bir yer. Ama içeri girince daha fazlası olduğunu anlıyorsunuz. Cuma günleri kadınların katıldığı örgü grupları, diğer günler ebru ve keçe dersleri, imza günleri derken her gün farklı bir etkinlikle, mahallelinin uğrak noktası bu lokal. Üstelik kadınlar ürettikleri el işlerini burada satabiliyor.

Lokalin alt katı tam teçhizatlı, mini bir toplantı salonu. Burada her türlü eğitim, tanıtım, sunum, rehberlik, mentorluk, atölye ve kurs çalışmaları yapılabiliyor. Mesela bir öğretmen İngilizce dersi veriyor. Lokal, ne öğretmenden ne katılımcılardan herhangi bir ücret talep etmeyerek her iki tarafı da desteklemiş oluyor. Bu salonun en sıkı müdavimleriyse bölgeye yakın sivil toplum kuruluşları.

Kurucusu İnci Özkul, uzun yıllar finans sektöründe yöneticilik yaptıktan sonra Avea adında yönetim ve danışmanlık şirketi açmış. Bununla paralel olarak da Mart 2019'da 1 Lokal projesini hayata geçirmiş. Amaç, işlerini geliştirmek isteyen insanlara ihtiyaç duydukları sosyal ağı kurmak. Bunu yaparken de gençler ve kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyorlar: "Burayı açtığımızda ilk olarak muhtarla, valilikle, belediyeyle görüştük. Mahalleliyle işbirliği yaptık. Kadınların dikkatini çekecek atölyeler düzenledik. Bir gün astroloji eğitimi verdik, bir başka gün imza günü düzenledik. Bahçe duvarımızı çocuklarla birlikte boyadık. Amacımız bölgedeki kadınları lokale çekmekti. Başarılı olduk. Kadınlar, kendi iş modellerini nasıl geliştirebileceklerini öğrendikleri gibi, ihtiyaç duydukları bağlantılara çok daha kolay ulaşıyor."

'Çalış, öğren, üret ve ürettiğini sat' mottosuyla çalışan 1 Lokal'in daha aktif olabilmesi ve farklı bölgelere de açılabilmesi için Instagram sayfasını (@1lokal2019) takip edebilir, el ürünlerinden satın alarak onlara destek olabilirsiniz.

Artık 'gün'e değil 'lokal'e gidiyorlar

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Artık 'gün'e değil 'lokal'e gidiyorlar - Son Dakika Magazin

YORUMLAR

Son Dakika

Dinlenme tesisinde doğurduğu bebeği çöpe atıp yolculuğuna devam etti! Evlat katili kadın yakayı ele verdi Haftalık kirası 950 bin dolar olan süper yat "Bold" Marmaris'e geldi Melek Aslan'ın polise verdiği son ifade ortaya çıktı: Orhan aileme ulaşmış, ne söylediğini bilmiyorum Yanında mastürbasyon yapan muavini videoya alan genç kız: Sözlü taciz edip bana dokundu Son Dakika! Aliyev: Dağlık Karabağ'a gözlemci ve barış gücü gönderilmesi konusunda Bakü, kendi koşullarını sunacak Zeynep Koçak, erkek takipçisinin müstehcen mesajını ifşa etti Denize düşen talihsiz adama koronavirüs nedeniyle kimse 'yardım eli' uzatmadı Yalova'da yapımı devam eden hastanede 8,5 şiddetindeki depremde dahi ameliyat yapılabilecek