Artık güvende ve mutlu yaşayacaklar - Son Dakika

Artık güvende ve mutlu yaşayacaklar

Emekli Yük ve Çiftlik Hayvanları Bahçesi projesi hangi amaçla kuruldu?

Artık güvende ve mutlu yaşayacaklar, System.String[]

Emekli Yük ve Çiftlik Hayvanları Bahçesi projesi hangi amaçla kuruldu?


Temelleri 2019'da atıldı. Henüz tamamlanmadan 25'e yakın hayvanın yuvası oldu. Burayı işkenceye maruz kalan dostlarımız için kurduk. Amacımız insanlar tarafından sömürülen bu hayvanların ömürlerinin sonunda rahat etmesiydi. Çiftliğimize sığınan hayvanların hiçbiri kesilmeyecek; tedavileri, ilaçları, yemekleri ve barınmaları HAYTAP tarafından sağlanacak. Onlar da ölene kadar artık mutlu yaşayacak.


Hangi hayvanları projeye dahil ediyorsunuz?


Sadece çiftlik ve yük hayvanları... Yılbaşında kesimden kurtulan hindi ve ördekler, Batman'da kurşun yemiş eşek, Malatya'dan her tarafı yara bere olmuş at, yavrusu doğumda öldüğü için onu arayan koyun... Önümüzdeki günlerde ayağı kırılmış bir leylek de tedavisi tamamlandıktan sonra konuğumuz olacak. Her birinin acıklı birçok öyküsü var.


Yavrusu katledilen anne eşeği nasıl buldunuz?


Ekibimizin operasyonuyla Haymana'dan kurtarılıp getirildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın nakil desteğiyle buraya ulaştırdık. Uzun yıllardır yük taşımaktan kaynaklanan yaraları vardı. Bir gözü de görmüyor. Uludağ Üniversitesi'ndeki tedavisi devam ediyor. En acıklısıysa bu hayvancağızın bir isminin bile olmayışıydı. Adeta bir market sepeti gibi sadece yük taşımak için kullanılmış.


Siz bir isim verdiniz mi?


Buradaki dostlarımıza hangi HAYTAP temsilcisi arkadaşımız tarafından kurtarıldılarsa onun ismini veriyoruz; Zeynep, Sevgi, Damla, Alev, Zuhal, Emre, Filiz...


ÇOCUKLAR BUNUN GİBİ MERHAMET MERKEZLERİNİ ZİYARET ETMELİ


Çiftliğiniz ziyarete açılacak mı?


Burası bir hayvan bakım merkezi gibi gözükse de aslında bir eğitim merkezi olacak. Belki de bir eğitim müzesi! Çocukların hayvanat bahçeleri ya da yunus parklarının yerine bu gibi merhamet merkezlerini ziyaret etmesi gerekiyor. Pandemi geçtikten sonra bir açılış yapacağız.


Projenizi desteklemek isteyenler nasıl bir yol izlemeli?


Destek vermek için haytap@haytap.org e-posta adresinden bize ulaşabilir, haytap.org ve haytap.tv internet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sadece bağışlarla burayı idare etmemiz mümkün değil. Birçok sponsorumuz da var. Onlara, bize inandıkları ve destekledikleri için çok teşekkür ediyoruz.


Emekli Hayvanlar Çiftliği çok yeni, temelleri 2019'da atılmış. Ama şimdiden yaklaşık 25 hayvana yuva oldu. Siz de onlara destek verebilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet

YORUMLAR

Son Dakika

Acun Ilıcalı, Instagram canlı yayınında 3 milyon izleyiciye ulaşarak dünya rekorunu kırdı Survivor bayram özel çekimlerine davet edilmeyen Demet Akalın, Acun Ilıcalı'ya resti çekti: Daha da izlemem Mayoyla parka giden Serel Yereli'nin cüretkar pozları takipçilerini ikiye böldü 9 çocuğuna bayram harçlığı veren İzzet Yıldızhan, dakikalar içinde binlerce lirasından oldu Şahan Gökbakar, kızına olmayan terlikleri çocuklara hediye ederek herkese örnek oldu Instagram'da canlı yayın açan Acun Ilıcalı, yayını kapatamayınca Mert Öcal'la olan konuşmaları duyuldu Ünlü model, kilo eleştirilerine ateşli pozuyla cevap verdi Kalça estetiği yaptıran Linet, mini şortuyla poz verdi Şeyma Subaşı, kendisini övdüğü paylaşımı kısa sürede yayından kaldırdı "Sonumun Bergen gibi olmasını istemiyorum" diyen Yeliz Yeşilmen'den yeni paylaşım 56 yaşındaki Hülya Avşar, Instagram hesabından bornozlu pozunu paylaştı Survivor 2020'de ünlü isimlerin yarıştığı Anlat Bakalım'da kazanan belli oldu Haluk Levent, Kaş'ta yanan 25 dönümlük alanı ağaçlandırmak için çalışmalara başladı İrem Derici'den sanat camiasını kızdıracak sözler: 10 milyon TL param olsa şarkıcılığı bırakırım Cem Uzan torun sahibi oldu