Artuklu Üniversitesi'nin Sözlü Tarih Paneli - Son Dakika

Artuklu Üniversitesi'nin Sözlü Tarih Paneli

16.02.2012 11:47
Artuklu Üniversitesi'nin Sözlü Tarih Paneli

Artuklu Üniversitesi'nin 'Hollings Center' ile ortaklaşa gerçekleştirdiği panel ve atölye çalışmasında "sözlü tarih" MAÜ Mimarlık Fakültesi konferans salonunda masaya yatırıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü" ile "Hollings Center for International Dialogue"in ortaklaşa düzenlediği; yerli ve yabancı akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen panel ve atölye çalışmalarında sözlü tarihe yaklaşım ve bilimsel metodolojik boyutları ele alındı.

Sözlü tarih ve buna ilişkin bakış biçimlerinin tanıtıldığı panelde görüşme hazırlığı, görüşme süreci ve görüşme sonrası 'katılımcı gözlemcilik' teknikleri tartışıldı.

'Sözlü tarih'in öneminin sık sık vurgulandığı panele Kolombiya Üniversitesi'nden katılan Mary Marshall Clark "Toplumsal tarihten, siyasi ve iktisadi tarihe uzanan geniş bir yelpazede, geçmişin hafızalarda kalan bilgisini bugünden derleyen bir araştırma yöntemini Artuklu Üniversite'sinin tarihi binasında konuşmak bizleri çok duygulandırdı. "şeklinde konuştu.

Clark; tanıklık ve yaşantıların kaydedilerek derlenmesi yoluyla toplumların tarihini dinamik bir eksende yeniden kurmalarına katkıda bulunan bu bilimsel yöntemin, Artuklu Üniversitesi Tarih Bölümünün ders programına eklenmesi için her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Sözlü tarih paneli için özellikle Artuklu Üniversitesi'ni seçtiklerini belirten Hollings Center Türkiye temsilcisi Sanem Güner ise "Bu benim Mardin'e ikinci gelişim. Her yönüyle tarihi iliklerinize kadar hissettiğiniz bu büyülü atmosferde Mardin Artuklu Üniversitesi'ni, Mardin tarihine daha farklı bir bakış açısıyla katkıda bulunmak isteme çabası içinde görmek, bizleri çok memnun etmiştir" şeklinde konuştu.

Konuya ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Serdar Bedii Omay; Sözlü tarih araştırmacılığının, tarih yazımının demokratikleşmesini sağladığını vurgulayarak ;

"Toplumsal tarih yazımında dışarıda bırakılmış farklı kültürel grupların ve şahısların da tarih yazımının konusu olmasını sağlamıştır. Üniversitemizin Tarih bölümünde bunun ders programına dâhil edilmesi çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor" bilgisini verdi.

Columbia, Oxford, Kentucky ve Mardin Artuklu Üniversitesinden yerli ve yabancı akademisyenlerin katıldığı sözlü tarih paneli basın mensuplarına verilen röportajlarla sona erdi.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Artuklu Üniversitesi'nin Sözlü Tarih Paneli - Son Dakika


Advertisement