Artvin'de "Ahilik Haftası" kutlamaları - Son Dakika

Artvin'de "Ahilik Haftası" kutlamaları

17.09.2019 12:37
Artvin'de

Artvin'de, "Ahilik Haftası" etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi.

Artvin'de, "Ahilik Haftası" etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi.

Artvin Valiliği önündeki tören, İl Ticaret Müdürü Bilal Taş, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakkı Seyhan'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.

Törende konuşan Vali Yılmaz Doruk, ahilik teşkilatının milletin yüzyıllardır sahip olduğu birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun en somut örneklerinden biri olduğunu söyledi.

Ahilik teşkilatının, muhtevasındaki sürekli eğitim, çalışkanlık, kanaat, dürüstlük, hamd ve şükür gibi değerlere bağlı kalarak istikrarlı bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başardığını belirten Doruk, ahiliğin bir esnaf teşkilatlanması olmasının yanı sıra benimsediği ahlaki ve felsefi ilkelerle toplumda köklü dayanışma geleneğinin oluşmasına da büyük katkı sağladığına işaret etti.

Doruk, ahiliğin, aynı zamanda kendisiyle birlikte dünyanın ilk kadın teşkilatlanması olan Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Kadınlar Birliğinin de oluşmasını sağladığını kaydetti.

Belediye Başkanı Demirhan Elçin de Ahilik Haftasını kutladığını esnaf ve zanaatkarlara bol kazançlar dileyerek, ahiliğin hiçbir ayrım gözetmeden herkese eşit davranan bir anlayışın simgesi olduğunu vurguladı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakkı Seyhan ise ahilik ruhuna uygun olarak öz sermayesi ve alın teriyle üretim yapan esnaf ve tüccarın ülke ekonomisinin temelini oluşturduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Halk Eğitim Merkezi Livane Mehter Takımı gösteri sundu, Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu ise ahilikte kalfalıktan ustalığa geçişi anlatan temsili "şet kuşatma" merasimi sahneledi.

Artvin'de yılın ahisi seçilen Ata Atan, yılın kalfası seçilen Nevin Çelik ile yılın çırağı seçilen Kübra Gür'e plaketlerinin verildiği törende, vatandaşlara kavurma ve pilav ikram edildi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Artvin'de 'Ahilik Haftası' kutlamaları - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek 65 yaş üstü ve 20 yaş altının 10.00-16.00 saatleri arasında toplu taşımayı kullanması yasaklandı Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu Herkes bu tehlikeyi göz ardı etmişti! ABD'li yetkililer, halkı aşı dolandırıcılarına karşı uyardı Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Market ve fırınlar açık mı? İşte sokağa çıkma kısıtlamasının merak edilen detayları Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran adım! Yunanistan'ın F-35 talebine ABD'den olumlu yanıt geldi