Son Dakika Haberleri: Asala Teröristlerini Savunan Ünlü Fransız Avukat Jacques Verges Öldü

Asala Teröristlerini Savunan Ünlü Fransız Avukat Jacques Verges Öldü

6 yıl önce

15 Temmuz 1983 senesinde THY Orly havalimanı bürosuna ASALA tarafından yapılan bombalı saldırıdan sonra yakalanan Ermeni teröristler Varujan Garbidiyan, Ohanes Semerci ve Soner Nayir'in savunma avukatı ve Paris barosunun tanınmış isimlerinden...

Asala Teröristlerini Savunan Ünlü Fransız Avukat Jacques Verges Öldü, System.String[]
Engin AKGÜRBÜZ - LYON/ DHA

15 Temmuz 1983 senesinde THY Orly havalimanı bürosuna ASALA tarafından yapılan bombalı saldırıdan sonra yakalanan Ermeni teröristler Varujan Garbidiyan, Ohanes Semerci ve Soner Nayir'in savunma avukatı ve Paris barosunun tanınmış isimlerinden Jacques Verges 88 yaşında öldü.

4 Fransız, 2 Türk, 1 İsveçli ve 1 Amerikalının öldüğü, 70 insanın da yaralandığı bombalı saldırıdan sonra yakalanan ASALA teröristlerinin muhakeme edildiği Paris Ceza Mahkemesi'nde teröristlerin avukatlığını yapan Jaques Verges ile Profesör Mümtaz Soysal ve Profesör Türkkaya Ataöv karşı karşıya gelmişlerdi.

19 Şubat ile 2 Mart 1985 tarihlerinde yapılan duruşmalar sonucu Varujan Garbidiyan muebbet hapse mahkum edilirken Soner Nayır 15, Ohannes Semerci ise 10 sene ağır hapis cezaları almıştı.

Dünyaca ünlü avukat Jacques Verges aynı zamanda nazi Klaus Barbie, Carlos, kızıl Kmer Khieu Samphan, Action Directe teröristleri, Sırp diktatör Slobodan Miloseviç'in avukatlığını yapmış ve Muammer Kaddafi'nin savunmasını üstlenmek için başvurmuştu.Market İşletmecisinin Ateşe Verdiği Cips, Plastik Gibi Yandı Fethullah Gülen'in Kardeşi Salih Gülen, Saklandığı Evde Ölü Bulundu Amiriyle İlişkiye Giren Kadın Polisin İhmali 4 Yaşındaki Kız Çocuğunun Sonu Oldu!