Asansörler, 'a Tipi' Muayene Kapsamında Her Yıl Kontrol Edilecek - Son Dakika

Asansörler, 'a Tipi' Muayene Kapsamında Her Yıl Kontrol Edilecek

05.01.2012 15:29
Asansörler, 'a Tipi' Muayene Kapsamında Her Yıl Kontrol Edilecek, System.String[]

Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Asansörlere 'A tipi' bakım dönemi başladı.

Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Asansörlere 'A tipi' bakım dönemi başladı. Uygulama kapsamında artık asansörler 'A tipi kuruluşlar' tarafından kontrol edilecek. Daha önce 2 yılda bir yapılan kontroller artık A tipi muayene kapsamında yıllık yapılacak.

Yönetmelik kapsamında yıllık kontrollerin takibi ve ücretlerinin karşılanması ile asansörün can ve mal güvenliğinde bir tehlike söz konusu ise asansörün çalıştırılmasına izin verilmemesi bina sorumlularına ait olurken, yıllık kontrolün yaptırılıp yaptırılmadığının denetiminden ise belediyeler sorumlu olacak.

A tipi muayene kuruluşu olan Türk Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ile Polatlı Belediyesi arasında asansör denetleme protokolü imzalandı. Türk Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Müdürü Hüseyin Dinçer, Türkiye genelinde 30'a yakın akredite olmuş kuruluşun olduğunu söyledi. Dinçer, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından sadece asansör değil, kaldırma makineleri ve basınçlı kapların muayenesi konusun da da akredite olduklarını belirtti.

Makine Mühendisleri Odası olarak yönetmelik çalışmaları başlamadan kedilerinin akredite olduklarını anlatan Şube Başkanı Hüseyin Dinçer, asansör imalatı aşamasında firmaları denetleme ve kontrol etme konusunda akreditelerinin olduğunu ifade etti.

Daha önce asansörlerin yıllık kontrollerinin Belediyelerin uhdesinde olduğunu söyleyen Türk Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Hüseyin Dinçer, "Fakat belediyelerin kontrol anlamında yeterli elemanlarının olmaması sebebiyle birçok yerde bu kontroller yapılmamaktaydı. Biz makine mühendisleri odası olarak bu hizmeti kamu hizmeti olarak görüyoruz. Bu anlamda Ankara'nın ilçe belediyeleri ile protokoller imzaladık." dedi.

Asansörler, 'a Tipi' Muayene Kapsamında Her Yıl Kontrol Edilecek
Asansörler, 'a Tipi' Muayene Kapsamında Her Yıl Kontrol Edilecek

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Asansörler, 'a Tipi' Muayene Kapsamında Her Yıl Kontrol Edilecek - Son Dakika


Son Dakika

Ronaldo'nun sevgilisi yaşadıkları tutkulu aşkı anlattı: Cristiano tam bir bomba Seda Sayan, yeni işiyle seyircilerin karşısına çıkıyor İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı, Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Son Dakika: Türkiye'de 22 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 71 can kaybı, 2102 yeni hasta tespit edildi Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok