Son Dakika Haberleri: Asaya ve Afrikalı Öğrencilere Yardım İçin Davetliler Birbiriyle Yarıştı

Asaya ve Afrikalı Öğrencilere Yardım İçin Davetliler Birbiriyle Yarıştı

8 yıl önce

Samsun'da eğitim ve kültür alanında bir çok başarılı projeye imza atan Beyaz İnci Kadın Eğitim ve Kültür Derneği, son olarak Asya ve Afrika'dan gelen öğrenciler için yardım programı düzenledi.

Asaya ve Afrikalı Öğrencilere Yardım İçin Davetliler Birbiriyle Yarıştı, System.String[]

Samsun'da eğitim ve kültür alanında bir çok başarılı projeye imza atan Beyaz İnci Kadın Eğitim ve Kültür Derneği, son olarak Asya ve Afrika'dan gelen öğrenciler için yardım programı düzenledi.


Büyük Samsun Oteli'nde düzenlenen yardım yemeğine, Türkiye'nin tanınmış iş hayatından kişiler ve Avrasya Diyalog Platformu Başkanı Harun Tokak da katıldı. Programda, ilk olarak binlerce kilometre uzaklardan Samsun'a okumaya gelen Asyalı ve Afrikalı öğrenciler, davetlilere Türkçe şarkı ve şiirler okudu.


Öğrencilerin içten gelerek okudukları şiirler, programda duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Öğrencilerin gösterisinin ardından slayt eşliğinde Afrika ve Asya'nın çeşitli ülkelerinde Türk okul ve hastanelerinde görev yapan gönüllülerin yaşadıkları zorluklar ve hayat hikayeleri anlatıldı. Programda, oğulları yurt dışında öğretmen olarak görev yapan bir anne ve babaya "Vefa Ödülü" verildi.


Güney Afrika'da öğretmenlik yapan çocuklarının hikayesini anlatan Ali ve Esma Koç çifti, hizmetlerinden dolayı Beyaz İnci Derneği tarafından 'Vefa Ödülü'ne layık görüldü. Ödülü, Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir verdi. Programın sonunda ise Avrasya Diyalog Platformu Başkanı Harun Tokak, yurt dışında açılan Türk okullarının önemini belirten "Neden Türk Okulları Açıldı" konulu bir konferans verdi.


Özellikle, Afrika'da açılan Türk okulları sayesinde insan avcısı olarak bilinen beyaz insanların iyilik yapanlarının da dünyada var olduğunun ispat edildiğini kaydeden Tokak, "Türk okullarını açmak için hiç bilmedikleri Afrika ülkelerine giden vefakarlar büyük bir bilinmezliğe gittiler. Ama onlar oralara halis niyetlerle gittikleri için Allah yardımını onlardan esirgemiyor. Beyazların hiç sevilmediği, hatta bulduklarında hemen öldürülecekleri bölgelerde bugün arkadaşlarımız okul açarak, o ülkelerin kalkınmasına katkıda bulunuyorlar." dedi.


Konuşmaların ardından, özellikle Moğolistan, Etiyopya, Kenya gibi ülkelerden Samsun'a eğitim için gelen 50 kız öğrencinin eğitim, gıda, barınma gibi masrafları karşılamak için programa katılanlar birbirleriyle yarıştılar.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 01:20 Kaynak: CHAFalezlerdeki kadın polislere zor anlar yaşattı: Ne kadar karizmatikler
Şeyma Subaşı, ten rengi bluzu ve iç çamaşırsız pozuyla sosyal medyada olay oldu Manisa, Alman otomotiv devi Volkswagen'i bekliyor