Son Dakika Haberleri: Tombakoğlu: Son 10 Yılda Kadın Girişimci Sayısı Yüzde 78 Arttı

Tombakoğlu: Son 10 Yılda Kadın Girişimci Sayısı Yüzde 78 Arttı

4 ay önce

ATO Yüksek İstişare Kurulunun ilk ve tek kadın üyesi olan ASİAD Başkanı Eda Ersoy Tombakoğlu, "Güçlü kadın güçlü Türkiye ve güçlü ekonomi demek" diyerek son 10 yılda kadın girişimcilerin sayısının yüzde 78 arttığını belirtti.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran'ın daveti ile ATO Yüksek İstişare Kuruluna seçilen ASİAD (Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği) Başkanı Eda Ersoy Tombakoğlu, kurulun ilk ve tek kadın üyesi oldu. "Güçlü kadın güçlü Türkiye ve güçlü ekonomi demek" diyen Tombakoğlu, kadın girişimci sayısının 10 yılda yüzde 78 arttığını söyledi.

"GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ TÜRKİYE VE GÜÇLÜ EKONOMİDEMEK"

Ankara bünyesinde ortak akıl ve güç birliğinin önemine değinen Tombakoğlu, 3 dönem boyunca sürdürdüğü ASİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı süresince ekibi ile birlikte Kentsel Tasarım, Kadın ve Dijital Dönüşüm temalı 3 uluslararası zirve ve 1 uluslararası kültür festivali gerçekleştirdi. Girişimci kadınların daha çok olması gereken bir yerde olduğunu belirten Tombakoğlu, "Bence güçlü kadın, güçlü ekonomi ve güçlü Türkiye demek. Kadını devre dışı bırakan bir anlayışın başarı sağlamadığını görüyoruz. O yüzden, ATO böyle bir davet yaptığında ben de severek kabul ettim. Bundan sonra da elimden gelen desteği vereceğim." dedi.

"KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI YÜZDE 78 ARTTI"

Hayatın her alanında kadının yer alması gerektiğini belirten Tombakoğlu, kadın ve erkek arasında bir hiyerarşiden söz edilemeyeceğini söyledi. Kız çocuklarında okullaşma oranının son 13 yılda yüzde 91'den yüzde 99 seviyesine ulaştığına vurgu yapan Tombakoğlu, yükseköğretimde okullaşma oranının ise yüzde 10'dan yüzde 40'lara çıktığını belirtti. Türkiye'deki üniversitelerde kadın öğretim görevlisi sayısının yüzde 45 ile dünya ortalamasının üzerinde seyrettiğini belirten Tombakoğlu, kadın girişimci sayısının 10 yıl öncesine göre yüzde 78 arttığını da sözlerine ekledi.

BAŞKENTTEN 190 ÜLKEYE İHRACAT YAPILIYOR

ASİAD Başkanı Eda Ersoy Tombakoğlu, "Memur kenti kimliğinden sıyrılan Ankara, yeni kimliği ile sanayi ve ticaretin merkezi haline geldi. Ankara, bugün 190 ülkeye ihracat yapabilen bir şehir. Kentin sağlık, fuar ve kongre turizmi gibi çok önemli potansiyelleri var. Başkentimizin sahip olduğu tüm potansiyellerini ön plana çıkartan projeler üretmeli, üretimi,ihracatımızı artırmalı, yerli ve milli markalarımıza sahip çıkarak güçlü bir Ankara için üzerimize düşeni yapmalıyız. Gençler ve kadınlar başta olmak üzere Başkentte üretimin ve istihdamın artması, yani ülkemizin zenginleşmesi ve kalkınması adına bizlerde üzerimize düşen görev ve sorumlulukları almaya hazırız. Şehrimizin inşa ve ihyasına katkı sunmak adına, istişare edip projelendireceğimiz üretim ve sanayi odaklı tüm çalışmalarda ASİAD olarak odamızın destekçisi olmaya da devam edeceğiz." dedi.
Şarkıcı Göksel'in Yataktaki Cesur Pozu Olay Oldu Emeklilere Yatırılacak Bayram İkramiyelerinin Tarihleri Belli Oldu Son Dakika! Hollanda Polisi, Utrecht Saldırganın