Aşıklardan 'Leb Değmez' Atışması - Son Dakika

Aşıklardan 'Leb Değmez' Atışması

10 ay önce

KARS'ta aşıkların karşı karşıya geldiği, aşıklık kültürünün dikkat çeken ve en zoru olan 'leb değmez' atışması yoğun ilgi gördü.

Aşıklardan 'Leb Değmez' Atışması, System.String[]

KARS'ta aşıkların karşı karşıya geldiği, aşıklık kültürünün dikkat çeken ve en zoru olan 'leb değmez' atışması yoğun ilgi gördü.


?Kars Belediyesi'nin Namık Kemal Kültür Evi'ndeki aşıklar Bahattin Yıldızoğlu, Ayhan Şimşekoğlu ve Gültekin Bulutoğlu, 'leb değmez' atışması örneği sundu. Eskiden dudak arasına iğne konularak yapılan leb değmez, dudaklara zarar verdiği için artık kürdan ya da kibrit çöpü ile yapılıyor. Aşıklar, leb değmezi uygularken, söyledikleri türküde, dudakların birbirine değmesini gerektiren 'm, p, v, f' gibi harflerin bulunduğu kelimeler kullanmamaya dikkat ediyor. Leb değmez geleneğini söyledikleri türkülerle yaşatmaya çalışan Bahattin Yıldızoğlu, Ayhan Şimşekoğlu ve Gültekin Bulutoğlu'nun atışması, izleyicilerden yoğun ilgi gördü.


- Kars

Haber Yayın Tarihi: 15.03.2019 10:59 Kaynak: DHASon Dakika

Tecavüzcüsünü öldüren Rus kadınlar artık hapis cezası almayacak
Ahmet Davutoğlu ile Nihal Olçok el ele poz verdi Volkswagen, fabrika yatırımı için Türkiye kararını bir kez daha erteledi