Aşırı Sıcak Öfkeye Neden Oluyor - Son Dakika

Aşırı Sıcak Öfkeye Neden Oluyor

27.06.2008 13:49
Aşırı Sıcak Öfkeye Neden Oluyor, System.String[]

Aşırı Sıcaklar ve Nemin, İnsanlarda Öfke, Karamsarlık ve Bıkkınlığa Sebep Olabileceği Kaydedildi.

Aşırı sıcaklar ve nemin, insanlarda öfke, karamsarlık ve bıkkınlığa sebep olabileceği kaydedildi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü uzmanları, insanların psikolojik anlamda sıcak havadan hoşlanmadıklarını, aşırı sıcakların ve nemin toplumda zaten az olan hoşgörüyü ortadan kaldırdığını söyledi. Bu durumun, öfke, karamsarlık, bıkkınlık, isteksizliğe, yorgunluğa ve refleks zayıflığına sebep olduğunu, sıcakların hormonal dengeyi, davranışı etkilediğini ve algı bozukluklarına neden olabileceğini anlatan uzmanlar, "Bu durumda sinir sistemi, ruhsal yapıyı etkileyebiliyor. Bunların sonucunda kişi panik atak, obsesyon ve depresyona varan psikolojik rahatsızlıklar yaşabiliyor" dediler.

Kişinin, öfkesini denetleyemeyerek, ani tepkilerden kaçınmadığını, saldırgan davranışlarda bulunabildiğini ifade eden uzmanlar, bunun trafik kazalarına, cinayetlere sebep olabildiğine dikkati çekti. Yaz aylarında şiddet olayları ve trafik kazaları haberlerine sıkça rastlanmasının en büyük nedeninin sıcakta yaşanan sinir bozukluğu olduğunu söyleyen uzmanlar, "Kişi sıcak yaz aylarında ani tepkilerden kaçınmalı. Düşünerek, sabırla nefes egzersizleri yaparak sakin davranmalı. Tepkilerinin insancıl olması gerektiği telkiniyle dışarı çıkmalı.Kendine dinlenecek zaman ayırmalı. Bol sıvı alınmalı. Serin bir ortamın olduğu araçlarda ve mola vererek seyahati tercih etmeli. Dikkat gerektiren işleri sıcakların az olduğu saatlere kaydırmalı. Sıcaktan bir an evvel kurtulmak için işlerini aceleye getirmeleri iş kazalarına neden olacağından acele etmemeli" diye konuştular.

Kişinin kendini sıcağa karşı psikolojik anlamda hazırlamasının yaşanabilecek olumsuz davranışların da önüne geçebileceğini belirten uzmanlar, evden dışarı çıkarken vatandaşın dikkat etmesi gerektiğinin altını çizerek "Bugün sıcak olabilir, gösterilmemesi gereken tepkiler verilebilir. Ama ben sinirlenmemeliyim" düşüncesiyle hareket edilmesi gerektiğini söylediler.

(FÖ-OÇ-Y) 27.06.2008 13:34 TSİ

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Aşırı Sıcak Öfkeye Neden Oluyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ermeniler yine aynısını yaptı! Laçın'dan çekilirken evleri yaktılar MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvurular bugün itibarıyla başladı Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Azerbaycan ordusu, 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı