Asırlık ceviz ağacı zamana meydan okuyor - Son Dakika

Asırlık ceviz ağacı zamana meydan okuyor

30.11.2022 13:30

Asırlık ceviz ağacı zamana meydan okuyor Giresun'un Çamoluk ilçesinde 750 yıllık oldukları tahmin edilen asırlık ceviz ağaçları, 8 metreyi bulan çapları ve 25 metreyi aşan yükseklikleriyle zamana meydan okuyor.

Asırlık ceviz ağacı zamana meydan okuyor

GİRESUN - Giresun'un Çamoluk ilçesinde 750 yıllık oldukları tahmin edilen asırlık ceviz ağaçları, 8 metreyi bulan çapları ve 25 metreyi aşan yükseklikleriyle zamana meydan okuyor.

Çamoluk ilçesindeki Hayran mevkiindeki ceviz ağacı, yöre halkı tarafından anıt ağaç olarak tescillenerek koruma altına alınmasını istiyor.

Çamoluk Belediye Başkan Yardımcısı Ali Muhiddin Sürücü, ilçenin başka köylerinde de yaşları 600 ila 700 yıllık olduğu tahmin edilen ceviz ağaçları olduğunu anlattı.

Daha önce köyde çok sayıda ceviz ağacının bulunduğunu ifade eden Sürücü "Zaman içerisinde kesilmişler ya da kar, fırtına gibi etkenlerden devrilmişler. Şimdi ilçenin değişik köylerinde yaklaşık 30-40 civarında yaşları 600-700 yıllık olan ceviz ağaçları kaldı. Şuan Hayran mevkiinde bulunan yaklaşık 750 yıllık ceviz ağacı da bunlardan birisidir. Bu ceviz ağacı da artık zamana yenik düşmeye başladı. Bu ağacın bir an önce anıt ağaç olarak tescillenmesi ve bakımının yapılarak koruma altına alınması gerekiyor. Bu konuda belediye olarak biz gerekli çalışmaları başlatacağız" dedi.

Yöre halkı ise zaman zaman ceviz ağacını incelemeye gelen yetkililerin bulunduğunu ancak koruma altına alınacak bir çalışma yapılmadığını ifade ettiler.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Giresun'da uyuşturucu operasyonunda 4 zanlı tutuklandı Giresun'da uyuşturucu operasyonunda 4 zanlı tutuklandı MHP Giresun İl Başkanı Mahmut Karakuş, gazetecilerle buluştu MHP Giresun İl Başkanı Mahmut Karakuş, gazetecilerle buluştu Giresun 2. OSB ihracat ve istihdam üssü olma yolunda ilerliyor Giresun 2. OSB ihracat ve istihdam üssü olma yolunda ilerliyor

Son Dakika Güncel Asırlık ceviz ağacı zamana meydan okuyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement