Asırlık Kargı Panayırında "Hitit Uyanışı" Defilesi - Son Dakika

Asırlık Kargı Panayırında "Hitit Uyanışı" Defilesi

03.11.2012 09:57
Asırlık Kargı Panayırında "Hitit Uyanışı" Defilesi

Çeşitli ülkelerde düzenlenen defilelerle sanatseverlerin beğenisine sunulan tasarımlar, bu defa doğduğu topraklar olan Çorum'da sahnelendi.

Anadolu'nun en eski medeniyetlerinden Hititlerin kullandığı motifler, aralarında Kargı bezinin de bulunduğu birçok kumaşta yer alırken bugüne kadar çeşitli ülkelerde düzenlenen defilelerle sanatseverlerin beğenisine sunulan tasarımlar, bu defa doğduğu topraklar olan Çorum'da sahnelendi.

Kargı ilçesinde uzun yıllardır gerçekleştirilen Kargı panayırı, bu yıl da belediyenin organizesinde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Panayır etkinlikleri kapsamında kreatör Ahmet Özceyhan tarafından "Hitit Uyanışı" adlı defile gerçekleştirildi.

Kargı Belediyesi önünde düzenlenen defilede, modacı Özceyhan'ın imzasını taşıyan 50'nin üzerinde tasarım, ilçe halkının beğenisine sunuldu. Belediye binasında hazırlanan profesyonel mankenler, bina giriş merdivenlerini kendilerine sahne yaparak üzerlerinde taşıdıkları tasarımların en iyi şekilde sunmaya gayret gösterdi.

Belediye Başkanı Ahmet Hamdi Akpınar, yaptığı değerlendirmede, asırlık Kargı panayırının bu yıl da dolu dolu gerçekleştiğini söyledi. Panayırın ilçede bir kültür halini aldığını vurgulayan Akpınar, emeği geçenlere teşekkür etti.

-"Anadolu motifleri kullanıldı"

Modacı Ahmet Özceyhan ise yapmış olduğu tasarımlarda özellikle Anadolu motiflerini kullanmaya gayret gösterdiğini belirtti.

Eli kınalı Kargılı kadınlar tarafından el tezgahlarında dokunan Kargı bezini dünya arenasına sunduklarını vurgulayan Özceyhan, "Burası Kargı bezinin doğduğu topraklar. Biz yaptığımız çalışmalarla Kargı bezi üzerine Hitit koleksiyonunu yerleştirdik. Kargı bezi dünyada eşi benzeri olmayan narin ve hijyenik bir kumaş türüdür. Bu kumaşı dünyanın beğenmemesi mümkün değil" diye konuştu.

Dünyanın birçok bölgesinde savaşların yaşandığını, kadın haklarının tartışıldığını vurgulayan Özceyhan, Anadolu topraklarında yaşayan Hititlerin dünyaya örnek olan davranışlarını kendisine örnek aldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Anadolu'nun ortasında barışa mühür basan Kraliçe Pudu-Hepa'dan yola çıkarak, çok güzel bir koleksiyon yaptık. Tasarımlarım arasında Anadolu'nun ortasında Pudu-Hepa'nın Kadeş Savaşı'ndaki barışa bastığı mühür de var. Bu mührü Kargı bezi üzerinde altın sırmalarla kullandık. Barışa muhtaç olduğumuz şu günlerde bu tasarımın önemli olduğunu düşünüyorum. Koleksiyonumuz aynı zamanda dünya barışına hizmet ediyor. Bunu dünyanın muhtelif yerlerinde gösterme arzusundayım. Fevkalade bir koleksiyon. Kültür turizmine hizmet edecek bir çalışma. Türkiye'nin tanıtımına katkı yapacağını düşündüğüm bir koleksiyon. Türkiye'nin çağdaş yaşamını, aydınlık ve berrak yüzünü gün ışığına çıkarmamdan dolayı kendimi bahtiyar hissediyorum."

Muhabir: Ferhat Barulay/ İsmail Çimen

Yayıncı: İsa Sansar - ÇORUM

Yusuf Abdioğlu: 'Şampiyonluk kupasını Samsun'a getireceğiz' Yusuf Abdioğlu: 'Şampiyonluk kupasını Samsun'a getireceğiz' Genel Sekreter Mutlu, yeni üyelere rozet taktı Genel Sekreter Mutlu, yeni üyelere rozet taktı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Asırlık Kargı Panayırında 'Hitit Uyanışı' Defilesi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement