Asırlık tezgahlar gün yüzüne çıktı - Son Dakika

Asırlık tezgahlar gün yüzüne çıktı

26.03.2022 14:05

- Asırlık tezgahlar gün yüzüne çıktı Acıgöl Kaymakamı Emine Karataş Yıldız kursiyerlerle birlikte ilmek attı Nevşehir'de kullanılmayan asırlık halı tezgahları tekrar gün yüzüne çıkartıldı.

- Asırlık tezgahlar gün yüzüne çıktı

Acıgöl Kaymakamı Emine Karataş Yıldız kursiyerlerle birlikte ilmek attı

NEVŞEHİR - Nevşehir'de kullanılmayan asırlık halı tezgahları tekrar gün yüzüne çıkartıldı.

Nevşehir'in Acıgöl ilçesine bağlı Karapınar kasabasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezince açılan Halı Dokuma kursunda geçmişteki gelenek tekrar canlandırılıyor. Ahırlardan, kömürlüklerden toplanan asırlık halı tezgahları bakım ve onarımı yapıldıktan sonra kursiyerlerin hizmetine sunuldu. Halk Eğitim Merkezi Halı Dokuma Kursunu ziyaret eden Acıgöl Kaymakamı Emine Karataş Yıldız, asırlık tezgahın başına geçerek kursiyerler ile birlikte halı dokudu.

"Kursumuza katılımın önümüzdeki günlerde de artmasını düşünüyoruz"

Kurs hocasından ilmek atmayı öğrenen Karataş yaptığı açıklamada; "Karapınar kasabamızda açılan bu kursumuz, Karapınar Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği çerçevesinde açıldı. Şu an halı dokuma kursumuza beş kursiyerimiz katılıyor. Hanımlarımız bu noktada çok başarılılar. Karapınar'ın geçmişinde de halı dokuma icra ediliyordu. Anneannelerimiz, babaannelerimiz geçmişte halı dokumacılığı yapıyordu. Kursumuza katılımın önümüzdeki günlerde de artmasını düşünüyoruz. Çünkü bu bizim kültürümüzde var olan bir konu. Özellikle geçmişte Nevşehir ve Karapınar bölgemizde halı ve kilim dokumacılığı fazlaca yapılan bir faaliyet" dedi.

"Bölgenin en aktif Halk Eğitim Merkezine sahibiz"

Acıgöl Halk Eğitim Merkezinin Bölgenin en iyi halk eğitim Merkezi olduğunu söyleyen Acıgöl Kaymakamı Emine Karataş Yıldız; "Kurslarımıza katılım çok yüksek. Nüfus oranına göre katılımın en yüksek olduğu Halk Eğitim Merkezine sahibiz. Bizler Halk Eğitim Merkezi olarak Ekim-Mart döneminde yaklaşık olarak 150 kurs açtık. Bu kurslarımıza 2 bin 247 kursiyerimiz katıldı. Şu an aktif olarak devam eden kurs sayımız 50 civarında olup yaklaşık üç yüz kursiyerimiz kurlarımıza devam ediyor. Acıgöl Halk Eğitim merkezi olarak oldukça iddialıyız" ifadelerini kullandı.

"Atalarımızdan gelen gelenek"

Halı ve kilim dokumacılığının atalarından geldiğini söyleyen Karapınar Belediye Başkanı Yasin Güneş'de yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bu gelenek bize atalarımızdan kaldı. Anneannelerimizden, babaannelerimizden kalan bu geleneği yaşatma niyetindeyiz. İnşallah bunu da başaracağız. Asırlık tezgahlarda yaptığımız bu kurslarımıza her geçen gün katılım devam ediyor" dedi.

Acıgöl Halk Eğitim Merkezi Karapınar halı dokuma kurs öğretmeni Fatma Turgut; "Karapınar Kasabamızda açtığımız kursumuza 12 kursiyer olarak başladık. Asırlık tezgahlarımızı da gün yüzüne çıkarttık. Bulduğumuz tezgahları toparlayarak tadilattan geçirdik. Bu tezgahları kursiyerlerimiz ile birlikte kullanmaya başladık. Tezgahlarımızda hem halı hem de kilim dokuması yapmaktayız. İplerimizi de kök boya olarak yapıyoruz. Turizmin çok yaygın ve önemli olduğu bir bölgedeyiz. Bu nedenle ürettiğimiz ürünleri de turizme yönelik olarak üretiyoruz. Küçük çantalar, el işleri, seccadeler, aynalıklar, duvar süsleri olarak çalışmaya başladık."

Kurslarda halı ve kilim dokumayı öğrenen kursiyerlerden Şerife Doğan ve Esra Erkoç da yaptıkları açıklamada kurslardan elde ettikleri gelir ile ev ekonomilerine katkı sağladıklarını söylediler.

YORUMLAR
500
MasterChef'te şaşkınlık yaratan iddia! Acun, rahatsız olduğu yarışmacıyı göndermek istemiş MasterChef'te şaşkınlık yaratan iddia! Acun, rahatsız olduğu yarışmacıyı göndermek istemiş Atina: Türkiye göçmenleri zorla gönderiyor Atina: Türkiye göçmenleri zorla gönderiyor Beşiktaş'tan transfer hamlesi! Ünlü futbolcu Dele Alli için Everton ile anlaşma sağlandı Beşiktaş'tan transfer hamlesi! Ünlü futbolcu Dele Alli için Everton ile anlaşma sağlandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Asırlık tezgahlar gün yüzüne çıktı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement