Son Dakika Haberleri: "Askeri Casusluk" Yapan Yokmuş!

"Askeri Casusluk" Yapan Yokmuş!

6 yıl önce

Kimse şikayetçi olmayınca askeri casusluk ve şantaj davasında bütün sanıklar beraat etti.

Fuhuş ve şantaj yoluyla askerlere casusluk yapıldığı iddiasıyla açılan ve 4'ü tutuklu, 56 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı. 56 sanık da şikayetçi bulunmaması gerekçesiyle "fuhuş" ve "askeri casusluk" suçlamalarından beraat etti.

Tutuklu yargılanan sanıklar emekli albay İbrahim SezerTamer Zorlubaş, emekli yarbay Mehmet Seyfettin Alevcan ve Deniz Mehmet Irak da tahliye edildi.

Askeri casusluk davasının tutuksuz sanığı Tuğamiral Şafak Yürekli'ye ise "örgüte yardım"dan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verildi. TÜBİTAK görevlisi Yücel Çitli de "örgüte yardım"dan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Heyet ayrıca örgüt yöneticiliğinden yargılanan sanıkların tümüne "örgüt üyeliği" suçlamasından ceza verdi.

2 YIL ÖNCE E-POSTA İHBARIYLA BAŞLADI

İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne 2010 yılında e-posta ile gelen ihbar sonrasında başlatılan soruşturma, Türkiye'yi sarsan ve muvazzaf askerlere kadar uzanan fuhuş, şantaj, tehdit operasyonuna dönüşmüştü.

Yaklaşık 2 yıl süren araştırmaların ardından Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonun ilk dalgasında şebekenin fuhuş kanadının elebaşı olduğu öne sürülen Denizli Pamukkale Üniversitesi öğrencisi 25 yaşındaki N.K. ile Marmaris'teki marinanın sahibi B.Ö. tutuklandı. Ardı ardına gelen operasyonlarda gözaltına alınan zanlılardan toplam 68 kişi cezaevine konuldu.

ÇOK GİZLİ ASKERİ BELGELER ORTAYA ÇIKMIŞTI

B.Ö.'nün Sakarya'daki çiftlik evinde, N.K.'nın da Denizli'deki evinde bulunan bilgisayarında yapılan aramada, "çok gizli, gizli ve kişiye özel" ibareli askeri üsler, radar noktaları ve bilgileri, mühimmat depoları, uçak ve askeri araçların konumlanmaları, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bulunan uçaklara ait yazılımlar, pilotlara ait tüm bilgilerin yer aldığı belgeler çıkmıştı.

2 BİN 500 MAĞDUR VAR

Şebekenin tuzağa düşürdüğü, çoğunluğu muvazzaf askerlerden oluşan 2 bin 500'e yakın kişinin bulunduğu, bininin de fuhuş görüntüleri olduğu öğrenilmişti.

Suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen işadamı B.Ö.'ye bağlı, 3'ü kadının,
çetenin fuhuş ayağını organize ettiği ortaya çıkmıştı. Çete, gizli görüntülerini çektiği askerlere şantaj yapıp her türlü askeri bilgiyi elde ediyordu.


Erdoğan'ın Afrin Resti Sonrası ABD'den Yeni Çıkış: Türkiye'nin Endişelerini Gidermeyi Hedefliyoruz ÖSO Askerleri PYD/PKK Militanlarını Böyle Esir Aldı
ÖSO'nun Kontrolü Sağladığı Burseya Dağı'nda Çatışmalar Çıktı, Kamera Anbean Kaydetti