Aşkın ve Aşığın Seksen Sekiz Hali - Son Dakika

Aşkın ve Aşığın Seksen Sekiz Hali

08.02.2013 15:04
Aşkın ve Aşığın Seksen Sekiz Hali, System.String[]

Okuyucuyu birbirinden farklı âşık türlerini keşfetmeye çağırıyor Hatero.

"Hiç kimseyi sevmediğimi düşünüyorum uzun uzun.

Her sabah yatağımda,

Bir kâbustan uyanır gibi kıvranarak uyanıyorum." - PHILIPH ROTH

Yüzyıllardır aşk üzerine yazılanları okuyoruz ve okuyoruz… Belli ki her tür yaratım alanını besleyen en büyük kaynaklardan biri! Fakat aşıkları kategorize etmek her yazarın cesaret edebildiği türden bir girişim değildi. İşte bu yüzden Hassas Ten, Hatero'nun okura mektubuyla başlıyor. Girişimin sebebini anlatan samimi, güzel bir mektup:

"Bir yazarın kendi eserini açıklamasından daha sıkıcı ve daha saçma bir şey olamaz. Bu yüzden, istersen bu bölümü atlayıp bir sonraki bölüme geçebilirsin. Ama bu bölümü merak ediyorsan ve okuyacak enerjiyi kendinde buluyorsan, elinde tutmakta olduğun bu kitabın üç eserin buluşmasından doğduğunu anlatmama izin ver: Birincisi Italo Calvino'nun Görünmez Kentler adlı kitabı, ikincisi Jorge Luis Borges'in Düşsel Varlıklar Kitabı, üçüncüsü de Edgar Lee Masters'ın Spoon River Antolojisi. Bu eserlerin bana verdiği esinle kendi kendime şöyle sordum: Dünyada kaç çeşit âşık vardır acaba? Özellikleri nelerdir? Bildiğim kadarıyla şimdiye kadar hiç kimse bunu tanımlayacak bir şey yazmamış. Ben de elimden geldiği kadar bu boşluğu doldurmaya karar verdim. Tekdüzeliği kırmak ve kitaba belli bir tempo kazandırmak amacıyla metinde zaman zaman, sevgilisi veya eşi olmayan bazı gerçek kişilerin tanıklıklarına yer verdim. Bu kişilerle yapılan röportajları, hiçbir ekleme yapmadan, birinci kişinin ağzından aktardım.

Umarım, benim bu kitabı yazarken aldığım keyfi sen de okurken alırsın."

Katalan yazar Josan Hatero'nun titizlikle hazırladığı âşıklar kataloğunda kimler yok ki: külkedileri, romantikler, kâşifler, turistler, miyoplar, holiganlar, cambazlar, dalgıçlar, geçerken görülenler, dokunuş yoksunları... Hepsi "arzu" denen şu gizemli ortak paydada buluşmuş, onu kendi karakterlerince tanımlayıp yaşıyor.

Okuyucuyu birbirinden farklı âşık türlerini keşfetmeye çağırıyor Hatero. Kimi âşıkların birinci ağızdan deneyimleri, Borges ve Calvino izleri taşıyan bu kılavuzu, mahrem ve tutkulu benzersiz bir yolculuğa dönüştürüyor.

HASSAS TEN

Yazar: Josan Hatero

Çeviren: Özgür Esen

Tür: Kırk Merak

Sayfa sayısı: 180 Sayfa

Fiyatı: 18 TL

Yayın tarihi: 05 Şubat 2013

Aşkın ve Aşığın Seksen Sekiz Hali

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Aşkın ve Aşığın Seksen Sekiz Hali - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

"Yasaktan haberim yoktu" diyen yaşlı kadın, ceza yemekten kurtulamadı Sokak kısıtlamasına dakikalar kala yasa boğan ölüm! Baba, 18 yaşındaki oğlunun cenazesi başında sinir krizi geçirdi Uyuşturucu kullanmak için girdiği inşaatta 4 metrelik çukura düşen genç kadının sigara isteği herkesi şaşırttı Interpol'ün kırmızı bültenle aradığı çete lideri Polonyalı güzel ülkesine getirildi Son Dakika: Türkiye'de 21 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 135 kişi vefat etti, 5532 yeni vaka tespit edildi Hafta sonu tüm Türkiye'de uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı İsveç'te kritik görevdeki Türk asıllı subay, esrarengiz bir biçimde kayboldu Trenin ucu bucağı görünmüyor! Ermenilerden ele geçirilen tank ve toplar Bakü'ye götürüldü