Son Dakika Haberleri: Astronotların Ay'da Duydukları Sesin Sırrı Ortaya Çıktı

Astronotların Ay'da Duydukları Sesin Sırrı Ortaya Çıktı

3 yıl önce

1969'da Ay'ın karanlık tarafına yolculuk yapan Apollo 10 mürettebatının, yıllar sonra ortaya çıkan ses kayıtları tartışma konusu oldu.

Apollo 10 mürettebatının kayıp konuşma kanıtları, uzayın gizemlerine bir yenisini daha ekledi. Ay'ın karanlık yüzüne yolculuk yapan astronotların, Dünya ile hiçbir irtibatları olmadığı sırada tuhaf bir müzik sesi duydukları anlaşıldı.

''BU DUYULAN UZAYLILARIN SESİ Mİ?''

Kayıtların ortaya çıkmasının ardından "bu duyulan uzaylıların sesi mi" tartışmaları başladı. Ancak uzmanlar, bu seslerin Apollo 10 mekiği içindeki astronotların olduğu kontrol modülü ile Ay modülü arasındaki radyo dalgalarının karışmasından kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

ABD'nin Apollo uzay projesi kapsamında Ay yüzeyine ikinci kez insan gönderdiği Apollo 10 göreviyle ilgili ses kayıtları kafaları karıştırmıştı.

GİZEMLİ MÜZİK SESİ

Neil Armstrong'un Ay'a ilk ayak basan insan olarak tarihe geçtiği Apollo 11'den iki ay önce gerçekleşen Apollo 10 görevinde, astronotların Ay'ın 'karanlık bölgesinde' gizemli bir müzik sesi duydukları ortaya çıkmıştı.

Apollo 10 ekibi, Ay'ın 'karanlık tarafına' geçtiğinde, dünya ile yaklaşık bir saat irtibatları kesildi. İşte bu sırada, müzik sesine benzer bir ses duyuldu.

Bu durum üzerine astronotlar arasında şöyle bir konuşma geçti:

-Bunu duydunuz mu? Şu ıslık gibi sesi?

-Vuuuuu!

-Uzaydan geliyor gibi

-Tuhaf olduğu kesin

-İnanılmaz. Bunu bildirmemiz gerekir mi?

-Bilmiyorum. Bir düşünelim

O SESİN SEBEBİ

Ses kayıtlarının ortaya çıkmasından Science Channel, Bilim Kanalı'nda hazırlanan ve önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan bir programda konuşan uzmanlar, bu seslerin zannedildiği gibi "uzaylı sesleri" değil, muhtemelen Apollo 10 mekiği içindeki astronotların olduğu kontrol modülü ile Ay modülü arasındaki radyo dalgalarının karışmasından kaynaklandığını belirtti.
Anne Kaz, Yavruları İçin Kendisini Pitonun Önüne Attı Fabrika İşçisinin Vücuduna Demir Çubuklar Saplandı

Caner Erkin ile Şükran Ovalı Çiftinin, Yeni Doğan Bebeği Hastaneye Kaldırıldı