Astsubay: Oğlumun Bir Akciğeri İflas Etti, Sorumlusu Darbeci Komutanlar - Son Dakika

Astsubay: Oğlumun Bir Akciğeri İflas Etti, Sorumlusu Darbeci Komutanlar

12 Eylül 1980 Darbesi Döneminde Ordudan İhraç Edilen Astsubay Mehmet Çaloğlu, Tedavi Ettirmediği İçin Hasta Oğlunun Bir Akciğerinin İflas Ettiğini İfade Etti.

Astsubay: Oğlumun Bir Akciğeri İflas Etti, Sorumlusu Darbeci Komutanlar, System.String[]

'Kalması sakıncalı personel' kararı ile 12 Eylül 1980 darbesi döneminde ordudan ihraç edilen Astsubay Mehmet Çaloğlu, tedavi ettirmediği için hasta oğlunun bir akciğerinin iflas ettiğini ifade etti. Çaloğlu, evladının 30 yıldan beri yüzde 50 özürlü olarak hayata devam ettiğini ifade ederek, sorumlularının darbeci komutanlar olduğunu dile getirdi.

Yüksek Askerî Şûrâ (YAŞ) kararlarında 'disiplinsizlik' gerekçesiyle haksız yere ordudan uzaklaştırılan subay ve astsubaylar, iade-i itibarlarını almak için TBMM'ye gönderilen tasarının yasalaşmasını bekliyor.

Anayasa değişikliği ile birlikte mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen YAŞ mağdurlarından biri de 12 Eylül 1980 'Kalması sakıncalı personel' gerekçesi ile ordudan ihraç edilen eski astsubay Mehmet Çaloğlu. 12 Eylül Darbesi'nde görevliyken, bir adrese yapılan baskında tutuklandığını ifade eden Çaloğlu, gözaltına alındıktan sonra günlerce hücrelerde kaldığını kaydetti. Çaloğlu; Gölcük, Yalova, Selimiye ve Harbiye gözetim evlerinde 39 gün kaldığını ifade ederek, "Hainler gibi hücreye atıldım. Tutukluluk süresince aşağılık muameleler gördüm, küfür ve hakaretlere maruz kaldım. Suçlular gibi zulüm gördüm." şeklinde konuştu.

Çıkarıldığı mahkemede hakkında iddia edilen suçlardan aklandığını belirten Çaloğlu, "Ne kadar suçsuz olsam da Sıkıyönetim Komutanlığı'nın 'Kalması sakıncalı personel' diye tanzim ettiği yazı ile ordudan ihraç edildim." ifadelerini kullandı. Ordudan ihraç edilmesinden sonra hayata tutunmaya çalıştığını kaydeden Çaloğlu, ordudan ihraç edildiğini iş verenlere söylediğinde, kimsenin iş vermeye yanaşmadığını, bu yüzden o dönemde büyük maddi sıkıntılar çektiğini dile getirdi.

Çaloğlu, 1980'li yıllarda evladının böbreklerinden hasta olduğunu belirterek, maddi sıkıntından dolayı oğlunu tedavi ettirecek para bulamadığını belirtti. Çaloğlu, şunları ifade etti: "Yeterli parayı bulamadım. Oğlumun acı çekişini izlemek zorunda kaldım. Çocuğumu hastaneye götüremedim, ilaç alamadım. Oğlumun tek akciğerini kaybetmesi mecburiyetinde kaldık. Komple sağ akciğeri alındı. Şu anda, çocuğum yüzde 50 özürlü olarak hayatını devam ettiriyor." Eski Astsubay Çaloğlu, oğlunun yüzde 50 özürlü olarak hayata devam etmesinden 12 Eylül 1980 darbesinin komutanlarını sorumlu tuttu. - KOCAELİ


Son Dakika

Beyrut patlamasının ilk inceleme sonuçları belli oldu! 6 ay önceki uyarı kelime kelimesine gerçek oldu Teknoloji devi Samsung, yeni Galaxy ürünlerinin tanıtımını yaptı Parti kuracağı konuşulan İnce, Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz'la görüştü mü? İddialara canlı yayında yanıt verdi Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıköğretim psikolojiyle ilgili kararını açıkladı: Kapatılması daha yararlı olur Manchester City, Bournemouth'tan Nathan Ake'i 41 milyon sterline transfer etti Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi Bakan Koca, Konya için söylenen "Hastaneler yüzde yüz doldu" iddialarına yanıt verdi İzmir'de izinsiz yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis müdahale etti: 16 gözaltı Merve Boluğur, kalçasına yaptırdığı yeni dövmeyi paylaşınca beğeniler yağmur olup yağdı Alanyaspor'un yeni teknik direktörü Çağdaş Atan oldu Ebru Şallı, tatil paylaşımlarına kötü yorum yapanlara sert çıktı: Kimseye hesap vermeyeceğim Fatih Terim'e "Futbolun mafyası sen misin?" diyen eski futbolcu, tehdit aldığını itiraf etti Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç'tan koronavirüs uyarısı: Hastaneler ve yoğun bakımlar doldu Arda Turan'dan imza sonrası ilk sözler! Profil fotoğrafını "66" ile değiştirdi Kıskançlık krizine giren genç, 8 yaşındaki kardeşini bıçaklayarak öldürdü