Asü'de "Özgür Toplumun İlkeleri" Semineri Düzenlendi - Son Dakika

Asü'de "Özgür Toplumun İlkeleri" Semineri Düzenlendi

25.11.2013 15:41
Asü'de 

Aksaray Üniversitesi'nde (ASÜ) Liberal Düşünce Topluluğu (LDT) tarafından "Özgür Toplumun İlkeleri" konulu seminer düzenlendi.

Aksaray Üniversitesi'nde (ASÜ) Liberal Düşünce Topluluğu (LDT) tarafından "Özgür Toplumun İlkeleri" konulu seminer düzenlendi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, seminerde yaptığı konuşmada, serbest piyasa ekonomisinin çok tartışmalı bir konu olduğunu söyledi.

Merkez sağda, merkez solda, basında, medyada ve sosyal medyada bu hususun çokça tartışıldığını aktaran Acar, "Bir kısmı serbest piyasa ekonomisinin erdemlerinden bahseder, bir kısmı da serbest piyasaya 'vahşi kapitalizmdir' der. İnsan hak ve özgürlükleriyle bağdaşmayan, onu patronların kulu, kölesi yapan bir sistemin adıymış gibi lanse eder" dedi.

"Barış içinde, bir arada yaşamak iyi bir şey mi?" diye soran ve bu soruya makul olan, aklıselim sahibi, dünya nimetlerinden istifade etmek isteyen her rasyonel bireyin "evet" cevabını vereceğini belirten Acar, şunları anlattı:

"Barış içinde yaşamak önemli ama bunu nasıl sağlayacağız? Genellikle bu işin iktisadi, felsefi, sosyolojik, psikolojik, toplumsal, kültürel ve siyasal ayakları var. İşin ekonomik boyutuna bakarsak; anahtar mesele zenginleşmedir. Dünyanın genellikle, kişi başına gelir yönünden belirli bir eşiğini aşmış olan bölgelerinde daha fazla barış hakim. İktisadi, ticari ve sanatsal faaliyetler buralarda ön planda. Bazı bölgelerde ise daha fazla kavga, gürültü, kabile ve sınır kavgaları, iç ve dış savaş, paylaşım savaşı söz konusu."

Avrupa Birliği'nde (AB) kişi başına gelirin 35 bin dolar olduğunu ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra AB'nin içerdiği alanda savaş olmadığını dile getiren Acar, şöyle devam etti:

" Afrika'da her gün sınır kavgası, kabile kavgası, toplu katliamlar yaşanıyor. Bu bölgenin kişi başına geliri 300-800 dolar arasında değişiyor. Bangladeş'in, Asya'nın geri kalmış bölgelerinin en belirgin özelliği; fakirlik ve yoksulluk. O halde zenginleşmek, herkesin halinin vaktinin yerinde olması, kişi başına gelirin artması iyi bir şey. Yani zenginleşmemizde fayda var. Peki, bu zenginleşmeyi nasıl oluşturacağız? ya başkalarının elindekine savaş ve talan yoluyla el koyacağız, yahut bu işi barışçıl yollardan halledeceğiz. Meseleyi barışçı yollardan halletmenin siyasi formülü, çoğulcu ve özgürlükçü demokrasiden geçiyor. Ekonomik formül ise serbest piyasa ekonomisinden geçiyor."

Konuşmanın ardından Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arda Akçiçek "Sivil Toplum", ASÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Melih Yürüşen "Klasik Liberalizm", Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Küçük "Hukuk Devleti ve İfade Hürriyeti", ASÜ Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Şahin ise "Liberal Demokrasi ve Yerel Yönetimler" konusunda sunum yaptı. - Aksaray

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Asü'de 'Özgür Toplumun İlkeleri' Semineri Düzenlendi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Diyanet'ten 18:52 Diyanet'ten "yapay et" iddialarına yanıt: Helal olduğuna dair fetvamız yok Motosiklet tutkunu Nazlı'dan acı haber! 70 günlük yaşam mücadelesini kaybetti 18:37 Motosiklet tutkunu Nazlı'dan acı haber! 70 günlük yaşam mücadelesini kaybetti F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş 18:30 F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş
Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:42 Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:39 "Makamına Erdoğan'ın fotoğrafını asanın elini kırarım" diyen CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı gözaltına alındı Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı 17:33 Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı
TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor 17:18 TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor Son Dakika! Bakan Akar'dan Rusya'ya İdlib yanıtı: Anlaşmaya uyuyoruz, artan hava taarruzları mutabakata uygun değil 16:37 Son Dakika! Bakan Akar'dan Rusya'ya İdlib yanıtı: Anlaşmaya uyuyoruz, artan hava taarruzları mutabakata uygun değil
Advertisement