Son Dakika Haberleri: Ata Binen, Ok Atan Bir Kaymakam

Ata Binen, Ok Atan Bir Kaymakam

8 yıl önce

Mehmet Bayer - Çanakkale'nin Biga ilçesi Kaymakamı Fatih Genel, ilçedeki başarılı çalışmalarının yanı sıra sosyal yaşamdaki aktifliğiyle de dikkati çekiyor.

Ata Binen, Ok Atan Bir Kaymakam, System.String[]
Mehmet Bayer - Çanakkale'nin Biga ilçesi Kaymakamı Fatih Genel, ilçedeki başarılı çalışmalarının yanı sıra sosyal yaşamdaki aktifliğiyle de dikkati çekiyor. Boş zamanlarında pek çok sportif branşla ilgilenen Genel'in en başarılı olduğu dallar ise ata binmek ve ok atmak.

Balıkesir'in Havran ilçesinden yaklaşık 10 ay önce Biga'ya tayini çıkan Kaymakam Fatih Genel (42), Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde doğdu. 1988 yılında kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1992 yılında mezun oldu.

Mesleğe 1994 yılında Erzincan'da kaymakam adayı olarak başlayan Genel, 3 yıllık stajının son altı ayında Afyon İhsaniye'de Kaymakam vekilliği yaptı. Burdur'un Çavdır, Giresun'un Çamoluk Kaymakamlıklarının ardından 2 yıl Kilis Vali Yardımcılığı görevinde bulunan Genel, 2003 yılında Sivas'ın Gemerek ilçesine Kaymakam olarak atandı. Genel, 6 Kasım 2006 tarihinden 16 Ağustos 2010 tarihine kadar Balıkesir'in Havran ilçesindeki görevinin ardından Biga'ya tayin oldu.

İlçedeki başarılı çalışmalarının yanı sıra, sosyal yaşantısındaki aktifliği de gözlerden kaçmayan, zaman zaman doğaya çıkıp fotoğraf çeken, balık tutan, dalgıçlık yapan Genel'in en başarılı uğraşların başında ata binip, ok atmak geliyor.

Kaymakam Fatih Genel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türklerin 5, belki de 10 bin yıldır at binip, ok attığını söyledi.

Türklerin en büyük özelliklerinden birisinin at üzerinde ok atması olduğunu anımsatan Genel, "Tarih iyi incelendiği zaman, Türklerin Malazgirt Savaşı'nda 40 bin kişiyle dünyanın en modern 200 bin kişilik Bizans ordusunu yenmesi, aslında at üzerinde ok atmayla ilgilidir. Çünkü Batı güçleri yaya ok atıyor, bizimkiler ise atla atıyordu" dedi.

"At bizim kültürümüzde çok önemlidir. Örneğin Avarlar'ın bayrağının sembolü geriye dönük ok atan atlıdır" diyen Genel, ata binip, ok atmanın genlerinde bulunduğunu bildirdi.

Genel, ata çocukluğundan bu yana bindiğini, ok atmaya ise 3 yıl önce başladığını belirterek, "Osmanlılara ait yayları incelemeye başladığım dönemde okçuluğa merak sardım. Bunun ne kadar önemli bir konu olduğunu fark ettim. Biraz geç kaldım, ama zararın neresinden dönersek kardır diye düşünüyorum" diye konuştu.

Osmanlılarda, Tozkoparan İskender'in 846. 5 metreye ok attığını, dünya tarihine böyle bir okçunun ne geldiğini ne de gelebileceğine işaret eden Genel, şöyle konuştu:

"Ama bizim gençliğimiz William Tell'i biliyor. Birinin başına elma koyuyor ve oku atıyor. Onun, atış tarzının kültürümüzle hiç bir ilgisi yok. Biz istiyoruz ki, gençlerimiz ata sporumuzu yapsınlar. Ata sporlarına sahip çıkmamız gerekiyor. Ailemde at binen çok. Rahmetli babamdan başlamak üzere, 2 ağabeyim profesyonel olarak cirit attı. Bir ağabeyim de şu anda Kayseri Atlı Okçuluk Kulübü'nün başkanı.

1-2 Ekim'de Biga'da geleneksel okçuluk turnuvası düzenleyeceğiz. Macaristan'dan, Almanya'dan, İngiltere'den, Moğolistan'dan, Kore'den, İran'dan, Çek Cumhuriyeti'nden ve Türkiye'nin her yerinden okçular gelecek. El yapımı organik yaylarla atışlar yapılacak. Bu farklı bir organizasyon olacak. "

-MERHUM VALİ YAZICIOĞLU'NUN YANINDA STAJYERLİK DÖNEMİ-

Kaymakam Fatih Genel, 1994 yılında kaymakamlık sınavını kazanıp, staj için kura çekme töreni düzenlendiğinde merhum Vali Recep Yazıcıoğlu'nun Erzincan Valisi olduğunu, kendisine de kuradan Rize'nin çıktığını söyledi.

Karşılıklı yer değiştirme ile Erzincan'ı tercih ederek, kaymakam adayı olarak atandığını dile getiren Genel, "Erzincan'da üç yıllık stajım böylece başlamış oldu. Hem memurluk yaşamıma, hem de mülki idare amirliği mesleğine Türk halkının çok sevdiği, çok ünlü bir Valinin yanında başlamış oluyordum. Her zaman açık olan makam odasında fakir fukaranın ya da eşrafın sorunları dinleniyor ve çözümler getiriliyordu. Zaman zaman da Munzur dağının 3 bin 500 rakımlı Zindanlar mevkisinde, Ağbaba zirvesinde zirve yürüyüşü yapıp, Melan'Koç yaylasında cirit izliyorduk" diye konuştu.

Genel, Vali Yazıcıoğlu'nun "toplum kalkınması" diye tanımladığı, devlet millet iş birliğiyle onlarca köye su, yol, kanalizasyon hizmetlerinin kazandırılmasına tanıklık ettiğini, raftingden, yamaç paraşütlerine, ciritten, su kayaklarına koşmanın kendisinin hizmet aşkını kamçıladığını ifade ederek,

"Rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu Türkiye'nin ender yetiştirdiği çok kıymetli valilerden birisiydi. Rahmet ve saygıyla anıyorum. Kendisini çok severdik, tüm Türkiye severdi. Pek çok şey öğrendik. Tabii bu uğraşlardan ondan etkilendiğimiz söylenebilir" dedi.

-"TAKDİRLE KARŞILANIYORUM"-

Kaymakam Genel, kendisini at üzerinde, ok atarken, fotoğraf çekerken, balık tutarken gören meslektaşlarının ya da büyüklerinin takdirini kazandığını bildirdi.

Halkın içinde olmaya çalıştığını, yaptıklarını gören halk tarafından daha çok sevildiğini anlatan Genel, tüm bunları zevk olarak gördüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

"Albert Einstein, günde 17 saat çalışıyormuş. 'Ama ben hayatımda hiç çalıştığımı hatırlamıyorum. Çünkü yaptıklarım bir zevkti, eğlenceydi' demiş. Aslında yapılan her işi böyle zevk olarak görürsek, yaptığımız işten zevk alırsak, o zaman yorulmuyorsunuz da. Çünkü bunlar dinlendirici şeyler. Mesleğim gereği çok geziyorum. Gözlemlemek durumundayım. Fotoğraf çekiyorum, bu buna engel olmuyor, tam tersine motive ediyor. Bir köye gideceğimiz zaman daha zevkle gidiyorum. Tüm bu uğraşlarım benim motivasyonumu artırıyor. "

- ÇANAKKALEKızının Odasındaki Dolabı Açan Baba, Genç Bir Erkekle Karşılaştı Etiyopya'da Ölünün Üzerine Yatıp Diriltmeye Çalışan "Peygamber" Gözaltına Alındı!

İYİ Partililer Meral Akşener'in Yeniden Aday Olması İçin Evinin Önünde Nöbet Tutuyor