Atandığını 17 yıl sonra öğrendi! Tekrar atama başvurusu, "gerekli özeni göstermediği" için AYM tarafından reddedildi - Son Dakika

Atandığını 17 yıl sonra öğrendi! Tekrar atama başvurusu, "gerekli özeni göstermediği" için AYM tarafından reddedildi

01.12.2020 14:53

1999'da Devlet Memurluğu Sınavı'na giren ve atandığını 2016'da tesadüfen öğrenen Ela Gülsen, tekrar atanmak için başvuru yaptı. Talebi reddedilen Gülsen, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Ancak bu başvuru da "Başvurucunun dava ve başvurularını takip etmek için gerekli özeni gösterme yükümlülüğü vardır" gerekçesiyle reddedildi.

Ela Gülsen, 1999'da merkezi Devlet Memurluğu Sınavı'na girdi. Devlet memurluğuna atanabilmek için 2000 yılında tercihte bulunan Gülsen, Milli Eğitim Bakanlığınca, tercihleri arasında bulunan Gaziantep ilinde bir kadroya veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak atandı.

ATANDIĞINI TESADÜFEN 17 YIL SONRA ÖĞRENDİ

Bu atamadan haberi olmayan Gülsen, atama sonucunun kendisine tebliğ edilmediğini ve 2016'da tesadüfen bu durumu öğrendiğini belirtti.

TEKRAR ATAMA TALEBİ REDDEDİLİNCE DAVA AÇTI

Gülsen, 7 Kasım 2016'da tekrar atamasının yapılması istemiyle başvuruda bulundu. Atama talebi reddedilen Gülsen, Ankara İdare Mahkemesinde iptal davası açtı.

YERLEŞTİRİLME İŞLEMLERİNİ YAPMAMIŞ

İdare Mahkemesi, ara kararla Milli Eğitim Bakanlığından başvurucuya 2000 yılında Gaziantep'e atamasının yapılmasının bildirilip bildirilmediğini sordu. Bakanlık, "başvurucuya tebligatın yapıldığını ancak başvurucunun göreve başlama amacıyla müracaatta bulunmadığını, tebliğ alındılarının arşiv araştırmasında bulunamadığını" bildirdi. Mahkeme, ara kararla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığından da aynı bilgi ve belgeleri istedi ve "2002 yılı öncesinde kamu kurum ve kuruluşlarına ilişkin yerleştirme işlemlerinin kendilerince yapılmadığı" yanıtını aldı.

"HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI" GEREKÇESİYLE REDDEDİLDİ

Yargılama sonunda İdare Mahkemesi, "her ne kadar Bakanlık tarafından konuya ilişkin tebliğ belgeleri gönderilmemişse de 2000 yılında ataması yapılan başvurucunun makul bir süre bekledikten sonra atamasının yapılmadığına yönelik idareye başvurması gerekirken yaklaşık 17 yıl geçtikten sonra durumdan yeni haberdar olduğunu ileri sürerek başvuruda bulunmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu" gerekçesiyle davanın süre aşımından reddine karar verdi.

TEBLİGAT YAPILMADIĞINI İDDİA ETTİ

İstinaf talebinden de olumlu sonuç alamayan Ela Gülsen, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak, dava açma süresinin yanlış hesaplandığını, idarece kendisine tebligat yapılmadığı için atama işleminden haberdar olmadığını, tebligat yapılmamasından da mahkemece kendisinin sorumlu tutulduğunu savundu. Başvurucu, İdare Mahkemesinin yorumunun, mahkemeye erişim hakkını, çalışma hakkını ve eşitlik ilkesini ihlal ettiğini ileri sürdü.

"MAKUL BİR SÜRE İÇERİSİNDE ÖĞRENİLMESİ GEREKİYORDU"

Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruyu açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez buldu. Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, yargılama sürecinde yerel mahkemenin ret gerekçesini, "atamaya ilişkin işlemin hayatın olağan akışı gereği on yedi yıldan daha erken, makul bir süre içerisinde öğrenilmesi gerektiği ve taleplerin de bu öğrenmenin ardından yapılması gerektiği" yorumu üzerine kurduğu belirtildi.

İdare Mahkemesinin ayrıca, atama işleminden başvurucunun haberdar edilip edilmediğine ilişkin gerekli araştırmaları yaptığı, Bakanlıktan ve ÖSYM'den konuya ilişkin bilgi, belge istediği aktarılan gerekçede, ancak aradan geçen uzun süre dikkate alındığında ilgili evrakların tebliğ edildiğine dair belge sunulamadığı kaydedildi.

"ADAYLARIN SINAVIN VE TERCİHLERİNİN SONUCUNU DA TAKİP ETMESİ BEKLENİR"

Anayasa Mahkemesinin gerekçesinde, şu tespitler yapıldı:

"Başvurucunun dava ve başvurularını takip etmek için gerekli özeni gösterme yükümlülüğü vardır. Başvurucunun özen yükümlülüğü kapsamında girdiği sınavın ve tercihlerinin sonucunu da takip etmesi beklenir. Bu bağlamda olay ve olgular kısmında aktarılan hususlar dikkate alındığında mahkeme kararında yer verilen tespit ve hukuki dayanakların temelsiz olduğu söylenemez. Başvurucunun sınav sonrası yaptığı tercihlerin neticesini on yedi yıl sonra tesadüfen öğrenmiş ve buna ilişkin dava açmış olması dikkate alındığında mahkemenin yorumunun öngörülemez olmadığı ve başvurucunun ilgili işleme yönelik dava yoluna başvuru için yeterli süre ve imkana sahip olduğu görülmektedir.

Bu durumda derece mahkemesinin gerek uyuşmazlık konusu olguyu gerekse bu olgudan hareketle dava açma süresinin hesaplanma usulünü, sürenin başlatılacağı tarihi belirlemesiyle ilgili yorumunun ve mevzuata dair değerlendirmesinin öngörülemez nitelikte olmadığı ve başvurucunun dava açmasını aşırı derecede zorlaştıracak ya da imkansız kılacak nitelikte katı bir yaklaşım içermediği sonucuna varılmıştır. Buna göre başvurucunun mahkemeye erişim hakkına yönelik müdahalenin ölçülü olduğu, dolayısıyla belirtilen şikayet bağlamında mahkemeye erişim hakkına yönelik bir ihlalin olmadığının açık olduğu anlaşılmıştır. Açıklanan gerekçelerle başvurunun açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir."

Atandığını 17 yıl sonra öğrendi! Tekrar atama başvurusu, gerekli özeni göstermediği için AYM tarafından reddedildi

Son Dakika Güncel Atandığını 17 yıl sonra öğrendi! Tekrar atama başvurusu, 'gerekli özeni göstermediği' için AYM tarafından reddedildi - Son Dakika


YORUMLAR (5)
  • VATANDAŞ: 99 da belge gönderiliyordu birde müracaat etmiş neden takip edip sorgulamaıyorda şimdi aklına geliyor belki haberi oldu degerlendirmedi şimdi pişmanlık duyuyor olabilir Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Vatandaş: Ne demek tebliğ edildiğine dair evrak gösterilemedi? Burada resmi kurumlar ve Mahkeme kararları külli mağduriyete mağduriyet katmış. Şu yargı reformu bir an evvel yapılmalı. Birilerin rahatı kaçmalı. Sınavı kazanana evrakla tebliğ etmek Devletin bizzat görevidir! Muz Cumhuriyeti mi burası? Herşeyi o vatandaş mı takip edecek? Aaa bana kazanıp kazanamadığıma dair tebliğ gelmedi deyip vatandaş mı koşturacak her yere? Tebliğ edileceğine dair Devlet sınav harç parası alıyor. Bir de vatandaş sınav sonucu için mi koşturacaktı? Devlet ve kurumları ve işe yarıyor? Öğrneğin mahkemelerden dosyalar kayboluyor. Birçok insanın başına geliyor. Vatandaş mı suçlu? Hep sokaktaki vatandaşlar haksız. Hadi ordan! Devlet kadrolarındaki yetkililer sütten çıkmış ak kaşık. Milletin size güveni kalmadı be. Cevap Yaz 37 18 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Çin aşısının üreticisi Sinovac'tan açıklama: İkinci doz 3 hafta sonra yapılırsa etkinlik oranı yüzde 70'e kadar ulaşıyor Ünlü model Stephanie Seymour'un 24 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti Sedat Peker, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nden sınır dışı edildi Oktay Kaynarca, İbo Show'a katılanları eleştiren Güvenç Dağüstün'e öfke kustu Milan Yusuf Yazıcı'nın peşine düştü! Sezon sonu resmi teklif yapacaklar Polisin kurtardığı Kiraz böyle kandırılmış: Önce fuhuştan para kazan, sonra evleniriz Pirzola yediği görüntüyle büyük tepki çeken Nusret özüne geri döndü AK Parti MKYK'da 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili teklif Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdırdı