Atatürk Havalimanı'nda 'Vücut Tarayıcı Cihaz' Kullanımı Başlıyor - Son Dakika

Atatürk Havalimanı'nda 'Vücut Tarayıcı Cihaz' Kullanımı Başlıyor

05.07.2017 14:03

Elektronik cihaz yasağının kaldırılmasından sonra Atatürk Havalimanı'na getirilen tarayıcı cihazlar ile artık yolcuların resmen röntgeni çekilecek.

ABD uçuşlarında elektronik cihaz yasağının kaldırılmasından sonra güvenlik önlemleri çerçevesinde 'Vücut Tarayıcı cihazlar' Atatürk Havalimanı'na getirilerek montajına başlandı. Yetkililer yeni cihazlarda diş protezi röntgeni çektirir gibi tarama yapılacağı ve görüntülerin de ekran üzerinde görüleceğini söylediler.

YOLCUNUN ÜZERİNDEKİ SIVI DAHİL TÜM UNSURLAR GÖRÜLÜYOR

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Atatürk Havalimanı için 10, Ankara ve İzmir için ise 4'er Vücut Tarayıcı (Body Scanner) alındığı öğrenildi. Vücut tarayıcılarla, yolcunun üzerindeki plastik, seramik ve sıvı dahil tüm unsurlar ekranda görülüyor.

DİŞ PROTEZİ ÇEKER GİBİ GÖRÜNTÜ ALIYOR

Vücut üzerinde herhangi bir unsur varsa operatör bu bilgiyi güvenlikteki arkadaşlarına bildiriyor ve göründüğü noktaları da belirtiyor. Yolcu cihazın içine girdikten sonra iki kez sağlı ve sollu olarak dönüyor. Aynı diş protezi çekilir gibi görüntü alınıyor. Bu görüntü operatörün önüne düşüyor ve operatör de görüntüye göre karar veriyor.

DIŞ HATLARDA PASAPORT KONTROLÜNDEN SONRA KULLANILACAK

Yetkililer Vücut Tarama cihazlarının dış hatlarda pasaport kontrolünden sonra, iç hatlarda da güvenlik kontrolü yapılan bölgede kullanılacağını söylediler.Atatürk Havalimanı'nda 'Vücut Tarayıcı Cihaz' Kullanımı Başlıyor
Atatürk Havalimanı'nda 'Vücut Tarayıcı Cihaz' Kullanımı Başlıyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Atatürk Havalimanı'nda 'Vücut Tarayıcı Cihaz' Kullanımı Başlıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Dev derbide ortalık karıştı! İbra'nın üzerine yürüyen Lukaku zor sakinleştirildi Türkiye'yi ağlatan videosu kurgu çıkan YouTuber Fariz hakkında gözaltına alındı Hatay'da, "kaçak etüt merkezinde çocuğa taciz" iddiasına soruşturma Korkutan koronavirüs araştırması! 4 yeni Kovid-19 belirtisi daha ortaya çıktı Galatasaray'ın anlaşma sağladığı Mostafa Mohamed, İstanbul'a geliyor Hastane korkusundan dolayı kayıplara karışan adam aç susuz halde dağ başında bulundu Selin Ciğerci, reklam yapıp takipçilerini kandırınca sosyal medyada tepki çekti Kocasına kızan Hanife, sosyal medyadan dekolteli pozunu paylaştı