Atatürk'ün Edirne'ye Gelişinin Yıl Dönümüne Doğru - Son Dakika

Atatürk'ün Edirne'ye Gelişinin Yıl Dönümüne Doğru

20.12.2016 15:42
Atatürk'ün Edirne'ye Gelişinin Yıl Dönümüne Doğru, System.String[]

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Edirne'ye gelişinin 86. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Edirne'ye gelişinin 86. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bircan, mesajında, Atatürk'ün kente gelişinin yıl dönümünü bir kez daha kutlamanın mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını belirtti.

Edirne için 21 Aralık tarihinin bir kıvanç günü olduğunu dile getiren Bircan, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, binbaşı olarak 1911'de ve albay olarak 1916'da Edirne'ye gelişlerinden sonra, 21 Aralık 1930'da bu kez kurduğu cumhuriyetin cumhurbaşkanı olarak Edirnemize gelmiş ve 4 gece kalmıştır. Edirne sokakları dolup taşmıştır. Edirneliler Atatürk'ü 'Safa geldin Ulu Gazi' pankartları ile coşku içinde karşılamıştır. Osmanlı'ya da başkentlik yapmış, bağımsızlığın ve özgürlüğün değerini en iyi bilen Edirneliler, Türk ulusunun hak ettiği tam bağımsız, laik, demokratik, çağdaş bir sosyal hukuk devletini kuran Atatürk'e şükran ve minnetini göstermiştir. Edirnelilerin bu şükran ve minneti, Atasına bağlılığı her geçen gün artmaktadır. Edirneliler Atasının ilke ve devrimlerinin en büyük savunucu olan olmaya devam etmektedir."

Edirne Baro Başkanı Yıldırım

Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım da Mustafa Kemal Atatürk'ün Edirne'ye gelişinin 86. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında Edirne'de " Şeyh Bedrettin'in heykelinin dikilmesi" tartışmalarına değinen Yıldırım, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müridler ve meczuplar memleketi olamaz" sözlerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bugün, Atatürk'ün Edirne'ye gelişinin 86. yıl dönümünü kutluyoruz. Atatürk, 21 Aralık 1930'da Edirne'ye geldiğinde Şeyh Bedrettin'in heykelinin dikilmesi hususunda herhangi bir emir buyurmamıştır. Atamızın izindeyiz. Edirne'de Şeyh Bedrettin heykeli istemiyoruz. Mezhepler, tarikatlar ve şeyhler arasında ayırım yapılmaya kalkılırsa her önüne gelen kendi şeyhinin heykelini dikmeye kalkar. Laik bir ülkede şeyh heykeli dikilemez. Şeyh heykeli dikmekte kamu yararı yoktur."

Atatürk'ün Edirne'ye Gelişinin Yıl Dönümüne Doğru

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Atatürk'ün Edirne'ye Gelişinin Yıl Dönümüne Doğru - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama Kongrede sahneye çıkan yaşlı kadın Erdoğan'dan ricada bulundu: Damadına benim için sarıl Yardım kampanyası için bin adet hamburger alan Luiz Suarez, 45 bin TL ödedi G.Saraylı Marcao'nun paylaşımında 4 yıldızın yer almaması taraftarı kızdırdı 10 yıllık evliliğini tek celsede bitiren oyuncu Mustafa Üstündağ, yeni aşka yelken açtı Kan donduran vahşet! Boşandığı kocasını öldürüp ikiye böldüğü cesedini yaktı Oksijen tüpüne bağlı yaşayan KOAH hastası adam, uyuşturucu satıcısı çıktı Dolandırıcılar, banka kartını kiralamak için aylık bin lira teklif ettiler