Atatürk'ün Kayseri'ye Gelişinin 96'ncı Yılı Kutlandı - Son Dakika
Güncel

Atatürk'ün Kayseri'ye Gelişinin 96'ncı Yılı Kutlandı

Atatürk\'ün Kayseri\'ye Gelişinin 96\'ncı Yılı Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kayseri'ye, 'Heyeti Temsiliye Reisi' olarak gelişinin 96'ncı yıl dönümü dolayısıyla, tören düzenlendi.

19.12.2015 13:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kayseri'ye, 'Heyeti Temsiliye Reisi' olarak gelişinin 96'ncı yıl dönümü dolayısıyla, tören düzenlendi.

İlk tören Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Heykeli önünde yapıldı. Buradaki törene Vali Vekili Erdoğan Aygenç, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral İsmail yalçın, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Savruk, askeri erkan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Tören sırasında, kan şekeri düşen bir öğrenci baygınlık geçirdi. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği öğrenci kısa süre sonra programdaki yerini aldı. Atatürk anıtına çelenk bırakmasının ardından, 80'inci Atatürk koşusunda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Savruk, yaptığı konuşmada, Atatürk'ün, Kayseri'ye gelişinin yıldönümün her yıl  coşkuyla kutlandığını söyledi. Savruk, şunları söyledi:

"Yıllar süren savaşlar nedeniyle insanları bitap düşmüş, açlık, yokluk ve sefalet almış başını gitmiş ama dahası toprakları işgal edilmiş, geleceğe dair, kurtuluş adına en küçük bir umut ışığı bile kalmamıştır. Böylesine zor şartlar altında bir milleti yeniden ayağa kaldırmak, içindeki bağımsızlık ruhunu yeniden canlandırmak ve kurtuluşa erişmek için yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk aylar süren Anadolu turunun ardından, yine böyle soğuk bir kış günü Kayseri'ye gelmiştir. Kayseri'de ise, heyecanlı bir bekleyiş vardır. Erzurum ve Sivas kongrelerinin ardından yönünü Kayseri'ye çeviren Atatürk, şehrin ileri gelenleri başta olmak üzere halk tarafından coşkuyla karşılanmıştır. Kayseri üzerine düşeni yapma noktasında, her türlü fedakarlığa yapmaya hazır olduğunu net bir şekilde ortaya koyar."

Meydandaki törenden sonra, Atatürk'ün Kayseri'ye gelişinde konakladığı ve bugün müzeye çevrilen Atatürk Evi önünde ikinci bir program gerçekleştirildi. Halk oyunları gösterisinin ardından, Demir Karamancı Anadolu Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği, Yemen ve Çanakkale türküleri dinlendi. Öğrencilerin Atatürk'e yazdığı mektuplar, 96 adet balona bağlanarak gökyüzüne bırakıldı. Ressam Hasan Gürpınar tarafından da, akrilik boyayla 5 dakika içinde Atatürk'ün portresi çizildi. Atatürk Evi içinde karma resim sergisinin açılışı yapıldı. - Kayseri

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Atatürk'ün Kayseri'ye Gelişinin 96'ncı Yılı Kutlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement