Atıl durumdaki yatılı okulda "yeni umutlar" yeşerecek - Son Dakika

Atıl durumdaki yatılı okulda "yeni umutlar" yeşerecek

27.11.2020 14:19

Edirne'de atıl durumdaki yatılı okulun onarılması sonrası uygulanacak "Karaağaç gölgesinde yeşeren umutlar" projesi hem bölgeye cazibe katacak hem de istihdam oluşturacak.

Edirne'de atıl durumdaki yatılı okulun onarılması sonrası uygulanacak "Karaağaç gölgesinde yeşeren umutlar" projesi hem bölgeye cazibe katacak hem de istihdam oluşturacak.

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün hazırladığı ve pek çok kamu kurumunun içerisinde yer aldığı Trakya Kalkınma Ajansının desteklediği proje Karaağaç Mahallesi'nde yer alan atıl durumdaki eski yatılı bölge okulunun ihya edilmesiyle başlanacak.

Projede bölge cazibe alanı haline getirilecek, binanın düzenlenmesi sonrası içerisinde gıda, ambalaj, tekstil atölyeleri oluşturulacak, bölgenin sebze ve meyveleri satılacak, bahçesi kafeterya şeklinde dizayn edilecek. İstihdam oluşturmasının yanında bina aynı zamanda bir eğitim alanı işlevi de görecek.

Proje kapsamında dezavantajlı gruplara evlilik ve aile hayatı, girişimcilik, iş sağlığı, gıda hijyeni eğitimleri de verilecek.

Genel hedefi kadınlara yönelik şiddet ve erken evlilik mağduriyetinin engellenmesi yoluyla sosyal yaşama katkı sağlamak, yöresel ürünlerin üretim ve satışına yönelik imkanlar oluşturmak olarak belirlenen projeye 2 milyon lira destekte bulunulacak.

Kısa sürede uygulamaya geçilecek projenin bölgede turistik alan oluşturması da bekleniyor.

Tanıtım toplantısı düzenlendi

Projenin tanıtım toplantısı Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde yapıldı.

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Bilgin Özbaş burada yaptığı konuşmada, Karaağaç Kadın Sosyal Destek Merkezinin, özellikle sosyal yardımlardan faydalanan dezavantajlı kadınların üretime yönlendirildiği kadın istihdam edilebilirliğinin artırıldığı, sosyal yardımlara bağımlılığın azaltıldığı, istihdam garantili meslek kurslarının düzenlendiği, üretilenlerin pazarlanabileceği, kadın kooperatiflerinin desteklendiği bir merkez olacağını belirtti.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin de hedeflerinin, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Edirne'de de kadınların üretime ve sosyal hayata katkı sağlamaları olduğunun altını çizdi.

Konuşmaların ardından Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Sosyal Hizmet Müdürü Mehmet Polat projeyi tanıttı.

Toplantıya Edirne Ticaret Müdürü Mahmut Altun, Edirne Çalışma ve İş Kur Müdürü Şengül Çildam, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Emniyet Müdürlüğü, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne Valiliği Proje Merkezi temsilcileri de katıldı.

Atıl durumdaki yatılı okulda yeni umutlar yeşerecek
Atıl durumdaki yatılı okulda yeni umutlar yeşerecek
Atıl durumdaki yatılı okulda yeni umutlar yeşerecek
Atıl durumdaki yatılı okulda yeni umutlar yeşerecek

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Atıl durumdaki yatılı okulda 'yeni umutlar' yeşerecek - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Evlerin çatısında dahi çim çıkıyor! Dünyanın kuzey ucundaki Faroe Adaları'nda yer gök yeşil Selahattin Demirtaş, kendisini ve muhalefeti eleştirdi İntihar için inşaata çıkan vatandaş, karısının tek sözüyle aşağıya indi Bağcılar'da su satan çocuk videosu kurgu çıktı! YouTuber Fariz için yasal işlem başlatılacak Bursa'da hortum ortalığı savaş alanına çevirdi! Bazı araçlar çatıya uçtu Sahilde bulunan cansız bedenin sır perdesi aralandı; kaçak göçmen dramı çıktı Koronavirüs haritasında şaşırtan görüntü! Kentin kuzeyi kırmızı, güneyi yeşile büründü Birlikte kaçtığı 3 çocuklu kadının kocasını sokakta görünce kurşun yağdırdı