Son Dakika Haberleri: Atilla Gökçe 11 Erkek Öğrenciye Tecavüzü Hatırlattı, Medyanın Suskunluğuna Kızdı

Atilla Gökçe 11 Erkek Öğrenciye Tecavüzü Hatırlattı, Medyanın Suskunluğuna Kızdı

3 yıl önce

Yazar Atilla Gökçe, 18 yaşından küçük 11 erkek sporcuya tecavüz edildiği haberine medyanın ilgi göstermemesine patladı, "Haber, haberler.com'da yayınlandı. Malesef kimse doğru dürüst ilgilenmedi." dedi.

Atilla Gökçe 11 Erkek Öğrenciye Tecavüzü Hatırlattı, Medyanın Suskunluğuna Kızdı, System.String[]

Geçtiğimiz hafta Fatih Kuşçu imzasıyla Habertürk'te "Fatih Terim tacize savaş açtı" başlıklı bir röportaj ile Spor , Son Dakika Spor Haberleri, Spor Son Dakika'>Spor , Son Dakika Spor Haberleri, Spor Son Dakika'>spor dünyasındaki taciz ve tecavüz dile getirilmişti.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in sözlerinin ardından Milliyet gazetesi yazarı Atilla Gökçe de bu skandalı "Uyu medyam uyu!" başlığıyla kaleme alarak basını bu olaya duyarsız kaldığı için eleştirdi. Gökçe, "15 Mayıs 2015'te Etiler'de yaşları 18'den küçük 11 sporcu tecavüze uğradı. Bu haber, 15 Mayıs 2015 tarihli Haberler.com sitesinde yayınlandı, kimse doğru dürüst ilgilenmedi." ifadelerini kullandı.

İşte Atilla Gökçe'nin Milliyet'te yer alan yazısı;

"İstanbul Etiler'de bulunan bir spor kulübünde, yaşları 18'den küçük 11 erkek sporcusuna, kulüp binasında farklı tarihlerde tecavüz etmek, onları birbirleriyle ilişkiye zorlamak ve bu anları kameraya çekip şantaj amacıyla kullanmakla suçlanan antrenör G.K. yargılama sonunda suçlu bulundu.

"HABERLER.COM'DA YAYINLANDI"

Hayır, yeni bir adliye haberi değil bu. Maalesef 15 Mayıs 2015 tarihli HABERLER.COM sitesinde yayınlandı. Bugüne kadar konuyla doğrudan ilgili kişilerin dışında hemen hiç kimsenin haberi olmadı, kimse de doğru dürüst ilgilenmedi.

AVUKATLAR, MÜVEKİLLERİNİN BERAATİNİ TALEP ETTİ

Çağlayan'da İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi karar duruşmasında tutuklu sanık G.K. hazır bulundu, tutuksuz yargılanan kadın sanık A.Ç.Ç. ise duruşmaya gelmedi. Son karar oturumunda 11 mağdur çocuğu avukatları temsil etti. Sanık avukatları ise eylemin zorla gerçekleştirilmediğini, kamera görüntülerinin ise hukuka aykırı yoldan ele geçirildiğini iddia ederek müvekkilllerinin beraatini talep etti.

Daha sonra söz verilen sanık, 65 yaşında futbola emek veren bir antrenör olduğunu, çok büyük fedakârlıklar yaptığını, bu yargılama sürecinde annesinin öldüğünü, maddi-manevi zarar gördüğünü, çocukların da ifadelerini geri aldığını bildirdi. Beraat istedi.

FATİH TERİM GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE AÇIKLAMIŞTI

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı açıklayalım: Sanık G.K. çocuklara tecavüzden 136 yıl 3 ay hapis. Ayrıca iki çocuğa cinsel istismar suçundan kadın sanık A.Ç.Ç.ye de 15 yıl hapis!. Yargılama süreci, kamu vicdanını tatmin edecek biçimde şimdilik sonlanmış görülüyor. Yargıtay sürecinin sonucu da beklenmeli.

Burada karardan daha şaşırtıcı ve ürpertici olan bir durum var: Medyanın ilgisizliği... Sağırlığı ya da olayı yok sayan -görmeyen- tutumu...

Ben geçen yıl yazılı basında, ya da sözlü ve görsel medyada bu olayı görmedim. Bir yıldan fazla bir süre geçtikten sonra "futbolda çocukların korunması" projesi kapsamında Fatih Terim ve ekibinin çalışmaların gündeme getirdiğimiz için, bu karardan -ancak- haberdar olduk.

SADECE BİR KİŞİ HABER YAZDI

Peki niye böyle oluyor?

Spor dünyamızdan gerçekler değil, polemikler gündemi oluşturuyor. Futbolda hakem yanlışları, antrenör taktikleri, sporcu performansları elbet tartışılacaktır da.... Çocuk istismarı ve çocukların korunmasıyla ilgili haberler de - bir zahmet - gündeme gelmelidir.

Geçen hafta meslektaşım Fatih Kuşçu ile gündeme taşıdığımız "Tacizci antrenör firarda!" ve "Terim futbolda tacize savaş açtı" haberleri, maalesef yaygın biçimde yok sayıldı. Sadece bir meslektaşımız (Hürriyet/Kenan Başaran) konuya yaklaşıp başka bir haber yazdı. Diğer meslektaşlarımızın çoğu olayı dedikodu boyutunda ele aldı.

Medyanın ilgisizliği, sessizliği ve tepkisizliğinin sporda bizi nerelere götürebileceğini ben görüyorum. Siz de görebiliyor musunuz?"

Haber Yayın Tarihi: 07.12.2016 03:31 

YORUMLAR


Davutoğlu'ndan AK Parti'ye 7 maddelik öneri Ekrem İmamoğlu: Böyle bir yere çocuğum, eşim girmez Sanatçı Zuhal Olcay'a Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle aldığı hapis cezası onandı!