Atina: Türkiye göçmenleri zorla gönderiyor - Son Dakika

Atina: Türkiye göçmenleri zorla gönderiyor

16.08.2022 17:50

Yunanistan Göç Bakanı Mitarakis, Türk jandarmasının göçmenleri zorla Meriç kıyısına getirerek şiddet tehdidi ile Yunanistan'a gönderdiğini öne sürdü.

Yunanistan Göç Bakanı Mitarakis, Türk jandarmasının göçmenleri zorla Meriç kıyısına getirerek şiddet tehdidi ile Yunanistan'a gönderdiğini öne sürdü.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, Meriç nehrinin Türkiye tarafında bulunan göçmenlerin, Türk makamları tarafından nehrin karşı yakasına geçmeye zorlandığını iddia etti. Yunan televizyonuna konuşan Bakan Mitarakis, "Türk jandarması, (göçmenleri) nehir kıyısına getirerek, onları şiddet tehdidi altında karşıya geçmeye zorladı" ifadelerini kullandı.

Yunanistan tarafına geçen 38 göçmenin ifadelerine göre sınırın Türkiye tarafında bir çocuğun hayatını kaybettiğini dile getiren Mitarakis, Türk yetkililerin bu çocuğun cesedini bulması gerektiğini belirtti.

Adacıkta yaşayan göçmen grubu

Türkiye ile Yunanistan arasında sınır hattını oluşturan Meriç nehri üzerindeki küçük bir adacığın üzerinde günlerce hayatta kalma mücadelesi veren 38 kişilik bir göçmen grubu için çok sayıda insan hakları örgütü, Avrupa Birliği'ne (AB) alınmaları yönünde çağrı yapmıştı.

Yunan makamları söz konusu göçmenlerin, nehir üzerindeki adacığa ulaştıklarında, kendilerini yanlışlıkla Yunanistan'da sandığını ve Atina'dan yardım beklediğini ifade etmişti. Daha sonra ayrıntıları net olarak bilinmeyen bir şekilde Filistinliler ve Suriyelilerden oluşan bu göçmen grubunun bir botla nehrin Yunanistan tarafına geçtiği duyurulmuştu.

Yunan haber portalı efsyn.gr'nin haberine göre göçmenler, Yunanistan ve AB tarafından kabul edilmemeleri ve Türkiye'ye gönderilmeleri durumunda, Ankara tarafından ülkelerine gönderilme endişesi taşıyor.
Birleşmiş Milletler (BM) Mültecilere Yardım Örgütü'nün aktardığı verilere göre, 1 Ocak 2022'den 7 Ağustos 2022'ye kadar Türkiye'den Yunanistan'a karayolu ile 3 bin 225 göçmen geçiş yaptı.
dpa/ ET,HT
YORUMLAR
500
ABD'li diplomattan tartışma yaratacak sözler: Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik sert söylemlerinin ardında Putin var ABD'li diplomattan tartışma yaratacak sözler: Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik sert söylemlerinin ardında Putin var Yunan ordusundan Türkiye ile savaş itirafı: 3-4 günden fazla sürmez Yunan ordusundan Türkiye ile savaş itirafı: 3-4 günden fazla sürmez Eski Yunanistan Savunma Bakanı: '(Olası çatışmada) Kimse bize yardım etmez' Eski Yunanistan Savunma Bakanı: '(Olası çatışmada) Kimse bize yardım etmez'
Kaynak: Deutsche Welle

Son Dakika Güncel Atina: Türkiye göçmenleri zorla gönderiyor - Son Dakika

Bu haber Deutsche Welle tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Deutsche Welle tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Deutsche Welle kurumudur.

Advertisement