Atletizmde Uluslararası Turnuvalar ve Şampiyonalarda 495 Madalya - Son Dakika

Atletizmde Uluslararası Turnuvalar ve Şampiyonalarda 495 Madalya

Hollanda'nın Tilburg kentinde katıldığı Avrupa Kros Şampiyonası ile bu yılki büyük şampiyona takvimini tamamlayan Türkiye atletizmi, Buenos Aires'teki Gençlik Olimpiyatları'ndan Berlin'deki Avrupa Atletizm Şampiyonası'na, Tarragona'daki Akdeniz Oyunları'ndan İstanbul'daki Balkan U18...

Hollanda'nın Tilburg kentinde katıldığı Avrupa Kros Şampiyonası ile bu yılki büyük şampiyona takvimini tamamlayan Türkiye atletizmi, Buenos Aires'teki Gençlik Olimpiyatları'ndan Berlin'deki Avrupa Atletizm Şampiyonası'na, Tarragona'daki Akdeniz Oyunları'ndan İstanbul'daki Balkan U18 Şampiyonası'na kadar 23 farklı şampiyonada madalya kovaladı.


Ay yıldızlılar, bu etkinliklerde tam 189 madalya elde ederek en başarılı sezonlarından birini geride bıraktı. Milli atletler, şampiyonalarda 59 altın, 62 gümüş, 68 de bronz olmak üzere toplam 189 kez podyumda yer aldılar. Geçtiğimiz yıl 27 yarışmada 205 madalya alan Türkiye, daha az şampiyonanın düzenlendiği 2018'de yine tüm zamanlardaki en yüksek madalya sayılarından birine ulaştı.


Milliler, yapılan Balkan şampiyonalarının çoğunda madalya sıralamasının birinci sırasını elde ederken, Avrupa Kros'ta takım halinde üçüncü oldu. Berlin'de beş madalya kazanan Türk atletler, Gençlik Olimpiyatları ve Dünya Yürüyüş Kupası'nda tarihte ilk kez Türkiye'ye madalya getirdiler.


TOPLAM 495 MADALYA


Türk atletlerin yurt dışında ve yurt içinde katıldıkları özel yarışmalar, uluslararası turnuvalar ve milli takımın uluslararası hazırlık müsabakaları göz önüne alındığında ise Türkiye'nin madalya sayısı toplamda 495'e ulaştı. Milli atletler geçtiğimiz yıl 447 madalya aldıkları uluslararası madalya sayısını, bu yıl 169'u birincilik, 157'si ikincilik, 169'u da üçüncülük olmak üzere 495'e yükselttiler.


Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, geride kalan sezonda atletlerinin performansından memnun olduğunu belirtirken, "Aslında bazı şampiyonalarda beklediğimizin altında madalya gelmesine karşın, toplamda 500'e vardık. Burada önemli olan büyük şampiyonalardaki madalyalarımız. Gittiğimiz büyük şampiyona sayısı 2018'de geçen yıla oranla daha az olmasına rağmen, yine 189 madalya ile çok yüksek bir rakam elde ettik. Elbette bununla yetinmeyeceğiz. 2019'da başta Doha'daki Dünya Şampiyonası olmak üzere herkes bizden konuşacak" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika

14:52 Malatya'da bir kayısının üzerinde Arapça "Allah" yazısı 14:29 ABD'de "Black Panther" isimli grup silahlanıp sokağa indi: Savaş meydanında karşımıza çıkın 13:50 Sıla'nın Karanfil şarkısına "sigara" yasağı! Klip yayından kaldırıldı 13:46 Göztepe'de teknik direktör İlhan Palut görevinden istifa etti ancak yönetim kabul etmedi 13:35 Altın rekor kırarken uzman isimden net mesaj: Bu dönemlerde gümüşün kazancı altından daha fazla 12:00 İki kardeş, yolunu kestiği emekli polisi baltayla saldırarak öldürdü 11:02 Salgın sürecinde vatandaşın en başarılı bulduğu bakan, Koca oldu! İkinci sırada sürpriz var 10:07 Nisan'da torbadan çıkan sosyal medya düzenlemesi Erdoğan'ın talimatıyla raftan iniyor 09:34 Trabzon'da şehrin farklı noktalarında görülen yılanlar halkı korkuya sevk etti 21:58 Didem Soydan cesur fotoğraflarına bir yenisini daha ekledi! Sokakta transparan kıyafetiyle poz verdi 20:19 Çöp kamyonu yolun karşısına geçmek isteyen kadının üzerinden iki defa geçti 17:01 Fatih Terim, Fenerbahçe'nin de gündeminde yer alan İrfan Can'ı transfer etmek istiyor 16:30 Ayrılık kararı alan Messi, Barcelona'nın başına Xavi'nin geçmesi halinde takımda kalacak 15:28 Esra ve Ceyda Ersoy kardeşlerin köpekleri için yaptırdığı mezarlık sosyal medyada gündem oldu 15:25 Denizlispor Başkanı Ali Çetin, maç sonunda sahaya su şişesi fırlattı