Atmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldı - Son Dakika

Atmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldı

29.09.2020 15:27

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, dün Atmaca füzesinin sondan bir önceki testinin başarıyla gerçekleştirildiğini ve seri üretim için son bir test daha kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, savunma sanayiindeki son gelişmeler ve Roketsan tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Burada bir konuşma yapan Demir, Roketsan tarafından geliştirilen Atmaca füzesiyle ilgili olarak sondan bir önceki testin dün gerçekleştirildiğini bildirerek, "Dün Atmaca'nın son testlerinden bir tanesi daha yapıldı. Test çok başarılı geçti. Bu Atmaca'nın sondan bir önceki test. Son bir test daha kaldı. Sona geldik demektir. Arkadaşlarımızın seri üretim faaliyetlerine başlamalarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Atmaca füzesinde son bir test kaldı, seri üretime geçilecek

"DÜNYADAKİ MUADİLLERİNDEN DAHA İYİ"

Atmaca'nın son günlerdeki Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz konuları gündeme geldiğinde denizde Türkiye'nin gücüne güç katacağını belirten Demir, "Atmaca'nın yanı sıra oradan türetilmiş karadan karaya seyir füzeleri, havadan karaya seyir füzeleri var. Bunun başka versiyonları çalışılıyor, sadece deniz üstü değil; denizaltı torpido sistemlerine de Roketsan bünyesinde çalışıldığını belirtmek isterim" şeklinde konuştu.

Atmaca'ya son olarak mühimmatlı ve harp başlıklı bir test yapılacağını vurgulayan Demir, Atmaca'nın dünyadaki muadillerinden daha iyi olduğunu ve bileşenleriyle dışarıdan tamamen bağımsız bir füzenin güvenlik güçlerine teslim edileceğini kaydetti. Motor testlerinin sona erdiğini aktaran Demir, seri üretimle ilgili çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Bir basın mensubunun seyir füzesi motorunun ilk uçuş tarihini sorması üzerine Demir, seri üretimin başladığını, ellerinde yabancı motorların hali hazırda var olduğunu ve o motorları kullanacaklarını anlatarak, "Önümüzdeki yıl, yerli seyir füzesi motorlarının sistemler üzerinde kullanıldığını göreceğiz" diye konuştu.

"HİÇBİR ZAMAN TEREDDÜT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ"

Demir, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısıyla ilgili olarak, "Türkiye'de savunma sanayi imkanları Azerbaycanlı kardeşlerimizin emrindedir. Biz imkanları sunmak ve desteklemek açısından hiçbir zaman tereddüt etmedik, etmeyeceğiz" dedi.

Atmaca füzesinde son bir test kaldı, seri üretime geçilecek

"ATMACA, SON TESTTE EN ZORLU SENARYOYLA TEST EDİLECEK"

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ise, Roketsan tarafından geliştirilen Atmaca'ya yapılacak son testle ilgili bilgiler paylaşarak, Atmaca'nın en zorlu koşullarda test edilmesi için bir senaryo oluşturduklarını vurguladı.

İkinci, Atmaca'ya yapılacak son testle ilgili olarak da, şunları kaydetti:

"Tamamen GPS bağımsız, sadece kendi ataletsel navigasyon ünitesiyle hedefini çok ciddi bir mesafeden net olarak bularak vurabildi. Bu, elektronik harbin çok yoğun olduğu ortamlarda da Atmaca üzerindeki çok kısıtlı bir navigasyon kabiliyetiyle hedefi net olarak vurabildiğinin göstergesi oldu. Elektronik karıştırmanın olduğu durumlarda da Atmaca en zorlu senaryolara bu şekilde hazırlanıyor. Atmaca denize çok yakın mesafeden gittiği için radarlara yakalanmıyor. Atmaca'nın çok ciddi bir vuruş kabiliyeti olacağını değerlendiriyoruz."

Atmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldı
Atmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldı
Atmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldı
Atmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldı
Atmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Atmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (3)
  • zapata: İŞTE ATMACA ,YOLLAYIN ERMENİSTANA , ONLARDA DA İSKENDER VARMIŞ ONUNLA TEHDİT EDİYORLAR YOLLAYIN ATMACAYI 1.5 YOĞURTLU İSKENDER GÖRSÜNLER Cevap Yaz 57 2 Yayından Kaldır
  • Eray: Turkiyenin Balistik uzun menzilli füzeler geliştirilmesi lazım. Mevcut kısa menzilli füzeler bölgede caydırıcı rol oynamaz. Cevap Yaz 43 2 Yayından Kaldır
  • Önce : Balistik füze anlaşmalarını incele ve kaç km menzile kadar füze üretebiliriz onu araştır... 13 4 Yayından Kaldır

Son Dakika

Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Şeyma Subaşı, vücudunu yağladığı anları paylaştı Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'ndan Ümit Özdağ'a jet yanıt: Niyetiniz ve pazarlıklarınız ifşa olmuştur Aniden yola çıkan koyun sürüsünün sebep olduğu kazada 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı