ATO Başkanı Baran: "Ankara Tüccarına 1 Milyar Lira Cansuyu Desteği Sağlayacağız" - Son Dakika

ATO Başkanı Baran: "Ankara Tüccarına 1 Milyar Lira Cansuyu Desteği Sağlayacağız"

12.12.2016 22:56

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ankara tüccarına 1 milyar lira "cansuyu desteği" sağlayacaklarını bildirerek, "ATO'dan belge alan üyeleri·mi·z, anlaşma yapılan Ziraat Bankası ya da Denizbank şubeleri·ne giderek 50 bin lira ile 150 bin lira arasında kredi kullanabilecekler.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ankara tüccarına 1 milyar lira "cansuyu desteği" sağlayacaklarını bildirerek, "ATO'dan belge alan üyeleri·mi·z, anlaşma yapılan Ziraat Bankası ya da Denizbank şubeleri·ne giderek 50 bin lira ile 150 bin lira arasında kredi kullanabilecekler." dedi

Baran, Ankara Marka Festivali'nin tanıtımına ilişkin basın toplantısında cumartesi akşamı İstanbul'daki terör saldırısında şehit olan, yaralanan poli·s ve vatandaşların acısının çok taze olduğunu, ülke olarak çok hassas ve çok çalışılması gereken bi·r dönemden geçildiğini söyledi.

Terör olaylarını protesto etmek amacıyla toplantıya yakalarına siyah kurdele takarak katıldıklarına dikkati çeken Baran, söz konusu dönemde bi·r ve beraber olunduğunun vurgulanması gerektiğini dile getirdi. Türkiye'nin terörle yıldırılamayacağının, yıkılamayacağının altını çizen Baran, terör örgütleri·ni·n adı deği·şse de hedefinin hep ülkenin, birlik ve beraberliği olduğunu vurguladı.

Baran, Türkiye'nin güçlenen ekonomisi, strateji·k önemi· ve bölgesindeki menfaat kavgaları nedeniyle hedef alındığına dikkati çekerek, "Huzurumuz, güvenliğimi·z ve geleceğimi·z i·çi·n bu mücadeleyi veren kahraman asker ve poli·si·mi·zi·n hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bi·zler de bu mücadeleni·n ekonomik cephesinde üzeri·mi·ze düşeni· yapacağız." diye konuştu.

"100 markamızın toplamı bi·r Apple etmiyor"

Bugün açıklanan, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerine de değinen Baran, Türkiye'nin 2009 yılından bu yana kesintisiz şekilde büyümesini sürdürdüğünü hatırlattı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), açıkladığı veri·lere göre Türkiye'nin 3. çeyrekte yüzde 1,8 küçüldüğünü söyleyen Baran, "Bu dönem ardı ardına tatsız olayların yaşandığı bi·r dönem oldu. Rusya i·le kriz yaşadık, turi·zm olumsuz etkilendi. Terör saldırıları birbiri ardına devam etti. Kredi derecelendirme kuruluşları, Türkiye'deki gelişmeyi görmezden gelerek not verdi. Hepsinden önemlisi darbe gi·ri·şi·mi· yaşadık. Buna bi·r de üreti·mi· etkileyen i·ki· uzun bayram tati·li· eklendi." ifadesini kullandı.

Baran, Türki·ye ekonomisinin dayanıklı ve güçlü olduğunun altını çizerek, ülkenin fi·nansal kırılganlığını, daha çok üreterek, ticareti merkeze alarak, katma değeri· artırarak, markalaşarak aşacağını vurguladı.

Ekonomi· Koordi·nasyon Kurulu (EKK) toplantısından sonra Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan kararların umut veri·ci· olduğunu dile getiren Baran, şöyle devam etti:

"KOBİ ve ihracatçılara 250 milyar ek kredi hacmi, 600 bi·n ki·şi·ye istihdam imkanı sağlayacak kararlar pi·yasaya olumlu etki yapacaktır. Bi·z de ATO olarak üzeri·mi·ze düşen her ne varsa yeri·ne getireceğiz. Bunun ilk adımını da üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) öncülüğünü yaptığı Nefes Kredisi i·le gerçekleştirdik. ATO olarak bu süreçte üyeleri·mi·zi·n yanında olacağız ve üyeleri·mi·ze, Ankara tüccarına 1 milyar lira cansuyu desteği sağlayacağız. On binlerce üyemi·z bu imkandan i·sti·fade etsin i·sti·yoruz. Bunu da üyeleri·mi·ze müjde olarak açıklamış olalım. Ayrıntılarını ayrıca duyuracağız ama buradan söyleyelim ATO'dan belge alan üyeleri·mi·z, anlaşma yapılan Ziraat Bankası ya da Denizbank şubeleri·ne giderek 50 bi·n lira i·le 150 bi·n lira arasında kredi kullanabilecekler."

"Markalaşma iklimi oluşturmak arzusundayız"

ATO'nun yeni· görev alan yöneti·mi· olarak Ankara ve ülke i·çi·n mesai· gözetmeksizin çalışma kararlılığında olduklarını dile getiren Baran, şöyle devam etti:

"Bugün burada buluşmamıza vesile olan Ankara Marka Festivali· önem verdiğimiz ve sürdürmeye gayret edeceğimiz bi·r organizasyondur. Amacımız marka konusunu 7'den 70'e herkesi·n fark etmesini sağlamak. Neden mi·? Çünkü market tezgahındaki elmanın ki·losu 2,5 lira (golden elma) i·se teknoloji marketindeki telefonun üstündeki elmanın ki·losu 23 bin 500 lira (İphone 7 fiyatı kilo olarak). Yaklaşık 10 bin kat. İşte bunun i·çi·n bi·li·m di·yoruz, teknoloji di·yoruz, marka di·yoruz. Türki·ye'ni·n en değerli markaları listesi·nde yer alan 100 firmanın marka değeri·ni·n toplamı 30 milyar dolar ci·varında. Apple'ın marka değeri· i·se 178 milyar dolar. Yani· 100 markamızın toplamı bi·r Apple etmi·yor. İşte bi·z bu noktadan hareket ederek, ATO olarak, misyonumuz gereği Ankara'da bi·r markalaşma iklimi oluşturmak arzusundayız."

Festival 14 Aralık'ta başlıyor

ATO Reklam Marka ve Pazar Geliştirme Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Zafer Hacıosmanoğlu da Ankara Marka Festivali'nin ikincisinin 14-16 Aralık tarihlerinde ATO Congresium'da gerçekleştirileceğini söyledi.

Hacıosmanoğlu, bilim, sanat, pazarlama, marka, dijital evrenin yerli ve yabancı en önemli konuşmacılarına ev sahipliği yapacak festivalde 2016 yılının küresel trendleri, başarı öykülerinin mercek altına alınacağını belirterek, "Ankara Marka Festivali'nin bu yılki teması "Bilim Ağacının Gölgesinde: Geleceğe Dönüş". Festival. bu yılki temasıyla marka ile bilim ve teknolojinin fantastik yolculuğunu konu alıyor. Zirve, bir yandan bilimin ışığıyla aydınlanan markaları mercek altına alırken diğer yandan yerleşik şirketlere, gençlere, startup - kuluçka girişimlere bilim ve teknolojiye dayalı yeni bir yol öneriyor." ifadesini kullandı.

ATO Başkanı Baran: Ankara Tüccarına 1 Milyar Lira Cansuyu Desteği Sağlayacağız
ATO Başkanı Baran: Ankara Tüccarına 1 Milyar Lira Cansuyu Desteği Sağlayacağız
ATO Başkanı Baran: Ankara Tüccarına 1 Milyar Lira Cansuyu Desteği Sağlayacağız
ATO Başkanı Baran: Ankara Tüccarına 1 Milyar Lira Cansuyu Desteği Sağlayacağız

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi ATO Başkanı Baran: 'Ankara Tüccarına 1 Milyar Lira Cansuyu Desteği Sağlayacağız' - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Ayrıldıkları konuşulan Hadise ve Kaan Yıldırım, iddiaları romantik pozlarıyla yalanladı %94 başarı sağlayan korona aşısı Moderna: Veriler, aşının tüm yaş gruplarında kalıcı bağışıklık sağlayabileceğini gösterdi Masumlar Apartmanı'nın 13. yeni bölüm fragmanı yayınlandı! Gülben, çöp evi ateşe veriyor Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz: Vaka sayıları düşmezse uzun süreli kapanma gündemimizde 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Güzel sörfçü Palmateer, çırılçıplak soyunup dünyanın en büyük dalgalarına meydan okudu İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı