Avea 3. Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı - Son Dakika

Avea 3. Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

15.11.2013 10:20
Avea 3. Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı, System.String[]

"Akıllı ve Kârlı Büyüme" stratejisiyle son 3 yıldır sektörden hızlı büyüyen Avea, büyüme trendini yılın üçüncü çeyreğinde de sürdürdü.

AKILLI VE KÂRLI BÜYÜME STRATEJİSİ İLE EBITDA'DA YÜZDE 36 ARTIŞ

"Akıllı ve Kârlı Büyüme" stratejisiyle son 3 yıldır sektörden hızlı büyüyen Avea, büyüme trendini yılın üçüncü çeyreğinde de sürdürdü. Gelirlerini önceki yıla göre yüzde 7 artırarak 973 Milyon TL olarak gerçekleştiren Avea, gelir artışında hakim operatörden 2.4 kat daha fazla büyüdü. Avea, numara taşımada 133 bin net müşteri kazanımıyla da 6 çeyrektir kesintisiz sürdürdüğü liderliğini korudu

Büyüme stratejisinin sonucu olarak 3. Çeyrekte 224 bin net yeni müşteri elde eden Avea, toplam müşteri sayısını 14 milyonun üzerine çıkarttı. Ayrıca, akıllı telefon penetrasyonunda açıklanan sektör rakamlarına göre 2 çeyrekte de liderliğini sürdüren Avea, geçen yılın aynı çeyreğine göre 11 puan artış ile akıllı telefon penetrasyonunu yüzde 33'e yükseltti. Gelirde artış sağlarken kârlılığını arttırmaya odaklanan Avea, EBITDA'da ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36'lık bir artış elde ederek üçüncü çeyreği 173 milyon TL ile kapattı

Avea CEO'su Erkan Akdemir: "Ara bağlantı gelirlerindeki düşüşe rağmen gelirdeki güçlü büyümemiz sürdü. Gelirlerimiz önceki seneye göre yüzde 7 artarak 973 Milyon TL olarak gerçekleşti. Ara bağlantı etkisi olmasa gelir artışımız yüzde 16 olacaktı. Yakaladığımız ivme sayesinde, gelir artışında 3. çeyrekte hakim operatörden 2.4 kat daha fazla büyüdük"

GSM sektörünün en hızlı büyüyen, en yenilikçi operatörü Avea; 2013 yılı 3. çeyrek dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Avea; bu dönemde gelirini geçen yıla göre yüzde 7 artırarak 973 Milyon TL olarak gerçekleştirdi. Avea, numara taşımada 133 bin net abone kazanımıyla da 6 çeyrektir kesintisiz sürdürdüğü liderliğini korudu. Geçen yılın aynı döneminde 13 milyon 200 bin olan toplam müşteri sayısını, bu çeyrekte yüzde 7 büyüterek 14 milyon'un üzerine çıkaran Avea, faturalı ve faturasız abone sayısını da artırdı. Avea'nın 5 milyon 900 bin olan faturalı abone sayısı yüzde 6 artışla 6 milyon 200 bine ulaşırken; faturasız aboneleri ise yüzde 7'lik artışla 7 milyon 900 bine yükseldi.

EBITDA yüzde 36 arttı;

Kişi başı kullanım süresi yüzde 7 artışla 375 dakikaya ulaştı

Bu çeyrekte ara bağlantı gelirlerindeki düşüşe rağmen gelirdeki güçlü büyümesini sürdüren ve kâr etmeye odaklanan Avea, EBITDA'da önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36'lık bir artış elde ederek üçüncü çeyreği 173 milyon TL ile kapattı. Avea'nın, 350 dakika olan kişi başı kullanım süresi de 2012 üçüncü çeyrek dönemine göre yüzde 7 artarak 375 dakikaya ulaştı.

Akdemir: "Gelir artış oranında hakim operatörden 2.4 kat daha fazla büyüdük"

Avea'nın 2013 yılı 3. çeyrek dönemine ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Avea CEO'su Erkan Akdemir;" 2013 yılı 'Akıllı Büyüme' stratejimizin meyvelerini daha da etkin şekilde topladığımız, kâr ederek sağlıklı büyümemizi sürdürdüğümüz bir yıl… Bu çeyrekte de ara bağlantı gelirlerindeki düşüşe rağmen gelirdeki güçlü büyümemiz sürdü. Gelirlerimiz önceki seneye göre yüzde 7 artarak 973 Milyon TL olarak gerçekleşti. Arabağlantı etkisi olmasa gelir artışımız yüzde 16 olacaktı. Yakaladığımız ivme sayesinde, gelir artış oranında 3. çeyrekte hakim operatörden 2.4 kat daha fazla büyüdük. EBITDA artış oranında ise 8.4 kat fazla bir oran yakaladık" dedi.

Akıllı telefon internet kullanımını tetikledi, Avea'nın data geliri yüzde 43 arttı

Büyümenin önemli bir kısmının mobil internetten geldiğini vurgulayan Akdemir, "Mobil internet bu dönemde de önümüzdeki dönemde de bizim en önemli gelir artış kalemlerimizden bir tanesi. Mobil internetteki güçlü büyümemizde akıllı telefon penetrasyonundaki başarılı performansımızın büyük etkisi var. Akıllı telefon penetrasyonumuz, geçen yıla göre 11 puan artarak yüzde 33'e yükseldi. Bu büyük bir sıçrama. Bu sıçrayışla geçen yılın 3. Çeyreğinde 2.8 milyon olan akıllı telefon kullanıcı sayımız yüzde 63 artışla 4.6 milyona çıktı. Akıllı cihaz kullanan müşterilerimizin de tabiki daha fazla internet talepleri oluyor. Bu etkileşimle bu yıl geldiğimiz noktada data gelirinde yüzde 43 artış oranını yakaladık" dedi.

2 Yılda 1.5 milyar TL'nin üzerinde yatırım

Akdemir, Avea'nın yatırımlarına da şöyle değindi: "Her geçen gün genişbantın mobil tarafa kaydığını görüyoruz. Altyapı çalışmalarımızı bu trende paralel daha da fazlalaştırıyoruz. Bu anlamda iletişim kule sayımızı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artırdık. Sadece kule değil, hızlı veriyi, daha fazla görüntüyü taşıyabilecek bir şebeke mimarisi üzerinde çok ciddi yatırımlar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Müşterilerimize 81 ilde çift taşıyıcılı internet teknolojisi Mobil Plus'ı sunduktan sonra son hamlemiz, 3G'yi çift taşıyıcı ve çoklu anten teknolojisiyle 4 kat hızlandırarak 4G seviyesine çıkartmak oldu. Bunların sonucunda da son 2 yılda 1,5 milyar TL'nin üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yılın ilk 9 ayında da yatırımlarımız yaklaşık 430 milyon TL'yi buldu"

3. Çeyrek'te 3 ayrı sektörde 3 büyük M2M projesi

Hayata değer katma odağıyla yılın üçüncü çeyreğinde kurumsal işbirliklerine devam eden Avea, Arçelik işbirliğiyle hayata geçirilen Türkiye'nin en büyük M2M projesi olan TÜBİTAK onaylı, yerli üretim, yazarkasa/pos cihazı'na ilişkin projeyi duyurdu.

Ayrıca üçüncü çeyrekte Türkiye'nin ilk Siber Filo Yönetimi Projesi'nde, Pirelli ile işbirliğine giderek filolara yol ve yük güvenliği, yakıt tasarrufu sağlayan Avea'nın ses getiren son M2M işbirliği ise turizm alanındaydı. Rixos Sungate Hotel için tablet aracılığıyla uzaktan yönetilebilen "Akıllı Ev", "Akıllı Durak" ve "Akıllı Kiosk"tan oluşan sistem geliştiren Avea, turizmde "Akıllı Tatil" dönemini başlattı.

Kurumsal işbirlikleri dahilindeki M2M projelerinin Avea'nın yakaladığı büyüme ivmesinde önemli bir role sahip olduğunu belirten Akdemir, "Bizim büyümede gösterdiğimiz başarı, mobil internet kadar M2M'den de geliyor. Türkiye'nin alanında ilk ve tek lisanslı Ar-Ge merkezine sahip operatörü olarak, M2M konusunda oldukça iddialıyız. Bu alanda son 2 yılda birçok ilk'e ve en'e imza attık. Geçen yıl Türkiye'deki en büyük araç takip projesi ve mobil sağlık projesini gerçekleştirmiştik. Bu çeyrek de ses getiren M2M projeleri açısından bizim için verimli bir dönem oldu" dedi.

Her alanda büyümeye devam!

Yeni dönemde yine 'Akıllı Büyüme'ye odaklanacaklarını belirten Akdemir, Avea'nın son çeyreğe yönelik hedeflerini de şöyle aktardı: "Önceliğimiz, yakaladığımız kuvvetli ivmeyi devam ettirmek. Kurumsal pazar ve Türk Telekom Grubu ile sinerji yaratacak çalışmalara da ağırlık vereceğiz"
Rakamlarla Avea'nın 2012 3. çeyreği

Toplam gelir 973 milyon TL
Abone başına konuşma süresi 375 dakika
Abone başı aylık gelir (ARPU) 22.5 TL
Abone sayısı 14.1 milyon
Akıllı telefon penetrasyonu yüzde 33
Numara taşımada net müşteri kazanımı 133 bin
Net abone tabanı büyümesi 224 bin

Avea 3. Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Ekonomi Avea 3. Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Fenerbahçe, Karagümrük'ten 35 yaşındaki futbolcu Lucas Biglia'yı transfer etmek için harekete geçti Fenerbahçe, Karagümrük'ten 35 yaşındaki futbolcu Lucas Biglia'yı transfer etmek için harekete geçti Hande Erçel, mavi mayolu pozlarıyla takipçilerini mest etti Hande Erçel, mavi mayolu pozlarıyla takipçilerini mest etti Askerden yeni gelen genç evinin önünde tüfekle öldürüldü Askerden yeni gelen genç evinin önünde tüfekle öldürüldü Galatasaray'da Fatih Terim ve 12 futbolcu boşa çıktı Galatasaray'da Fatih Terim ve 12 futbolcu boşa çıktı Sedat Peker'den dikkat çeken sözler! Kılıçdaroğlu ve Akşener de gündemindeydi Sedat Peker'den dikkat çeken sözler! Kılıçdaroğlu ve Akşener de gündemindeydi Polisin ikna edemediği kadından pes dedirten tepki: Ceza yazarsan insan değilsin! Polisin ikna edemediği kadından pes dedirten tepki: Ceza yazarsan insan değilsin! Gedson, stada girmek isterken tartaklanan kardeşine yapılanları öğrenince veda etti Gedson, stada girmek isterken tartaklanan kardeşine yapılanları öğrenince veda etti Köpeklerin saldırısına uğrayan 6 yaşındaki kız çocuğu hayatını kaybetti Köpeklerin saldırısına uğrayan 6 yaşındaki kız çocuğu hayatını kaybetti
Advertisement