Avea'nın 2011'deki Yatırım Tutarı 750 Milyon Lirayı Geçecek - Son Dakika

Avea'nın 2011'deki Yatırım Tutarı 750 Milyon Lirayı Geçecek

02.12.2011 13:08
Avea'nın 2011'deki Yatırım Tutarı 750 Milyon Lirayı Geçecek, System.String[]

Döviz kurundaki yükseliş cep telefonu operatörleri üzerindeki maliyet yükünü de artırıyor.

Döviz kurundaki yükseliş cep telefonu operatörleri üzerindeki maliyet yükünü de artırıyor. Gözler henüz fiyat artışına gitmeyen GSM şirketlerine çevrilirken, Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, mevcut rekabetçi ortamdan mutlu olduklarını söyledi. Akdemir, "Gönül ister ki; fiyat seviyeleri daha yüksek olsun, operatörler yaptıkları yatırımların karşılığını daha hızlı alabilsin. Gelirimizin yüzde 20-25'ini yatırıma yönlendiriyoruz. Gelirimiz de yüksek, yatırımımız da yüksek. Türkiye içinde yabancı sermaye ile karşılaştıracak kadar bu sektör yatırım yapıyor. Tek başına Avea'nın bu seneki yatırımı 750 milyon lirayı geçecek. Çok ciddi bir oran." dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Avea ve Ankara Sanayi Odası'nın katkılarıyla hazırladığı 'Ekonomi Gazetecileri Rehberi 2011' kitabını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Lokali'nde tanıttı. Rehberde gazetelerin ve televizyonların ekonomi servislerinin tanıtımına yer verildi. Tanıtım toplantısına katılan Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, gazetecilerin gündeme ilişkin soruları ceapladı. BTK Başkanı'nın, 'son dönemdeki kur farklarından dolayı bir maliyet artışı oluştuğu, gelirdeki artışın da maliyet artışını karşılamadığ, bu yüzden operatörlerin dikkatli olması gerektiği' yönündeki uyarısı hatırlatılan Akdemir, bu konudaki görüşü sorulması üzerine şunları söyledi:

"Bu görüşlere katılmıyorum deme lüksüm yok. Katılıyorum. Türkiye'deki monopol, düopol yapısı, geçmişte özellikle mobil sektörde tüketicinin canını çok yaktı. 2001 yılında Avea ve daha sonra Aycell'in girmesi, 2005 yılında Aycell ve Avea'nın birleşmesiyle kuvvetli bir rekabet ortamı sağlandı. Eski düopol günlerine dönülmesini en başta tüketiciler istemeyecektir. O tarihlerde Türkiye, mobil iletişimin en pahalı ülke iken şu anda en ucuz ülkesi. Bunun en büyük nedenlerinden biri düzenleyici ortam, ama daha da önemlisi rekabetçi seviye. Rekabetçi seviye sürdürülebilir olduğu sürece tüketicilerin de operatörlerin de işine gelecek. Şu andaki rekabetçi seviyesi aşırıdır diye yorum yapmak ne kadar doğru ama, biz seviyoruz. Rekabetçi ortamdan mutluyuz. Gönül ister ki; fiyat seviyeleri daha yüksek olsun, operatörler yaptıkları yatırımların karşılığını daha hızlı alabilsin. Gelirimizin yüzde 20-25'ini yatırıma yönlendiriyoruz. Gelirimiz de yüksek, yatırımımız da yüksek. Türkiye içinde yabancı sermaye ile karşılaştıracak kadar bu sektör yatırım yapıyor. Tek başına Avea'nın bu seneki yatırımı 750 milyon lirayı geçecek. Çok ciddi bir oran. 2010'da da benzer bir rakam yaptık. Her sene yüzde 25 seviyesinde yatırım yapan Türkiye'nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisiyiz. Yatırım devam ettiği sürece rekabetten korkmamak lazım."

Erkan Akdemir, vergi konusuna da değindi. Ödedikleri konsolide vergi itibarıyla pek çok ülkeden açık ara önde olduklarını söyledi. Bu arada karmaşıklığın da çok fazla olmasının operatörleri üzdüğünü kaydetti. Farklı tarzda vergi dışı ödenen harçların, karmaşıklık ve yüksek seviyenin piyasanın büyümesinin de önüne geçtiğini ifade etti.

Türkiye'de toplam sim kart sayısını Avrupa ile kıyasladıklarında şu anda makul olmayan bir fark bulunduğunu dile getiren Akdemir, "Avrupa'da 100 kişiye düşen telefon sayısı yüzde 130'un üzerinde. Türkiye'de bu oran yüzde 85. Farkın bu kadar olmaması lazım." dedi.

3. ÇEYREKTE GELİR ARTIŞININ YÜZDE 21

Erkan Akdemir, Avea'nın üçüncü çeyrekte gelir artışının yüzde 21 olduğunu da açıkladı. Avea Genel Müdürü, "Allah bereket versin. Türkiye'deki milli gelir büyümesine göre, farklı sektörlere göre rakiplere göre oldukça iyi bir artış. Mobil internette yüzde 156'lık bir artış var. Toplam gelirlerimiz içindeki payı da geçen seneye göre ikiye katlandı. Şu anda yüzde 9-10 seviyesinde. Bu da sevindirici bir durum. O nedenle bu yeni alanın oluşması operatörler için yeni gelir kapısı ve yeni büyüme alanı. Şu anda sektör ciddi değişim yaşıyor. Önümüzdeki sene çok daha farklı talepleri konuşuyor olacağız." şeklinde konuştu.

Akdemir, ekonomiyle ilgili son birkaç aydır yapılan değerlendirmeler, yurt dışındaki gelişmeler ve bunun Türkiye'ye yansımalarının 2012 yılına ilişkin bakışı kötümser hale getirdiğini, ancak kendisinin o kadar kötümser olmadığını belirtti.

Sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili bilgi de veren Avea Genel Müdürü Akdemir, 'Memleketim Anadolu işimiz teknoloji' projeleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Daha çok Anadolu'ya mobil teknolojilerin ve girişimcilerin transferine yönelik sosyal sorumluluk projesi. Yine kendi alanında bir ilk proje. Biz nereye yapalım diye bunun yerini arıyorduk. Deprem verdiğimiz kararı değiştirmemize yol açtı. Ar-Ge projesini Van'da yapacağız. Özellikle büyük illerde, İstanbul'daki girişimci gençlerin Van'a gidip orada girişimcilik yapmasını özendireceğiz."

Öte yandan Erzincan, Bingöl, İzmir, Ankara ve İstanbul'da çağrı merkezleri bulunduğunu, başka Anadolu şehirlerinde de açabileceklerini ifade eden Akdemir, çağrı merkezi konusunda, "Benim ilime kurun." diyerek valilerin yarıştığını aktardı.

Şirketi hakkında da bilgi veren Akdemir, Avea'nın 12,6 milyon abonesi bulunduğunu, geçen seneye göre 1 milyon net abone artışı sağladıklarını, numara taşımada da giren ve

çıkan abone sayısı arasındaki farka göre net olarak 500 bin ile birinci sırada olduklarını, faturalı abone sayısında ikinci sırada yer aldıklarını anlattı.

Toplantıda Avea'nın medyaya yönelik yeni ürün ve hizmetleri de tanıtıldı. Aylık her yöne 600 dakika konuşma, her yöne 600 SMS, tarife kapsamındaki basın mensuplarıyla sınırsız görüşme ve cepten 2 GB mobil internet paketinden oluşan 'basın paketi'nin ücreti 29 lira.

Avea'nın 2011'deki Yatırım Tutarı 750 Milyon Lirayı Geçecek
Avea'nın 2011'deki Yatırım Tutarı 750 Milyon Lirayı Geçecek

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Avea'nın 2011'deki Yatırım Tutarı 750 Milyon Lirayı Geçecek - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların yan etkileri belli oldu Türk gemisine yapılan hukuk dışı baskınla ilgili düğmeye basıldı! Savaş gemileri sahaya iniyor Merve Boluğur'dan cesur paylaşım! Derin bacak ve göğüs dekoltesi olay oldu Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı Buket Aydın ve Emir Sarıgül bu kez kaçamadı! Aşıklar spor yaparken görüntülendi İBB Başkanı İmamoğlu kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü Hayatını kaybeden Maradona'nın ölmeden önceki son sözleri ortaya çıktı