AVM'ler İçin Yeni Kurallar Getirildi, Uymayanlara Büyük Ceza! - Son Dakika

AVM'ler İçin Yeni Kurallar Getirildi, Uymayanlara Büyük Ceza!

Türkiye normalleşme sürecinde ilk olarak AVM'ler açıldı. 11 Mayıs tarihinde açılan AVM'lere ilk günden 1 milyonun üzerinde kişi gitti.

AVM'ler İçin Yeni Kurallar Getirildi, Uymayanlara Büyük Ceza!, System.String[]

Türkiye normalleşme sürecinde ilk olarak AVM'ler açıldı. 11 Mayıs tarihinde açılan AVM'lere ilk günden 1 milyonun üzerinde kişi gitti. Maske + sosyal mesafe kuralına uyulmadığı görülen AVM'lere yeni koronavirüs tedbirleri getirildi. Kurallara uymayanlara 3150 TL, iş yerlerinde ise yaptıkları ciro oranında cezalar kesilecek. İşte AVM'lerde uyulması gereken yeni kurallar

Kurallara Uymanlara Para Cezası!

Alışveriş merkezleri 11 Mayıs tarihi itibarıyla açılmış, Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabı üzerinden fotoğraflı olarak "Bugün, AVM önlerinde uzun kuyruklar, AVM kapılarında yığılmalar oluştu. Sosyal mesafe kuralına çoğunlukla uyulmadı. Maske takmayanlara bile rastlandı. Ne maske, ne sosyal mesafe, tek başına koruyucu değil. Tedbirler tam olmalı. Risk devam ediyor. Mecbur değilsek evde kalalım." yorumunu yapmıştı.

AYD Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, AVM'lere ilk gün 1 milyon 226 bin kişinin giriş yaptığı bilgisini paylaşmıştı. Havanın da güzel olmasıyla AVM'lerde uzun kuyruklar oluşunca yetkililer harekete geçti. Koronavirüsün en çok görüldüğü il olan İstanbul'daki AVM'lerde uyulması gereken kurallar karara bağlandı. Kurallara uymayan kişilere 3150 TL, iş yerlerinde ise yaptıkları ciro oranında cezalar kesilecek. AVM'ler kaymakamlıklar tarafından oluşturulan ekiplerce denetlenecek. İşte AVM'lerde uyulması gereken yeni kurallar:

AVM'ler İçin Yeni Kurallar

Havalandırma Dış Ortam Havasıyla Sağlanacak

AVM'lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi yüzde 100 dış ortam havasıyla sağlanacak.

AVM'lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacak. Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacak.

Personelin yemekleri kumanya şeklinde, tek kullanımlık malzemelerle dağıtılacak.

Restoranlar Sadece Al Götür veya Paket Servis Hizmeti Verecek

AVM'lerdeki lokanta ve restoranlar al götür/ve/veya paket servis hizmeti verebilecek. Yeme-içme katında sipariş vermek, almak için bekleyenler arasında 1 metre kuralı uygulanacak.

Asansörlere sadece özel gereksinimi olan bireyler binebilecek. Bunlar arasındaki mesafe de 1 metrenin altında olmayacak.

Giriş ve Çıkışlar Tek Yönden Yapılacak

1000 metrekarelik aktif müşteri kabul edebilecek bir AVM'ye aynı anda en fazla 100 müşteri alınabilecek. Her bir AVM'nin ve içindeki mağazaların aynı anda alabileceği müşteri sayısı tebliğ edilecek.

AVM'ye giriş-çıkışlarda müşterilerin karşılıklı temasını engellemek için tedbir alınacak, mümkün olduğunca tek yönden giriş, tek yönden çıkış yapılacak.

Kaymakamlıklar Denetleyecek

AVM'lerin kurallara uyup uymadıklarını ise kaymakamlıklar denetleyecek. Bunun için her kaymakamlık bünyesinde halk sağlığı uzmanı ve makine mühendisinin bulunacağı 5 kişilik komisyon haftada en az bir kez denetleme yapacak. Tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği idari para cezası verilecek. Aykırılığın devamı durumunda Türk Ceza Kanunu yaptırımları devreye girecek.

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT, salgına karşı yeni hayat tarzıdır. Özü, hep birlikte tedbirdir. Pazar yerinden toplu taşımaya, AVM'den iş yerine, sınıftan sokağa, amacı, birlikte olduğumuz tüm alanlarda Koronavirüs riskini hepimiz için azalmaktır. Bir koşulu var: Maske + Sosyal Mesafe. pic.twitter.com/h2cxyImkHX

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) May 13, 2020

Kaynak: Tamindir


Son Dakika

İddialı mayokinili pozunu paylaşan Ebru Polat, hayranlarını uyardı: Sakin olun Bağdat'ta ABD askerlerinin bulunduğu üs katyuşa füzeleriyle vuruldu Meteoroloji, 9 ile kuvvetli yağış uyarısı yaptı Serinlemek için denize giren 8 kişiyi dalgalar kayalıklara sürükledi, jandarma dronlarla aramaya çıktı Nehre düşen kızını kurtarmaya çalışan baba, akıntıya kapılarak boğuldu Son Dakika: Türkiye'de 15 Ağustos günü koronavirüs kaynaklı 21 can kaybı, 1256 yeni vaka tespit edildi Ünlü oyuncu Murat Yıldırım, "Ramo"nun çekimlerinde kaza geçirdi 4 ilde daha 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasına saat kısıtlaması getirildi Son Dakika: Türk siyasetini dizayn edeceğini söyleyen Joe Biden'in sözlerine Türkiye'den tepki yağıyor Joe Biden'dan skandal sözler: Erdoğan'ı darbeyle değil seçimle devireceğim Sarkıntılık iddiası ölüm getirdi! 71 yaşındaki amca, yeğeninin göğsüne 43 santimlik kama sapladı Sevilen doktor Abdurrahman Demir, koronadan hayatını kaybetti Son Dakika: Trabzonspor'da bir oyuncunun daha yeni tip koronavirüs testi pozitif çıktı Yaşlı adam, ayaklarını hortumla bağladığı köpeğe tecavüz ederken yakalandı Son Dakika: Kasımpaşa'dan ayrılan kaleci Fatih Öztürk resmen Galatasaray'da