Son Dakika Haberleri: Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi

Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi

12 ay önce

Malezya Yükseköğretim Bakanı İdris Jusoh, Malezya'nın küresel ölçekte yükseköğretimde 6 yılda 36'ncı sıradan 25'inci sıraya çıktığını belirterek, "Asya'daki en iyi üniversitelerin 5'i Malezya'dan. Araştırma üniversitelerimiz dünyanın yüzde 1'inde.

Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi, System.String[]
Malezya Yükseköğretim Bakanı İdris Jusoh, Malezya'nın küresel ölçekte yükseköğretimde 6 yılda 36'ncı sıradan 25'inci sıraya çıktığını belirterek, " Asya'daki en iyi üniversitelerin 5'i Malezya'dan. Araştırma üniversitelerimiz dünyanın yüzde 1'inde. Türkiye ile insansız hava aracı konusunda iş birliği yapabiliriz. Bakanlıkta 3 bin profesör ve 50 bin eğitimcimiz var. Türkiye ile bir araya gelirsek, karşımızda duracak kimse yok." dedi.

Jusoh, Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) desteği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) katkılarıyla Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda üçüncüsü düzenlenen Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi'ndeki konuşmasında, 5 yıl önce yükseköğretim bakanı olduğunda, "Bütün Malezyalı ve uluslararası öğrencilerin en iyi eğitimi almasını sağlama" sözü verdiğini aktararak, yol haritası üzerinde 2 yıl çalıştıklarını anlattı.

Dünya Bankası, OECD, UNESCO gibi uluslararası kuruluşlarla iş birliği yaptıklarını dile getiren Jusoh, şöyle devam etti:

"Girişimci ve dengeli mezunlar yaratmamız gerekiyordu. Mükemmel beceriler kazandırmaya ve yaşam boyu öğrenime inanıyorduk, yani okul bitince eğitim bitmiyor. İşle eğitimi ayırmamak lazım. Mezun olduktan sonra öğrencilerin işi hazır olmalıydı ve mezunların girişimci olması gerekiyordu. Finansal sürdürülebilirliği de içeren bir yükseköğretim tasarladık. Bütünsel, girişimci ve dengeli mezunları nasıl yaratacağız? Ölçemezseniz, yapıldığını ispatlayamazsınız. Bunu ölçen bir sistem geliştirdik, sadece bilgi değil, sosyal beceriler, etik kapasiteyi ve iletişim becerisini de ölçüyoruz."

Jusoh, öğrenciyi endüstri ile tanıştırmak gerektiğinden hareketle öğrencinin 2 yılını üniversitede, 2 yılını endüstride geçirebildiği bir sistemi hayata geçirdiklerini belirterek, "Her gün daha fazla üniversite bu işe katılıyor. Bütünsel olarak öğrenci yetiştirmek istiyoruz ki üniversiteyi bitirdiğinde mezunlar yaşama hazır olsunlar. Öğrenciler ilk 2 sene üniversitede, üçüncü ve dördüncü sınıfta ise sahadalar. Uluslararası şirketlerin yöneticileri de üniversitelerde ders veriyor." diye konuştu.

Kendilerine "En yaratıcı bakanlık" tanımlaması yapıldığına değinen Jusoh, "Sistemimiz uluslararası ilgi gördü. Dünya Bankası yöneticilerinden biri, 'Malezya küresel bir yaratıcı vaka, izlenmesi gerek' dedi. Küresel yükselişimiz de devam ediyor. Yükseköğretimde 6 yılda 36'ncı sıradan 25'inci sıraya çıktık, Asya'daki en iyi üniversitelerin 5'i Malezya'dan. Araştırma üniversitelerimiz dünyanın yüzde 1'inde. Türkiye ile insansız hava aracı konusunda iş birliği yapabiliriz. Bakanlıkta 3 bin profesör ve 50 bin eğitimcimiz var. Türkiye ile bir araya gelirsek karşımızda duracak kimse yok." dedi.

Zirve

Eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da konuşmasında Zeytin Dalı Harekatı'na değinerek, "Huzur ve barış içerisinde bu zirveyi gerçekleştirebiliyorsak teşekkür etmemiz gereken birileri daha var. Bu ülkenin en büyük sorunlarından biri olan terörü kaynağında yok etmek için Afrin'de kahramanca destan yazan Mehmetçiğimize de şükranlarımızı gönderiyoruz. Onlar şunu bilsin ki bu ülkenin 80 milyon vatandaşı onlar için dua ediyor." dedi.

Avrasya Üniversiteler Birliği Başkanı Mustafa Aydın da birliğin yükseköğretimin geleceği için yoğun çalışmalar ortaya koyduğunu, ortak projeler ile yaz ve kış okullarını hayata geçirdiğini anlattı.

Aydın, 70'ten fazla ülkeden 2 bin 500'ün üzerinde katılımcının yer aldığı zirvenin fuar alanında, 200 stant oluşturulduğunu, zirve boyunca 42 panel ve seminer yapılacağını kaydetti.

Temel amacı, "Türk yükseköğretiminin dünyaya açılmasını daha etkin hale getirmek ve Türkiye'deki üniversitelerin dünyadaki marka üniversiteler ile farklı alanlarda işbirliği yapmasına zemin hazırlamak" olarak belirlenen zirve, dünyanın en büyük üçüncü uluslararası eğitim zirvesi olma özelliği taşıyor.

Uluslararasılaşma, eğitim politikaları, öğrenci değişim programları, bölgenin eğitim stratejileri, trendleri ve fırsatlarının konuşulacağı zirve, 16 Şubat'ta sona erecek.Kışladaki Gıda Zehirlenmesiyle İlgili Çarpıcı İfadeler: 11 Ayda 15 Kilo Kaybettim Erdoğan, 6 Üniversiteye Rektör Atadı! Aralarında Ünlü İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu da Var

Aylıkları 1000 TL'ye Tamamlanan Binlerce Emekliye 4 Yıl Boyunca Zam Yapılmayacak