Avro Bölgesi Yunanistan İçin Yarın Toplanacak - Son Dakika

Avro Bölgesi Yunanistan İçin Yarın Toplanacak

19.02.2012 12:13
Avro Bölgesi Yunanistan İçin Yarın Toplanacak, System.String[]

Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları Yunanistan'a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketini onaylamak için yarın Brüksel'de toplanacak.

Avro Bölgesi Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi ve maliye bakanları Yunanistan'a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketini onaylamak için yarın Brüksel'de toplanacak.

Atina'nın istenilen şartları yerine getirmediği gerekçesiyle daha önce 2 kez ertelenen onayın yarın çıkma ihtimali Almanya'dan gelen iyimser açıklamalar nedeniyle artsa da şimdilik borç silme operasyonuyla yetinilmesi de beklentiler arasında.

Bu durumda yarinki toplantıda, Yunanistan'ın özel bankalara 100 milyar avroluk tahvil borcu silme operasyonuna yeşil ışık yakılarak ikinci kurtarma paketine onayı 1-2 Mart'taki AB zirvesine bırakılacak.

50 milyar avroya yakın Yunan tahvili tutan Avrupa Merkez Bankası, özel sektöre yönelik borç silme operasyonundan olumsuz etkilenmemek için birkaç gündür elindeki tahvilleri farklı seri numaralı yenileriyle değiştiriyordu.

Atina'nın 22 Şubat-9 Mart tarihleri arasında gerçekleştireceği borç silme operasyonunda bir sonraki adım olarak yeni bir yasa çıkararak gönüllü takasa katılmayan bankaları zarar yazmaya zorlaması bekleniyor.

Öte yandan Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının onayıyla özel sektörü Yunanistan'daki borç takasına teşvik için Avrupa Finansal İstikrar Fonu aracılığıyla 30 milyar avroluk "tatlandırıcı" kullanılacak.

Yunanistan'ın net kamu borcunda 100 milyar avroluk indirim sağlayacak borç takasıyla aynı zamanda Atina'nın borç vadesinin uzatılması ve faiz yükünün hafifletilmesi hedefleniyor.

130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketinin devreye girmesi ve borç takasıyla, 2011 itibariyle Yunanistan'ın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 160'ına ulaşan kamu borçlarının 2020 yılına kadar yüzde 120'lere düşürülmesi hedefler arasında.

Öte yandan son 2 yıldır taahhüt ettiği hiçbir hedefi tutturamayan Yunanistan'ın muhtemel ikinci kurtarma paketindeki başarısı, izlenecek ekonomik programı hazırlayan AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF yetkilileri tarafından bile sorgulanıyor.

İkinci kurtarma paketinin de işe yaramaması halinde kesin çözüm olarak Yunanistan'ın ortak para avrodan çıkarılması sözkonusu olabilecek. - BRÜKSEL

Avro Bölgesi Yunanistan İçin Yarın Toplanacak

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Avro Bölgesi Yunanistan İçin Yarın Toplanacak - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret