Avrupa Başkent Emniyet Müdürleri Konferansı - Son Dakika

Avrupa Başkent Emniyet Müdürleri Konferansı

6 yıl önce

İçişleri Bakan Yardımcısı Güneş: "Güvenlik ve özgürlük arasındaki hassas dengeyi koruyabildiğimiz ölçüde toplum, güvenli ve huzurlu olacaktır.

Avrupa Başkent Emniyet Müdürleri Konferansı, System.String[]

İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, "Güvenlik ve özgürlük arasındaki hassas dengeyi koruyabildiğimiz ölçüde toplum, güvenli ve huzurlu olacaktır. Eğer güvenlik hizmetini yeterli ölçüde sunamazsanız, orada özgürlüklerden bahsetmek mümkün olmaz. Ama özgürlükleri güvenlik hizmetlerini bertaraf edecek şekilde kullanmak da toplum için ayrı bir risk, huzuru bozan ayrı bir faktör olmaktadır" dedi.


Avrupa Başkent Emniyet Müdürleri Konferansı, Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal'ın başkanlığında, 29 ülkeden emniyet müdürünün katılımıyla Sheraton otelde başladı.


Konferansın açılışında konuşan Güneş, Soma'daki maden faciasıyla Balkanlardaki sel felaketinde yaşamını yitirenleri andı. Güvenlik hizmetinin toplumlar için vazgeçilmez olduğunu dile getiren Güneş, güvenliğin olmadığı yerde huzur, özgürlükler, Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi ve istikrarın büyük ölçüde zarar göreceğini, kaos olacağını aktardı.


Güvenlik hizmeti sunulurken güvenlik ve özgürlüğün çok iyi dengelenmesi, birinin diğerini bertaraf etmemesi için gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Güneş, şöyle konuştu:


"Güvenlik ve özgürlük arasındaki bu hassas dengeyi koruyabildiğimiz ölçüde toplum, güvenli ve huzurlu olacaktır. Eğer güvenlik hizmetini yeterli ölçüde sunamazsanız, orada özgürlüklerden bahsetmek mümkün olmaz. Ama özgürlükleri güvenlik hizmetlerini bertaraf edecek şekilde, başkalarının özgürlük alanlarına girecek, onları rahatsız edecek şekilde kullanmak da toplum için ayrı bir risk, huzuru bozan ayrı bir faktör olmaktadır. Bu sebeple modern toplumlarda güvenlik ve özgürlükler birbirinin ayrılmaz bir parçasıdır. Güvenlik hizmeti sunanlar olarak bizlere düşen de bu hassas dengeyi çok iyi korumaktır."


Osman Güneş, İçişleri Bakanlığı olarak hukuk ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi çerçevesinde vatandaşlara en iyi güvenlik hizmetini vermeye gayret gösterdiklerini söyledi. Güneş, "Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak geçmişte olduğumuz gibi gelecekte de "önce insan" ve "insan güvenliği" anlayışımızla ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin dünya barışı ve güvenliğine her türlü katkıyı sunmaya devam edeceğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum" dedi.


Güneş, konferansın güvenlik hizmetlerinin geliştirilmesine katkı sunacağına inandığını bildirdi.


Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar da temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasının her şeyden önce güvenliğin sağlanmasıyla mümkün olduğunu, bu yüzden her ülkenin dünyadaki yeni koşullara karşı uzmanlaşmış, etkin, doğru usulleri yerinde ve zamanında kullanabilen güvenlik güçlerine ihtiyaç duyduğunu ifade etti.


-"Hesap verebilir olmalılar"


Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de güvenlik hizmetlerinin şeffaf olması ve katılımcılığı esas alması, polisin de insan haklarına saygılı ve hesap verebilir olması gerektiğini söyledi. Yüksel, sokaktaki vatandaşın, güvenlik hizmetlerini etkin, verimli ve süratli almak istediğini, polisin görevini yaparken meşruiyetten ayrılmadan, profesyonelce ve sorumluluklarını yüreğinde hissederek hizmet vermesi gerektiğini belirtti.


Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal ise konferansta emniyet görevlilerinin bilgi ve tecrübelerini paylaşma fırsatı bulacağına inandığını söyledi.


Bu yıl 36'ncısı düzenlenen Avrupa Başkent Emniyet Müdürleri Konferansında kent güvenliğinin tehdit eden yeni eğilimlerle mücadele ile siber alanda suç ve suçlularla mücadele temaları ele alınacak. Konferans, 23 Mayıs'ta sona erecek. - Ankara

Haber Yayın Tarihi: 20.05.2014 12:16 Kaynak: AASon Dakika

Son dakika: Elazığ'daki depremde ölü sayısı 20'ye yükseldi
Elazığ'daki depremden yürek burkan görüntü! Çocuklarını korumak için kendisini siper etti THY'nin 150 TL sabit bilet uygulaması sosyal medyada tepki çekti

Son Dakika Haberleri