Avrupalı Türklerden Teröre Karşı Tek Ses Eylemi - Son Dakika

Avrupalı Türklerden Teröre Karşı Tek Ses Eylemi

02.04.2016 00:00

Avrupa'da yaşayan gurbetçiler, 50'nin üzerinde yerde yaptıkları basın açıklamasıyla meydana gelen terör saldırıları ile UETD teşkilatlarına yönelik saldırıları kınadı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Berlin'de Federal Meclis önünde toplanan vatandaşların görüntüsü

Basın açıklaması yapılması Avrupa'da "teröre karşı tek ses" eylemi

Avrupa'da yaşayan gurbetçiler, 50 ayrı şehirde düzenledikleri eylemlerle tüm terör saldırılarını kınadı

Avrupa'da yaşayan gurbetçiler, 50'nin üzerinde yerde yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer kentlerde meydana gelen terör saldırıları ile Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) teşkilatlarına yönelik saldırıları kınadı.

Vatandaşlar, aralarında Berlin, Viyana, Paris, Londra ve Brüksel'in bulunduğu Avrupa'nın 50 ayrı noktasında terör saldırılarına karşı eşzamanlı ortak eylem düzenledi.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Almanya'nın Köln şehrindeki Dom Katedrali önünde, "Teröre Karşı Tek Ses" başlıklı ortak açıklamayı okudu.

Sırakaya, Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer kentlerde kendine mecra bulan terör eylemlerinin vicdanlarda çok derin ve onarılamaz yaralar açtığını belirterek, "UETD olarak toplumsal huzuru tehdit eden, masum insanların ölümüne neden olan, toplumda anarşi, kaos oluşturarak barış ortamına kasteden menfur terör ve şiddet eylemlerini nefretle kınıyoruz. Toplumsal bütünlüğe ve bir arada yaşama kültürüne zarar veren, demokratik kazanımları, özgürlükleri tehdit eden terörist eylemlerin karşısında olduğumuzu da ifade etmek isteriz" dedi.

UETD'nin Hamm, Leverkusen, Essen, Münih, Dinslaken, Grevenbroich ve Hamburg şubelerine yönelik saldırıların terörün çirkin yüzünü bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Sırakaya, "Terör örgütü PKK tarafından şubelerimize karşı yapılan ve toplumda derin bir infiale sebep olan saldırılar hakkında Alman emniyet birimlerinin, incelemelerini büyük bir titizlik ve ivedilikle yürüteceğine inanıyor, yargının da ilgili davaları makul bir süre içinde ve hakkaniyete uygun olarak neticelendireceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. Sırakaya, şunları kaydetti:

"Şüphesiz terör bir insanlık suçudur; hiçbir şekilde kabul edilemez; dil, din ve etnik köken ile de ilişkilendirilemez. Terör örgütü DAEŞ'in kirli, kanlı, İslam dışı ve insanlık dışı eylemleri ile gözünü kırpmadan can alan DHKP-C, PKK, PYD ve türevlerinin gerçekleştirdiği terör arasında hiçbir fark yoktur. Esasen terör grupları, işledikleri vahşet ile bilhassa mensubiyeti olduklarını iddia ettikleri kimliklere ve dini aidiyetlere de zarar vermektedir. Ancak bizler biliyoruz ki konu ne İslam ne de Kürt meselisidir, mesele terör gruplarının 'siyasal amaçlara ulaşmak amacıyla insanların can ve mal güvenliklerine saldırmayı meşru görmesi' meselesidir. Bu nedenle nereden gelirse gelsin, hangi saiklerle işlenirse işlensin terör; asla kabul edilemez ve mazur da görülemez.

Din, dil, milliyet, etnisite ve ırk ayrımı gözetmeksizin yerel, bölgesel ve sınır ötesi hedeflere yönelen şiddet ve terör eylemleri karşısında toplumsal birlik ve dayanışma içinde olmak oldukça önemlidir. Bu nedenle teröre karşı tek vücut olmak, birlik ve beraberliği güçlendirmek toplumdaki bireyin emniyetsizlik ve güvensizlik duygusunun önüne geçebileceği gibi huzur ortamlarının yeniden tesis edilebilmesine de olanak sağlayacaktır."

Yaşanan terör olaylarının terör karşısında alınacak tedbirlerin, uygulanacak politikaların ve verilecek cezaların sınırlarının net bir şekilde çizilmesinin de gerekliliğini ortaya koyduğunu belirten Sırakaya, insanlığı hedef alan küresel tehdit karşısında siyasilere, güvenlik ve yargı birimlerine büyük görevler düştüğünü hatırlattı.

Sırakaya, "UETD olarak terör acısı çeken halkların yanında olduğumuzu, acılarını yürekten paylaştığımızı bir kez daha yineliyoruz. Bu vesileyle menfur saldırılarda yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz" dedi.

Avrupa'da 50'den fazla yerde yapılan aynı içerikli açıklamalara, çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.

Açıklama, Viyana'da Parlamento önünde UETD Avusturya Gençlik Kolları üyesi Ramazan Aktaş, Vorarlberg'te Bregenz Başkonsolosluğu önünde UETD Vorarlberg Başkanı Evren Akkuş, Berlin'de Federal Meclis önünde UETD Berlin Teşkilatı Başkanı Sinan Kaplan, Frankfurt'ta şehir merkezinde UETD Frankfurt Başkanı Faruk Solmaz tarafından okundu.

Fransa

Terör eylemleri Fransa'nın UETD şubelerinde de yapılan ortak açıklamayla kınandı. UETD Paris Şubesi'nde yapılan ortak açıklama sonrası AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan UETD Fransa Başkanı Yalçın Şimşek, "Bizim demokrasinin beşiği olan, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin yayınlandığı Fransa'dan isteğimiz, terör olaylarının din ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı bir faktör olmaması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesidir." dedi.

Fransa ve Belçika'nın terör örgütü PKK'ya yönelik tutumunu eleştiren Şimşek, "Bugün Belçika'da terör örgütü PKK çadır kurabiliyorsa, aynı örgüt Fransa'da Sarcelles'de Belediye'nin izin verdiği statta çadır açabiliyorsa Fransız makamların ve Avrupalı yetkililerin kendilerini bir defa daha sorgulaması gerekir" diye konuştu.

UETD'nin ortak açıklaması Londra'da Aziziye Camii'nde, Stokholm'de ise Meclis önünde yapıldı.

Elon Musk, Tesla'yı fena eleştirdi: Boşa para harcıyor Elon Musk, Tesla'yı fena eleştirdi: Boşa para harcıyor IOC, 2024 Olimpiyatları'nda IBA'nın müsabaka düzenleme hakkını elinden aldı IOC, 2024 Olimpiyatları'nda IBA'nın müsabaka düzenleme hakkını elinden aldı Almanya'da Kovid-19 hızlı testleri temmuzdan sonra 3 avro alacak Almanya'da Kovid-19 hızlı testleri temmuzdan sonra 3 avro alacak
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Avrupalı Türklerden Teröre Karşı Tek Ses Eylemi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement