Avrupa'daki E-atık'ların %20'si Türkiye'de - Son Dakika

Avrupa'daki E-atık'ların %20'si Türkiye'de

Türkiye’de toplanan e-atık miktarının Avrupa ülkelerinde toplanan e-atık miktarının yüzde 20’sine eşit olduğu bildirildi.

Avrupa'daki E-atık'ların %20'si Türkiye'de, System.String[]
-

İTÜ Öğretim Üyesi, SUT-D Başkan Yardımcısı ve Enerji Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu:


"Hasar gören veya kullanım ömrü biten elektronik eşyalar, doğayı kirleten ve zarar veren ağır metaller içeriyor, gelecek nesilleri tehdit edici boyuta ulaşıyor. Elektronik atıkların ülkemizdeki durumu endişe verici düzeyde"


"Mayıs 2013'te yürürlüğe giren Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE) ile yeni bir dönem başladı"


Piyasalara her geçen gün hayatımızı kolaylaştıran son teknoloji ürünler giriyor. Bu ürünler hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp, bizleri teknolojik doyumsuzluğa da sürüklüyor. Oysa, hayatımızdan çıkaramadığımız telefon, bilgisayar gibi elektronik ürünler gelecek nesilleri tehdit eden "elektronik atık" sorunun temelini oluşturuyor. Ülkemizdeki elektronik atıkların (e-atık) Avrupa genelinin yüzde 20'sine denk geldiğini ifade eden uzmanlar, sorunun endişe verici düzeyde olduğunun altını çiziyor.


Bilgisayar, telefon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektrikli ve elektronik ev aletlerinin kullanım ömürlerinin bitmesiyle gündeme gelen e-atık sorunu, son yıllarda hükümetlerin atık yönetimi konusunda ciddi çalışmalar yapmasını da zorunlu kılıyor.


"Sattığın kadar eski ürün topla"


Mayıs 2013'te yürürlüğe giren Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE) ile yeni bir dönem başladığına işaret eden İTÜ Öğretim Üyesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SUT-D) Başkan Yardımcısı ve Enerji Kurulu Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, firmaların en az sattıkları ürün kadar piyasadaki eski ürünleri toplamak zorunda kalmalarının insan ve çevre sağlığı konusunda son derece önemli bir adım olduğunu, ancak konuyla ilgili kişi ve kurumların yeterli bilinçte olmaması nedeniyle işleyişte eksiklikler bulunduğunu söyledi.


Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Türkiye'de toplanan e-atık miktarının Avrupa ülkelerinde toplanan e-atık miktarının yüzde 20'sine denk geldiğini, diğer atıklara göre daha hızlı artış gösteren bu atıkların aynı zamanda çok daha fazla zehirli madde içerdiğini belirtti. Veriler dikkate alındığında AEEE'nin öneminin daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Karaosmanoğlu, şöyle devam etti:


"Ağır metaller içeriyor"


"Bulaşık, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyaların yanı sıra, elektrik süpürgesi, tost makinesi, bilgisayarlar, telefonlar, kameralar ve florasan ampuller gibi eşyalar, elektronik atık kapsamına giriyor. Özellikle son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte inanılmaz bir büyüme gösteren elektronik sektörü, elektronik atık hacminin de genişlemesine neden oldu. Hasar gören veya kullanım ömrü biten elektronik eşyalar, doğayı kirleten ve zarar veren ağır metaller içeriyor, gelecek nesilleri tehdit edici boyuta ulaşıyor. Elektrikli ve elektronik eşyalar tüm dünya için büyük bir tehlike oluşturuyor. Ama ülkemiz için endişe verici düzeyde."


Elektrik ve Elektronik Atıklar Zirvesi İstanbul'da 5-6 Mart 2015'te


Söz konusu yönetmelikle birlikte elektronik atık sektörünün gitgide büyüyen bir pazar haline dönüşeceğinin altını çizen Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, önümüzdeki yıl ilki düzenlenecek "Elektrik ve Elektronik Atıklar Zirvesi"nin de bu anlamda son derece önemli bir fırsat olacağını kaydetti.


Karaosmanoğlu, şunları söyledi:


"İstanbul'da 5-6 Mart 2015 tarihlerinde düzenlenecek Elektrik ve Elektronik Atıklar Zirvesi konuyla ilgili toplumda farkındalık yaratmak ve ilgili paydaşların bir araya gelerek gerekli yatırım fırsatlarının tartışılması açısından son derece önem taşıyor. Kullanım ömrü biten elektronik ürünlerin geri dönüşümü ve gelecek nesilleri tehdit etmemesi konusunda ciddi çalışmalar yapılmalı ve ülke ekonomisine fayda sağlayacak yeni bir sektörün oluşumuna katkıda bulunulmalı."
Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Son Dakika

Karanlığın Kraliçesi lakaplı ünlü model, üstsüz pozuyla nefes kesti Yasmin Erbil, evinde tedavi gören babası Mehmet Ali Erbil'in son görüntüsünü paylaştı İşte Benim Stilim'in Barbie'si bakın şimdi ne halde! 14 ve 16 yaşındaki kızlarını evlendiren anne, Esra Erol'un canlı yayınında gözaltına alındı Türkiye'ye dönen Acun Ilıcalı'ya Bebek'te sevgi seli Acun Ilıcalı'nın 1 milyon 713 bin TL'lik saati görenleri şaşkına çevirdi Ailesi, 1 ay önce hayatını kaybeden Nur Yerlitaş'ın son görüntülerini paylaştı Yeni yaşını kutlayan Fahriye Evcen'e sevenlerinden hediye yağdı Kuaförüm Sensin'de jüri koltuğuna oturan Işıl Reçber'in kazanacağı ücret dudak uçuklattı Sembol oyununu kazanan Elif, Survivor 2020'nin çeyrek finaline kalan ilk yarışmacı oldu Survivor'da Sercan'ın "Deliliğe vuruyor" sözleri Yasin'i küplere bindirdi Maç sırasında sahaya atlayan YouTuber Ali Abdülselam Yılmaz ve 3 arkadaşına dava açıldı Simge "Çocuğu var" iddiaları hakkında sessizliğini bozdu: Saçmalık Defne Samyeli, Baran Tınaz ve Deren Talu aşkına onay verdi Survivor 2020'nin 98. bölüm fragmanı yayınlandı! Yasin ve Sercan birbirine giriyor