Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı - Son Dakika

Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı

17.03.2016 21:19

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı Konferanstan genel görüntüler TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın konuşması Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı TBMM Başkanvekili Aydın: "Ortaklarımız ve müttefiklerimizin terör belası karşısında ülkemizle dayanışma içinde olmaları önem taşımaktadır" "İyi ve kötü terörist ayrımına gitmek, bu örgütlere yanlış sinyal verilmesine sebep olacaktır.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı

Konferanstan genel görüntüler

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın konuşması Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı

TBMM Başkanvekili Aydın:

"Ortaklarımız ve müttefiklerimizin terör belası karşısında ülkemizle dayanışma içinde olmaları önem taşımaktadır"

"İyi ve kötü terörist ayrımına gitmek, bu örgütlere yanlış sinyal verilmesine sebep olacaktır. Bu da terörizmi cesaretlendirecektir"

"Avrupa Sosyal Şartı'nın gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde uygulama sahasının genişletilmesine atfettiğimiz önemi bir kez daha vurgulamak ve bu yöndeki çabalara desteğimizin süreceğini yinelemek isterim"

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, dost ve müttefik ülkelerin terör belası karşısında Türkiye ile dayanışma içinde olmalarının önem taşıdığını söyledi.

İtalya'nın Torino kentinde 1961 yılında imzaya açılan, sivil ve siyasal haklara yer veren Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ekonomik ve sosyal alandaki uzantısı durumundaki uluslararası sözleşmenin imzaya açılışının 55. yıl dönümünde Avrupa Konseyi üyeleri, güncel krizler eşliğinde sosyal şartı ele almak üzere konferansta bir araya geldi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkiye'yi temsilen Torino Belediye Sarayı'nın açılış oturumlarına ev sahipliği yaptığı "Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı"na katıldı.

Aydın, yaptığı konuşmada, Avrupa'nın göç krizi, terör ve aşırıcılıkla mücadele başta olmak üzere küresel boyutta sınamalarla karşı karşıya olduğu böylesine bir dönemde konferans vesilesiyle bir araya gelinmesini anlamlı bulduğunu belirtti.

Ankara'daki terör saldırısını anımsatan Aydın, "Ülkemiz, bir kez daha terörün en acımasız yüzüyle karşı karşıya kalmıştır. Ortaklarımız ve müttefiklerimizin terör belası karşısında ülkemizle dayanışma içinde olmaları önem taşımaktadır" dedi.

Aydın, Ankara'daki saldırının, sadece Türkiye'ye değil, aynı zamanda Avrupa'nın ortak değerlerine de karşı yapılan bir saldırı olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Nereden gelirse gelsin terörün her türüne karşı müşterek ve ilkeli bir tutum takınması özel önem taşımaktadır. Terör örgütlerine karşı seçici bir yaklaşım benimsemek, iyi ve kötü terörist ayrımına gitmek, bu örgütlere yanlış sinyal verilmesine sebep olacaktır. Bu da terörizmi cesaretlendirecektir."

Türkiye'nin, Avrupa Konseyi'nin rolü ve faaliyetlerine desteğini teyit eden Aydın, "Avrupa Sosyal Şartı'nın gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde uygulama sahasının genişletilmesine atfettiğimiz önemi bir kez daha vurgulamak ve bu yöndeki çabalara desteğimizin süreceğini yinelemek isterim" değerlendirmesinde bulundu.

"Küreselleşme olgusu sınamaların etki alanını genişletiyor"

Küreselleşme olgusunun dünyada karşı karşıya kalınan sınamaların etki sahasını daha da genişlettiğine dikkati çeken Aydın, "Toplumlarımız üzerindeki siyasi, ekonomik, kültürel, sosyal ve demografik alanlardaki olumsuz etkilerini ağırlaştırmaktadır. Bu sınamalar karşısında hepimiz için ortak tek bir çıkış yolu olduğuna inanıyoruz. Bu da demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları üzerine inşa edilen demokratik güvenlik sahasının Avrupa coğrafyasında genişletilip güçlendirilmesidir. İşte bu noktada, Avrupa Konseyi'nin rolü ve üstlendiği misyon daha da önem kazanmaktadır" diye konuştu.

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi çerçevesinde, vatandaşların ekonomik ve sosyal haklarının güçlendirilmesinin öncelikli hedefleri arasında olduğunu kaydeden Aydın, ulusal mevzuatı BM ve Avrupa Konseyi sözleşmeleriyle uyumlu hale getirme konusunda çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye, bu anlayışla, Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı'nı 6 Ekim 2004'te imzalamış ve 27 Haziran 2007'de onaylamıştır. Şartın taraf olduğumuz maddelerinin sayısını artırma kararı aldık. Bu çerçevede, şartın 5 fıkrasını daha kabule yönelik çalışmalarımız sürmektedir. İç onay sürecinin yakın zamanda tamamlanmasını hedefliyoruz. Esasen bu çalışmamız, ülkemizde insan hakları ve demokratikleşme alanında devam eden reform süreci kapsamında attığımız adımlardan sadece biridir. Hali hazırda, Kişisel Verilerin Korunması ile İnsan Hakları ve Eşitlik Kanun taslakları üzerinde parlamentoda görüşmelerimiz devam etmektedir."

Türkiye'den Ukrayna'ya Kırım desteği

Bu arada, konferansa katılan Rus Duma Meclisi Başkanı Sergey Naryshkin'in Ukrayna'dan ilhak ettikleri Kırım'da sundukları sosyal haklardan bahsetmesi Ukrayna delegasyonun tepkisini çekti.

Ukraynalı parlamenterin Rusya'nın Kırım tarafından ilhakı ve Ukrayna'nın doğusundaki Donbass bölgesindeki saldırgan tutumunu dile getirmesine, TBMM Başkanvekili Aydın'dan da destek geldi.

Ahmet Aydın, Ukraynalı delegenin ardından söz alarak, "Kırım'ın Rusya tarafından ilhakını Türkiye olarak tanımayacağımızı ve bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu tekrarlamak istiyorum. Ayrıca Kırım'daki insan hakları ihlalleri de endişe verici bir boyuta çıktığını ifade etmek istiyorum. Uluslararası toplumu bu hususta duyarlı olmaya ve Kırım halkının yanında yer almaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı
Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı
Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı
Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı Konferansı - Son Dakika


Son Dakika

AK Parti kongresinde yumruklu kavga! Polis ekipleri iki grubu zor ayırdı Berdan Mardini, çocuklarıyla verdiği poza gelen yorumlara kızdı: Bırakın bu yobazlıkları Özge Ulusoy, verdiği pozla Victoria Beckham'a meydan okudu: İşine bak kardeşim Aziz Yıldırım'ın korumasının silahından çıkan kurşunla tersane çalışanı öldü Göztepe, milli takımdan mazeret sunmadan geri dönmeyen Poko'yu takımdan gönderdi Son Dakika! Devlet Bahçeli'den Bülent Arınç'a sert tepki: Bu gafil terör propagandasını alenen yapmıştır Ünlü iş adamı şirketi için kiraladığı villayı soydu! Kapı tokmağını bile götürmüş Son Dakika: BDDK'dan bir normalleşme adımı daha: Aktif rasyosu düzenlemesi kaldırıldı