Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği İstanbul'da Kuruluyor! - Son Dakika

Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği İstanbul'da Kuruluyor!

05.01.2012 20:12
Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği İstanbul'da Kuruluyor!

, System.String[]

İstanbul Oyuncak Müzesi tarihi buluşmaya ev sahipliği yapıyor.

Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği'ne giden yolun ilk adımı İstanbul'da atıldı.

Öncülüğünü Sunay Akın'ın üstlendiği Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği projesinin (TOYCO) ilk toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıya İstanbul Oyuncak Müzesi'nin yönetiminde, Brüksel Oyuncak Müzesi, Roma Çocuk Müzesi ve Portekiz Oyuncak Müzesi katıldı. 2 gün süren toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi ve bu yıl açılacak olan Gaziantep Belediyesi Oyuncak Müzesi'nin temsilcileri de katıldı.

Buluşma sonrasında Gaziantep, Antalya ve İstanbul'da toplantılar yapılmasına ve İstanbul'da çocuk, oyuncak ve oyun tarihine ışık tutacak geniş katılımlı bir konferans ve sergi organizasyonu gerçekleştirilmesine karar verildi. 2012 yılı içerisinde yapılması planlanan konferans ve sergi organizasyonuna Avrupa'da yer alan diğer oyuncak ve çocuk müzelerinin yanısıra müze uzmanları, akademisyenler, eğitmenler, psikologlar ve toplum bilimciler davet edilecek.

Tüm dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri konusunda bir ilk olan proje için Sunay Akın şunları söyledi: 'oyuncak ve çocuk müzeleri son elli yılda Avrupa'da birbiri ardına başlandı. Bu müzeler arasında birliktelik kurup deneyimlerini, bilgilerini paylaşmalarını uzun süredir planlıyorduk. İstanbul'un böyle bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor olması ülkemizin çocuğa verdiği değerin öne çıkması açısından da çok önemli.

Avrupa'daki çocuk ve oyuncak müzeciliğini İstanbul'da biraraya getirmek ülkemiz adına büyük bir kazançtır. Antalya Oyuncak Müzesi ve kurulacak olan Gaziantep oyuncak müzesinin de bu çalışmalara ev sahipliği yapması, ülkemizin çocuğa ve müzeciliğe verdiği değerin Avrupa tarafından algılanmasına önemli bir rol oynamaktadır. Projeye destek veren tüm kuruluşlara teşekkür ederiz.'

Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği Projesi'ne (TOYCO) İstanbul Oyuncak Müzesi'nin bulunduğu Kadıköy Belediye'si ve İstanbul Üniversitesi Müzecilik Anabilim Dalı da destek vermektedir.

Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği İstanbul'da Kuruluyor! </p><p> </p><p>

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Avrupa Oyuncak Müzeleri Birliği İstanbul'da Kuruluyor! - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli Emekli olan Khabib Nurmagomedov'a ünlü sporculardan tebrik mesajı yağdı Aliyev, "Türkiye sizi savaşa zorluyor" diyen ABD'li muhabire istediğini vermedi: Bu kadar harika bir dostumuz olduğu için oldukça gururluyuz Genç kız, iğnenin yan etkilerini söyleyen doktora saldırdı Ermenistan ordusu tükeniyor! Bu kez de 15 yaşın altındaki çocukları cepheye sürmeye başladılar Polisten kaçan şüpheli 5 metre yükseklikten atlayıp ayağını kırdı, üzerinden de 6 kilo uyuşturucu çıktı Erzurum-G.Saray maçı sonrası, Erman Toroğlu hakem Arda Kardeşler'e patladı: Midem bulanıyor TEM Otoyolu Bolu Dağı Tüneli yeniden trafiğe kapatıldı