Avrupa ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler - Son Dakika

Avrupa ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler

Avrupa'daki birçok ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayılarındaki artış hızı düşmeye devam ederken, birçok ülke salgınla mücadele kapsamında uyguladığı tedbirleri kaldırmayı sürdürüyor.

Avrupa'daki birçok ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayılarındaki artış hızı düşmeye devam ederken, birçok ülke salgınla mücadele kapsamında uyguladığı tedbirleri kaldırmayı sürdürüyor.

Avusturya Sağlık Bakanı Heinz Fassmann, basına yaptığı açıklamada, haftaya çarşambadan itibaren okulda maske kullanımının normalleşme süreci kapsamında kaldırılacağını duyurdu. Ayrıca virüs nedeniyle ara verilen beden eğitim derslerine de yeniden başlanacağını ifade etti.

Öte yandan, Maliye Bakanı Gernold Blümel, Avrupa Birliği (AB) tarafından salgın hastalığın ekonomik sonuçlarıyla mücadele için 750 milyar avroluk kurtarma paketi teklifine karşı çıktı.

Blümel, ülkesinin AB bütçesine sağladığı yıllık ekonomik katkı ve kurtarma teklifi nedeniyle yapılacak finansal katkının toplamda bir önceki yıla oranla iki katına yükseleceğini belirterek, bu durum Avusturya için kabul edilemez olduğunu söyledi.

Avusturya'da virüs bulaşan kişi sayısı 16 bin 685'e, can kaybı 668'e çıktı.

Polonya'da bugünden itibaren bazı kapalı alanlar da dahil açık alanlarda maske kullanma zorunluluğu kaldırılırken, 150 kişiyi aşmayan toplantılara izin verilmeye başlandı.

Polonya'da vaka sayısı 20 bin 376'ya, virüs nedenli ölü sayısı 668'e yükseldi.

Çekya ve Bosna Hersek sınırlarını açıyor

Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek, 15 Haziran'dan itibaren 7 ülkeye karantina ve Kovid-19 testi zorunluluğu olmaksızın sınırların açılacağını duyurdu.

Petricek, bu çerçevede Avusturya, Almanya, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, Yunanistan ve Bulgaristan'a sınırların koşulsuz olarak açılacağını söyledi.

Hükümetin yeni bir seyahat düzenlemesi hazırlığı içinde olduğunu açıklayan Peticek, ülkeleri salgına ilişkin son durumuna göre sınıflandırılacağını, buna göre, salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığı ülkelere koşulsuz şekilde seyahat izni verileceğini, salgına ilişkin son durumun istenen düzeyde olmadığı ülkelere seyahat edecek vatandaşlar için negatif Kovid-19 testi ibrazı ya da 2 hafta karantina kuralının uygulanacağını bildirdi.

Petricek, tehlikeli kategorisinde sınıflandırılan, salgının yoğun bir şekilde etkili olduğu ülkeler için sınırların kapalı tutulacağını ifade etti.

Çekya'da vaka sayısı 9 bin 200'e, ölü sayısı ise 319'a ulaştı.

Bosna Hersek de komşu ülkeler Karadağ, Sırbistan ve Hırvatistan ile sınırlarını açma kararı alırken, ülke genelindeki havalimanlarının da 1 Haziran itibariyle faaliyete başlayacağı açıklandı.

Ülkede vaka sayısı 2 bin 495'2 yükselirken, can kaybı 153, iyileşen sayısı da 1831 olarak açıklandı.

Hırvatistan'da ise vaka sayısı son 24 saatte 1 kişi artarak 2 bin 246'ya yükseldi. Ülkede can kaybı 103 olarak belirtilirken, 2 bin 63 kişi de iyileşti.

Son Dakika

15:04 Jakuzide video çeken AK Partili yöneticiden skandal sözler: Ulan fakirler beni rahatsız etmeyin 14:15 Metrodaki sapık, 24 yaşındaki kadını taciz etti; ortalık karıştı 13:24 Son Dakika: Katoliklerin ruhani lideri Papa'dan Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili ilk yorum 13:02 Bakan Koca fotoğraf paylaşarak uyardı: Bir dahakine sizi donanımlı görelim arkadaşlar 12:54 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camii için yurt dışından gelen tepkilere cevap verdi 11:18 5 yaşındaki oğlunu boğarak öldüren Süper Lig'in yıldızı ifadesinde çark etti: Tahliyemi istiyorum 11:18 Düğünde zehirli bir hayvanın soktuğu çocuk, 1 saat içinde hayatını kaybetti 10:58 Cerrahpaşa'da tedavi gören Kovid-19 hastalarının derilerinde değişim gözlemlendi 10:56 Uzman onbaşı ardında bir not bırakıp canına kıydı 10:55 SGK pandemi öncesi döneme döndü! Özel hastaneler hasta alamayacak 10:08 Kıblesi 18 derece yanlış olan 64 yıllık cami yıkılıyor 09:53 İçişleri Bakanı Soylu'nun kayınpederi Metin Dinç Samsun'da vefat etti 08:56 Güzel oyuncu Merve Boluğur sahil kenarındaki kıvrak dansıyla izleyenleri büyüledi 08:55 LGS sınavına giren öğrencinin cevap kağıdı kayboldu 08:46 Metrobüs sapığı baltayı taşa vurdu! Polisi taciz edince yakayı ele verdi