Avrupalı Öğrenciler, Şanlıurfa'da Keçe Yapmayı Öğreniyor - Son Dakika

Avrupalı Öğrenciler, Şanlıurfa'da Keçe Yapmayı Öğreniyor

07.09.2012 15:28
Avrupalı Öğrenciler, Şanlıurfa'da Keçe Yapmayı Öğreniyor, System.String[]

Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400.yılı etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa'ya gelen öğrenciler, el sanatları eğitimi alıyor.

Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa'ya gelen öğrenciler, el sanatları eğitimi alıyor.

Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile "Hollanda Tasarım Kurumu DDFA" desteğiyle "Kültürlerarası İletişim, Disiplinlerarası Sanat Derneği"nin düzenlediği, "Yaratıcılık Köprüleri: Geleneksel Sanatlardan Yaratıcı Endüstrilere" konulu proje kapsamında Hollanda'nın Artez Üniversitesi'nden 6 öğrenci, Şanlıurfa'ya geldi.

Şanlıurfa Valiliği Geleneksel El Sanatları Araştırma ve Geliştirme Eğitim Merkezi'nde kursa başlayan öğrenciler, bir hafta sürecek eğitim programına katılıyor.

-İstanbul ve Hollanda'da sergi

Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği Başkanı Vecdi Sayar, proje kapsamında ilkbahar döneminde Hollanda'nın Güzel Sanatlar Akademileri'nde Türkiye'nin geleneksel el sanatlarını tanıtan farklı alanlarda konferanslar yapıldığı belirterek, projenin ikinci etabında da Hollandalı tasarımcılar ve öğrencilerin Türkiye'deki atölyelerde çalışma yapma fırsatı bulduklarını söyledi.

Şanlıurfa'ya gelen 6 kişilik ekibin buradaki atölyede keçe ve kuzu derisi üzerine tasarımlar yaptığını ifade eden Sayar, "Çalışma çağdaş moda tasarımında geleneksel ögelerin, geleneksel malzemelerin kullanılmasına yönelik bir çalışma. Son derece keyifli gidiyor ve Şanlıurfa'daki bütün kurumların işbirliğiyle yürütülüyor. Hollandalı öğrenciler, konukseverlikten son derece memnun" diye konuştu.

Öğrencilerin Hollanda, İngiliz ve İsviçre gibi farklı uluslardan olduğunu aktaran Vecdi Sayar, şunları kaydetti:

"Amaçları Hollanda gibi geleneksel kültüre önem veren bir ülkede, bu kültürlerin günümüz sanatında, günümüz modasında değerlendirilmesine ilişkin bazı öneriler getirmek. Şu anda her öğrenci bir kostüm çalışması yapmakta, bu çalışmalar daha sonra ekim ayında İstanbul'da yapılacak tasarım bienalinde sergilenecek. Hemen ardından da Hollanda'nın Eindhoven kentindeki tasarım haftasında uluslar arası sergi içerisinde yer alacak."

Geleneksel El Sanatları Araştırma ve Geliştirme Eğitim Merkezi'nde çalışan Ömer Taşçı da babasından öğrendiği keçe gibi geleneksel el sanatlarını, konuk öğrencilere öğretmeye çalıştıklarını belirtti. Öğrencilerin el sanatı bölümünde eğitim gördüklerini aktaran Taşçı, bu nedenle kendilerine gösterileni kısa sürede kavradıklarını anlattı.

-"Günümüze uyarlamaya çalışıyoruz"

Artez Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda modacı olan Marc Van Vorstenbos da Şanlıurfa'daki insanlarla Hollanda'daki insanların giyim tarzları arasında pek bir fark olmadığını ifade ederek, "Amacımız öğrencilerin daha önceden hazırladığı tasarımları, buradaki ürünlerle birlikte şu andaki modaya uygun parçalar üretmek. Bu malzemeleri günümüze uyarlamaya çalışıyoruz" dedi.

Öğrencilerden Roos Van Woudenberg, Hollanda'da moda tasarımı üzerine master yaptığını belirterek, Türkiye ve Hollanda arasında yapılan projeler kapsamında kente geldiğini, buradaki materyalleri kullanarak kendi moda becerilerini geliştirmek istediklerini söyledi.

Kendilerinin bu işlemleri makinelerle yaptıklarını anlatan Woudenberg, burada ustaların elinden öğrenmenin daha değerli olduğunu ifade etti.

Muhabir: Eşber Ayaydın/ Mehmet Güldaş

Yayıncı: İsmail Fidan - ŞANLIURFA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Avrupalı Öğrenciler, Şanlıurfa'da Keçe Yapmayı Öğreniyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı Türkiye'nin Azerbaycan ve Kırım hamleleri Rus basınını rahatsız etti: Moskova'nın nüfuz alanına görülmemiş bir atılım var