Son Dakika Haberleri: Avukat Kürşat Ergün: "Güreş Federasyonu Acilen Mahkemenin Kararını Uygulamalı"

Avukat Kürşat Ergün: "Güreş Federasyonu Acilen Mahkemenin Kararını Uygulamalı"

2 yıl önce

- Avukat Kürşat Ergün: "Güreş Federasyonu acilen mahkemenin kararını uygulamalı"ANKARA - Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 13 Kasım 2016 tarihinde yapılan Türkiye Güreş Federasyonu Olağan Genel Kurulu için iptal kararı vermişti.

- Avukat Kürşat Ergün: "Güreş Federasyonu acilen mahkemenin kararını uygulamalı"

ANKARA - Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 13 Kasım 2016 tarihinde yapılan Türkiye Güreş Federasyonu Olağan Genel Kurulu için iptal kararı vermişti. Genel kurul için iptal davası açan Halil İbrahim Kastan ve Avukatı Kürşat Ergün, Türkiye Spor Yazarları Ankara şubesinde basın toplantısı yaparak güreş federasyonu başkanlığını acilen genel kurulu yapmaya davet ettiler.
Gençlik ve Spor eski Bakanı Akif Çağatay Kılıç döneminde Danıştay, başkan adaylarına koyulan adaylık için 15 imza şartı ve adaylık ücretini kaldırmıştı. Ancak Bakan Kılıç döneminde bu karar uygulanmamış ve tüm federasyonların (kış sporları hariç) genel kurulları yapılmıştı.
Avukat Ergün, Türkiye Güreş Federasyonu'nu acilen mahkemenin vermiş olduğu kararı uygulamaya davet ederek, "Acilen olağanüstü genel kurul kararı verilmelidir" dedi.
Yapılan genel kurulun hukuki şartları taşımadığını belirten Ergün, şu açıklamaları yaptı:
"Mahkemenin değerlendirmesinde Danıştay'ın yüzde 15 imza ve adaylık parasını iptalinin uygulanmamasını mahkeme Danıştay onuncu dairesinin yönetmeliğin ilgili maddesinin iptal olması ve iptal sonrasında ana statü maddesine dayanarak, adaylıkla ilgili kanunda belirtilmeyen yeni hükümlerin ortaya konmasının hukuki olmadığı sonucuna vararak genel kurulun iptal edildiği sonucuna varmıştır. Bu karar üst yargı denetimine tabidir. Ancak hukuki anlamda söylemek gerekir ki, konuyu üst yargı denetimine götürmeden Güreş federasyonu tarafından ivedilikle genel kurulun yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde üst yargı denetiminden çıkacak kararı da bekleyerek bu süre içerisinde yönetim faaliyetlerini de gerçekleştirerek işlemlerin altına imza atarak hukuken sakatlık doğuracak bir sonuca doğru gitmektedirler. Bir an evvel yasaya uygun bir şekilde genel kurul icra edilmelidir. Aksi halde şahsi anlamda zor bir duruma gireceklerdir."
Genel kurulun iptali için dava açan Halil İbrahim Kastan ise mahkemenin kararının acilen uygulanmasını isteyerek, acil olarak işin başına işin ehli insanların geçmesi gerektiğini belirtti. Kasten, "Birlikte yola çıktığım ekip arkadaşlarımla tekrar seçime adayız. Güreş federasyonu başkan adaylarının başkaları tarafından yönlendirmesiyle olmaması gerekir" diye konuştu.

YORUMLAR


Doğu'daki 5 İlde Yapılan Seçim Anketinde, HDP Diğer Partileri Geride Bıraktı Fuhuş Operasyonunda Yakalanan 2 Erkeğin HIV Virüsü Taşıdıkları Ortaya Çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "30 Yıllık Beklenti Sona Eriyor" Deyip Müjdeyi Verdi