Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi - Son Dakika

Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın, "terör örgütü DHKP/C'ye üye olmak veya yönetmek" suçlarından yargılanmasına devam edildi.

Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi
07.11.2022 - 19:24,  Güncelleme: 19:35

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 22 avukatın, "terör örgütü DHKP/C'ye üye olmak veya yönetmek" suçlarından yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesince Marmara Cezaevi'nin karşısındaki salonda yapılan duruşmada tutuklu sanıklar Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Oya Aslan, başka suçtan tutuklu Özgür Yılmaz ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

Duruşmaya, CHP Milletvekilleri Ali Şeker ve Ali Haydar Hakverdi, HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meral Danış Beştaş, Necdet İpekyüz, Mehmet Tiryaki ve Musa Piroğlu, TİP Milletvekili Sera Kadıgil, TBB Başkanı Erinç Sağkan, İstanbul Baro Başkanı Filiz Saraç, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Batman Baro Başkanı Erkan Şenses ile Fransa, Belçika, Avusturya, İtalya, Hollanda, Amerika, Almanya ve Yunanistan barolarından avukatlar da katıldı.

Tutuklu sanık Selçuk Kozağaçlı duruşmadaki savunmasında, üyesi ve genel başkanı olmaktan onur duyduğu ÇHD'nin ülkenin en bağımsız avukatlık gruplarından olduğunu savundu.

Çok delilli ve çok sanıklı davaların uzun yıllar sürebileceğini söyleyen Kozağaçlı, "Uzun sürmüş davaların yabancısı değilim. Mesleğe başladığımda Madımak katliamı davası başlamıştı. Hala küçük bir kısmı devam ediyor. KCK davalarının çoğunda 10'uncu yıl devrildi. Bu dosyanın 37'nci savcısındayız, 42'nci hakimindeyiz. Siz 10 yılda bitirilemeyen davayı bu hafta bitirme niyetindesiniz." şeklinde konuştu.

Vekaleti bulunan 3 bin 500 avukatının olduğunu kaydeden Kozağaçlı, cumhuriyet tarihinde bu kadar avukatı olan bir kişinin olmadığını dile getirdi.

Kozağaçlı, savunmasını şu şekilde sürdürdü:

"Benim bütün yaşamım sizin aranızda geçti. Ben kaymakam çocuğuyum. Avukatlığa başladığımda babam Ankara'da emniyetten sorumlu vali yardımcısıydı. 37 yıl devlet memurluğu yaptı. Ben cezaevindeyken öldü. Cenazesine gidebilmek için 25 saat kelepçe takılı durdu. Kirada yaşadı, kirada öldü. İtibardan kastım bu. 37 sene üst düzey olarak çalışıp kirada öldü. Bizi okuttu babam."

Duruşma, diğer sanıkların savunmalarının alınmasına devam edilmek üzere yarına ertelendi.

Mütalaadan

Duruşma savcısı tarafından celse arasında dosyaya sunulan esas hakkındaki mütalaada, Kozağaçlı'nın "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 16 yıl 3 aydan 31 yıl 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılması gerektiği kaydediliyor.

Sanık Taylan Tanay'ın "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak", 4 kez "terör örgütü propagandası yapmak", "zincirleme terör örgütü propagandası yapmak" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından 21 yıl 3 aydan 57 yıl 3 aya kadar hapsi isteniyor.

Mütalaada, sanık Barkın Timtik'in, "silahlı terör örgütü üyesi olmak", 5 kez "terör örgütü propagandası yapmak", "zincirleme terör örgütü propagandası yapmak", "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından 14 yıl 9 aydan 54 yıl 9 aya kadar, sanık Oya Aslan'ın "silahlı terör örgütü üyesi olmak", 5 kez "terör örgütü propagandası yapmak", "zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 13 yıl 9 aydan 48 yıl 9 aya kadar hapsi talep ediliyor.

Sanık Günay Dağ'ın eylemlerine uyan "silahlı terör örgütü üyesi olmak", 5 kez "terör örgütü propagandası yapmak", "zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak", "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından 14 yıl 9 aydan 56 yıl 9 aya kadar hapsinin talep edildiği mütalaada, sanıklar Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı ve Avni Güçlü Sevimli'nin "silahlı terör örgütü üyesi olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 8,5 yıldan 20'şer yıla kadar hapisleri isteniyor.

Mütalaada, sanık Gülvin Aydın'ın "silahlı terör örgütü üyesi olmak" ve "zincirleme terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 8 yıl 9 aydan 23 yıl 9 aya kadar, sanıklar Güray Dağ, Efkan Bolaç, Serhan Arıkanoğlu, Mümin Özgür Gider, Metin Narin, Sevgi (Özer) Sönmez, Alper Tunga Saral, Rahim Yılmaz ve Selda Kaya Yılmaz'ın ise "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları gerektiği anlatılıyor.

Sanık Naciye Demir'in 4 kez "terör örgütü propagandası yapmak" ve "zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 5 yıl 3 aydan 28 yıl 9 aya kadar hapsinin talep edildiği mütalaada, sanık Özgür Yılmaz'ın "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıldan 5 yıla, sanık Şükriye Erden'in 4 kez "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 4 yıldan 20 yıla kadar hapsi isteniyor.

Mütalaada, yargılama aşamasında ölen sanık Ebru Timtik hakkında açılan davanın düşürülmesine karar verilmesi talep ediliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi - Son Dakika


Advertisement