Avustralya Başbakanı Albanese, Assange'ın serbest kalması için çalıştığını söyledi - Son Dakika

Avustralya Başbakanı Albanese, Assange'ın serbest kalması için çalıştığını söyledi

Avustralya Başbakanı Albanese, Assange\'ın serbest kalması için çalıştığını söyledi
Son Güncelleme: 22.05.2023 16:16

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, WikiLeaks'in kurucusu ve Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın serbest bırakılması için "mümkün olan en etkili şekilde çalıştığını" bildirdi.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, WikiLeaks'in kurucusu ve Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın serbest bırakılması için "mümkün olan en etkili şekilde çalıştığını" bildirdi.

Parlamentoda konuşan Albanese, Avustralya'nın Assange'ın durumuna ilişkin görüşünü ABD ve İngiltere hükümetlerine açıkça söylediğini belirtti.

Albanese, tutukluluğu çok uzun süredir devam eden Assange'ın serbest bırakılması için mümkün olduğunca etkili şekilde çalıştığını dile getirdi.

Muhalefetin de Assange'ın serbest kalması konusunda iktidarla aynı tutumu paylaştığını belirten Albanese, iktidar ve muhalefetin bu konuda ortak görüşlere sahip olmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Assange'ın dava süreci

Assange'ın kurduğu WikiLeaks, 28 Ekim 2010'da ABD'nin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları da delillendiren 251 bin gizli belgeyi yayımlamıştı.

The Guardian, Le Monde, Der Spiegel, El Pais ve New York Times da "Cablegate" adı altında bu belgeleri kamuoyuna sunmuştu.

Assange, Haziran 2012'de sığındığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019'da çıkarılarak gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten" tutuklanarak Londra'daki Belmarsh Hapishanesine konulmuştu.

Mahkeme, 50 hafta hapse mahkum edilen Assange'ın iade talebi çerçevesinde cezasını tamamladıktan sonra da tutuklu kalmasına karar vermişti.

Duruşmaların ardından 4 Ocak 2021'de Assange'ın intihar riskinin yüksek olması ve ABD hapishanesinde özel idari önlemlere tabi tutulması, özellikle de istihbarat topluluğunun kendisine düşman olması nedeniyle "gerçek bir risk altında" olduğu savunularak ABD'nin iade talebi reddedilmişti.

ABD, karara itiraz ederek WikiLeaks kurucusunun yüksek güvenlikli hapishanelerde tutulmayacağı ve hapis cezasını Avustralya'da çekebileceği taahhüdünde bulunmuştu.

Yüksek Mahkeme 10 Aralık 2021'de, verilen teminatları yeterli bularak alt mahkemenin kararını bozmuş ve Assange'ın ABD'ye iade edilebileceğine hükmetmişti.

Bunun üzerine Assange'ın savunma ekibi, davayı Yargıtaya taşımak için Yüksek Mahkemeye izin başvurusunda bulunmuş ancak 14 Mart 2022'de başvuru reddedilmişti.

Westminster Sulh Ceza Mahkemesinin 20 Nisan 2022'de iadeye hükmetmesiyle dönemin İçişleri Bakanı Priti Patel 17 Haziran'da Assange'ın ABD'ye iade edilmesi kararını imzalamıştı.

Assange'ın avukatları da 1 Temmuz 2022'de karara ilişkin Yüksek Mahkemeye itiraz başvurusunda bulunmuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Avustralya Başbakanı Albanese, Assange'ın serbest kalması için çalıştığını söyledi - Son Dakika


Advertisement