Son Dakika Haberleri: Avustralya'yı Ayağa Kaldıran İğneli Çilek Krizinin Sorumlusu Bulundu!

Avustralya'yı Ayağa Kaldıran İğneli Çilek Krizinin Sorumlusu Bulundu!

5 ay önce

Avustralya'da, paketlenen çileklere iğne koyarak krizlerin yaşanmasına neden olan 50 yaşındaki kadın zanlı yakalandı. İsmi açıklanmayan 50 yaşındaki kadın mahkemeye çıkarılacak.

Avustralya'nın Queensland eyaletinde üretilip paketlenen çileklere iğne koyarak çilek sektöründe ekonomik, ülkede ise güvenlik krizi yaşanmasına neden olan 50 yaşındaki kadın zanlının yakalandığı açıklandı.

ÇİLEKLERE İĞNE YERLEŞTİREN KADIN YAKALANDI

Queensland Polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, kapsamlı ve karmaşık bir soruşturmanın ardından eylül ayında Queensland eyaletindeki bir çiftlikte üretilen çileklere dikiş iğnelerini yerleştirdiği belirlenen kadının yakalandığı duyuruldu.

10 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLEBİLİYOR

Gözaltındaki ismi açıklanmayan ve çileklere neden iğne yerleştirdiği konusunda bilgi verilmeyen 50 yaşındaki kadının yarın Brisbane Sulh Mahkemesine çıkarılması bekleniyor.

Queensland eyalet yasaları uyarınca gıdaları bilerek zararlı hale getirenlere 10 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

İĞNELİ ÇİLEK KRİZİ

İlk iğneli çilek krizi, 12 Eylül'de Queensland'da bir kişinin süpermarketten aldığı çileği yedikten sonra karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılmasının ardından başlamıştı. Yapılan araştırmalarda, eyaletteki bir çiftlikte üretilip paketlenen çileklerin içine dikiş iğnesi yerleştirildiği belirlenmiş, Victoria, Batı Avustralya, Yeni Güney Galler, Tazmanya ve Batı Avustralya eyaletlerindeki çileklerde 100'den fazla iğne tespit edilmişti.

TONLARCA ÇİLEK DÖKÜLDÜ

Bunun üzerine ülke genelinde ve Yeni Zelanda'da çilekler marketlerden toplatılmış, üreticiler tonlarca çileği dökmek zorunda kalmıştı.

SEKTÖRÜN ZARARINI KARŞILAMAK İÇİN MİLYONLARCA DOLARLIK FON

Çileklerde ilk iğneli vakanın görülmesinin ardından maketlerden toplatılması ve tüketicilerin ürünleri almamasıyla zor durumda kalan üreticiler çilekleri imha etmek mecburiyetinde kalmıştı. Satışların durma noktasına geldiği sektörde yaşanan krize müdahale eden federal ve eyalet hükümeti sektörü desteklemek için milyonlarca dolarlık fon ayırmıştı.

MUZ VE ELMALARA DA İĞNE YERLEŞTİRİLDİ

Öte yandan ilk iğnelerin rotaya çıkmasının ardından bazı kötü niyetli kişilerin Sydney kentinde muz ve elmalara iğne yerleştirdiği ortaya çıkmıştı. Ayrıca Sydney'de çileklere şaka amacıyla iğne yerleştiren bir erkek çocuk da polis tarafından yakalanmıştı.


YORUMLAR


Derecik'te PKK'lıların Gönderdiği Patlayıcı Yüklü Drone, Vurularak Düşürüldü Trans Birey, Öpücük Attığı Adam Tarafından Darp Edildi Piar Araştırma, 9 İlin Anket Sonuçlarını Yayınladı! Bursa'da CHP Yarışı Önde Götürüyor