Son Dakika Haberleri: Avustralya'da Islahevinde İşkence

Avustralya'da Islahevinde İşkence

4 yıl önce

Birleşmiş Milletler (BM) İşkence Raportörü Juan Mendez, Avustralya'nın Northern Territory eyaletindeki Don Dale ıslahevinde, gardiyanların çocuklara yönelik kötü muamelesinin, uluslararası işkence anlaşmasını ihlal anlamına gelebileceğini söyledi.

Avustralya'da Islahevinde İşkence, System.String[]

Birleşmiş Milletler (BM) İşkence Raportörü Juan Mendez, Avustralya'nın Northern Territory eyaletindeki Don Dale ıslahevinde, gardiyanların çocuklara yönelik kötü muamelesinin, uluslararası işkence anlaşmasını ihlal anlamına gelebileceğini söyledi.


Avustralya ulusal radyosuna konuşan Juan Mendez, ıslahevindeki gardiyanları aborjin çocukları soyarken ve sandalyeye bağlarken gösteren kayıtların işkenceyi yasaklayan BM anlaşmasının ihlali kapsamında ele alınabileceğini belirtti.


Mendez, görüntülerin medyaya yansıması sonrasında hükümet tarafdan soruşturma açılmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti, ancak soruşturmanın kapsamının geniş tutulması gerektiğini vurguladı.


Mendez, "Basında yer alan video görüntülerinden net bir kanıya varmak zor olsa da yaşananların işkence veya insanlık dışı acımasız ve aşağılayıcı bir davranış olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.


Çocukların güvenlik görevlileri tarafından şiddetli acı ve zulme maruz bırakıldığının açıkça görüldüğünü ifade eden Mendez, haberleri olduğu halde önlem almayan yöneticilerin de en az şiddet uygulayanlar kadar suçlu olduğunu belirtti.


Northern Territory eyaletindeki Don Dale ıslahevinde kaydedilen görüntüler için Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, "Her Avustralyalı gibi ben de şok oldum." ifadesini kullanmış ve konuyla ilgili soruşturma talep etmişti.


Turnbull, soruşturmanın, eyalet yönetimiyle işbirliği içinde kraliyet komisyonu tarafından yürütüleceğini, ıslahevinde yaşananların derinlemesine araştırılacağını vurgulamıştı.

Islahevinde çekilen görüntülerde 13 yaşından itibaren iki yıl boyunca hücrede tutulan bir çocuğun gardiyanlar tarafından soyunmaya zorlandığı, bir başka görüntüde de bir çocuğun hücrede elleri, ayakları bağlanarak yaklaşık iki saat boyunca sandalyede oturtulduğu dikkati çekiyor.


Northern Territory eyaletinin Başbakanı Adam Giles de olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek soruşturma komisyonu kurulmasını desteklediğini belirtmişti.

Haber Yayın Tarihi: 28.07.2016 02:23 Kaynak: AAYüzlerce kişi yerli otomobil için sıraya girdi
Mağdur Boşanmış Babalar Derneği Başkanı Muhammet Özen, Emine Bulut'un katili Fedai Baran'ı cinayet sebebiyle kutladı Davutoğlu'ndan Erdoğan'a jet yanıt: Buradan meydan okuyorum