Avustralya'da yapılan araştırmaya göre bakımevlerindeki yaşlılar cinsel tacize uğruyor - Son Dakika
BBC

Avustralya'da yapılan araştırmaya göre bakımevlerindeki yaşlılar cinsel tacize uğruyor

22.10.2020 12:02
Avustralya'da yapılan araştırmaya göre bakımevlerindeki yaşlılar cinsel tacize uğruyor, System.String[]

Avustralya'daki bakımevleriyle ilgili soruşturmada, yaşlılara ve bakımevlerinin diğer sakinlerine yönelik kötü muamele ve cinsel tacizin yaygın olduğu belirlendi. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bakımevlerindeki yaşlıların yüzde 18'inin cinsel tacizden etkilendiği öne sürüldü.

Avustralya'da bakım kalitesi ve güvenlikle ilgili Kraliyet Komisyonu'nun yürüttüğü soruşturmada bakımevlerinde, haftada 50 kadar cinsel saldırı olaylarına rastlandığı ifade edildi. Müfettişler, 2018-19 yılları arasında bakımevlerinde 2520 cinsel saldırı olduğunu kaydetti.

YAŞLILARIN YÜZDE 18'İ TACİZDEN ETKİLENİYOR

Soruşturmada tanık olarak dinlenen avukat Peter Rozen, bakımevlerindeki yaşlıların yüzde 18'inin cinsel tacizden etkilendiğinin tahmin edildiğini söyledi. Bu durumu 'ulusal bir utanç' olarak nitelendiren Rozen, "Bu rakamlar rahatsız edici olsa da, Avustralya hükümetinin ilgili departmanının olayı yeterince takip etmemesi daha da kötü" ifadesini kullandı.

BAKIMEVLERİNDEKİ İHMALLER GÜNDEMDEYDİ

Avustralya'da hükümetin sübvanse ettiği bakımevlerinde cinsel saldırı skandallarının 2018'de ortaya çıkması ardından en üst düzey soruşturmalar için Kraliyet Komisyonu oluşturulmuştu. Avustralya'daki 903 koronavirüs kaynaklı ölümün yüzde 75'inin bakımevlerinde olması nedeniyle bu sektördeki ihmaller daha sık gündeme gelmeye başladı. Ancak avukat Rozen, bakımevlerindeki yaşlılara yönelik cinsel tacizlerin buralarda kalan toplam nüfusun yüzde 13 ila 18'ini etkilediğini tahmin ettiklerini belirtti.

BİR YILDA 32 BİN SALDIRI

Bir yıl içinde fiziksel, cinsel ve duygusal saldırıya uğrayan yaşlıların sayısının 32 bini aştığı tahmin ediliyor. Yaşlılara yönelik tacizin, bakımevlerinde kalan kişilerin yanı sıra bakıcılar tarafından da yapıldığı belirtiliyor. Soruşturmanın başladığı 2018'den bu yana, yetersiz bakım, personel sorunları ve diğer konularda 10 bini aşkın şikayet komisyona ulaştı. Bu bakımevlerinde yaşlıların yanı sıra bakıma muhtaç gençler de kalıyor.

Avustralya'da yapılan araştırmaya göre bakımevlerindeki yaşlıların yüzde 18'i cinsel tacize uğruyor

'İHMAL' BAŞLIĞIYLA RAPOR HAZIRLANDI

Bakımevleri çalışanları, oralarda kalanlar ve onların aile ve akrabaları yaşadıkları kötü deneyimlerle ilgili tanık ifadeleri verdi. "İhmal" başlığıyla geçen yıl Ekim ayında sunulan taslak raporda sektördeki yetersiz yasal düzenlemelere, personelin uzun çalışma saatlerine ve kaynak eksikliğine dikkat çekilmişti.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, bakımevlerinde kimyasal sakinleştiricilerin kullanımının azaltılması ve gençlerin tahliye edilmesi de dahil olmak üzere rapordaki önerilerin hayata geçirileceğini söylemişti.

KORONAVİRÜS OLUMSUZ ETKİLEDİ

Soruşturmada, koronavirüs salgınının sistem içindeki sorunların daha da ağırlaşmasına yol açtığı belirtildi. Birçok bakımevinde vakaların ve ölümlerin artmasıyla hükümet, salgına yeterince hazırlık yapmamakla eleştirildi. Salgının etkisiyle ilgili Ağustos ayında sunulan özel raporda, bu sektörün "travma yaşadığı" vurgulandı. Morrison hükümeti, Kovid ile ilgili önerilerin uygulanacağını, bakımevlerinde güvenlik fonlamanın artırılacağını söyledi. Komisyon nihai raporunu Şubat 2021'de açıklayacak.

Avustralya'da yapılan araştırmaya göre bakımevlerindeki yaşlılar cinsel tacize uğruyor

Son Dakika Dünya Avustralya'da yapılan araştırmaya göre bakımevlerindeki yaşlılar cinsel tacize uğruyor - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Ermenistan yine sivilleri vurdu! 16 yaşındaki genç hayatını kaybetti Dert dinleme başı 10 TL alan genç gezgin, derdiyle kendisini ağlatana da 100 TL veriyor Bir adama saldırıp pantolonunu indirmişti! Meğer 'Azman' yavrularını korumak için saldırmış Akrabalarını kurşuna dizen sanık, kabaklarına bakmadıkları için 10 kişiyi ölüm listesine almış Azerbaycan ordusu, Turan taktiğini uygulayarak Ermenistan'ın belini kırdı Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi